Milli pul nişanlarımıza dair məlumat
5 aprel 2021, Bakı: İctimai marağı nəzərə alaraq Mərkəzi Bank bir daha bildirir ki, milli pul nişanlarımız Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılmış və Hökumət başçısının rəhbərlik etdiyi Pul İslahatı Komitəsinin qərarlarına uyğun olaraq xüsusi konsepsiya əsasında hazırlanır və dövriyyəyə buraxılır.
Məlum olduğu kimi, hazırda tədavüldə olan milli pul nişanları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 7 fevral 2005-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikasında pul nişanlarının nominal dəyərinin və qiymətlər miqyasının dəyişdirilməsi (denominasiyası) haqqında” Fərmanı ilə həyata keçirilmiş denominasiya tədbirlərindən sonra 2006-cı ildə dövriyyəyə buraxılmışdır. “Müstəqil Azərbaycan” mövzusuna həsr edilmiş bu Konsepsiya pul nişanları ayrı-ayrılıqda müxtəlif alt mövzuları - 1 manatlıq pul nişanı “Mədəniyyət və incəsənət”, 5 manatlıq pul nişanı “Yazı və ədəbiyyat”, 10 manatlıq pul nişanı “Tarix”, 20 manatlıq pul nişanı “Qarabağ”, 50 manatlıq pul nişanı “Təhsil və gələcək”, 100 manatlıq pul nişanı “İqtisadiyyat və inkişaf”, 200 manatlıq pul nişanı isə “Modern arxitektura” mövzusunu əhatə edir.
Qeyd edək ki, tədavüldə olduğu 15 il ərzində bu konsepsiya mövzusuna, estetik görünüşünə və mühafizə sisteminə görə aktuallığını saxlamaqdadır.
Bununla belə, beynəlxalq təcrübədən irəli gələrək pul nişanlarımızın təhlükəsizlik sistemlərinin gücləndirilməsi və onun saxtalaşdırılmasına qarşı dayanıqlılığının artırılması məqsədilə Pul İslahatı Komitəsinin müvafiq qərarına əsasən onların dizaynı və mühafizə elementlərinin yenilənməsi həyata keçirilir.
Yenilənmə zamanı dövriyyədə olan pul nişanlarımızın üzərində əks olunmuş və müvafiq nominalın mövzusunu xarakterizə edən əsas dizayn elementləri əsas motiv kimi saxlanılmışdır. Hazırda beynəlxalq təcrübədə mövcud olan son innovasiyalar nəzərə alınmaqla, yenilənmiş 1, 5 və 50 manatlıqlar cari ilin əvvəlindən tədavülə buraxılmışdır.
Bildiririk ki, Mərkəzi Bank Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı, Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun əzəli torpaqlarımız olan Qarabağın azadlığı uğrunda apardığı və zəfərlə başa vurduğu Vətən Müharibəsinin yaddaşlara həkk olunması, Vətən Müharibəsi qəhrəmanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi və işğaldan azad edilmiş şəhər və rayonlarımızın tarixinin, milli və mədəni irsinin, flora və faunasının tərənnüm edilməsi və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə silsilə xatirə pul nişanlarının tədavülə buraxılmasını da planlaşdırır.

5 April 2021, Baku: Taking into account public interest, the Central Bank once again states that our national currency is produced and put into circulation on the basis of a special concept in accordance with the decisions of the Money Reform Committee established by the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan and headed by the Prime Minister.
As we know, the national currency currently in circulation was issued to circulation in 2006 after denomination measures taken with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 7 February 2005 ‘on changing the nominal value and the scale of prices (denomination) in the Republic of Azerbaijan’. Currency under the concept dedicated to the ‘Independent Azerbaijan’ motif encompasses the following topics – 1 manat ‘Culture and art’, 5 manat ‘Literature and writings’, 10 manat ‘History’, 20 manat ‘Garabagh’, 50 manat ‘Education and future’, 100 manat ‘Economy and development’ and 200 manat to ‘Modern architecture’.
To note, over 15 years of existence this concept has remained relevant due to its subject matter, aesthetic appearance and security elements.
However, based on the international experience, to strengthen security systems of our currency and increase its resistance to counterfeiting, their design and security elements are updated in accordance with the relevant decision of the Money Reform Committee.
During the renewal, the main design elements reflected on our banknotes in circulation and characterizing the topic of the relevant denomination were retained as the main motif. Taking into account the latest innovations in the international practice, the renewed 1, 5 and 50 manats were put into circulation at the beginning of this year.
We would like to note that the Central Bank is also planning to issue to circulation a series of commemorative coins to stick upon memory the Patriotic War fought by our brave army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, Dear President Ilham Aliyev for the liberation of our ancient lands, Karabakh, perpetuate the memory of the heroes of the Patriotic War, glorify the history, national and cultural heritage, flora and fauna of our regions and convey them to the international community.