3 oktyabr, 2025-ci il, Bakı: Qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş hallar istisna olmaqla, “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Qanunun 75-ci maddəsinə əsasən səhmdar cəmiyyətinin illik hesabatı hər başa çatmış təqvim ilinin nəticələri üzrə hazırlanaraq onun səhmdarlarının ümumi yığıncağı tərəfindən təsdiq edilir. Hesabatlar həmin tarixdən etibarən 10 gündən gec olmayaraq Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına (AMB) təqdim olunur. AMB tərəfindən hesabatın açıqlanmasının dayandırılması haqqında göstəriş verilmədikdə, səhmdar cəmiyyəti təqdim etdiyi tarixdən etibarən 30 gün ərzində illik hesabatının öz internet səhifəsində (olduqda) və mediada açıqlanmasını təmin etməlidir.
Qanunvericiliyin tələblərinə əsasən emitentlərin illik hesabatında idarəetmə hesabatı, maliyyə hesabatları və onun yoxlanılması üzrə kənar auditor rəyi (mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri istisna olmaqla) öz əksini tapmalıdır.
Səhmdar cəmiyyətləri cari il üzrə sahibkarlıq fəaliyyətini dayandırdığı halda bu barədə səhmdar cəmiyyətinin ümumi yığıncağının qərarı və Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 16.3-cü maddəsinə uyğun olaraq Dövlət Vergi Xidmətinə təqdim edilmiş arayış əlavə olunmaqla AMB-yə məlumat verilməsi tövsiyə olunur.
Emitentlərin nəzərinə çatdırılır ki, qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş müddət ərzində illik hesabatlarını təqdim etməyən səhmdar cəmiyyətlərinə AMB tərəfindən xəbərdarlıq məktubları göndərilir. Sözügedən illik hesabtların AMB-yə təqdim edilməsi və açıqlanması təmin olunmadıqda, qeyd olunan hərəkətsizliyə (qanun pozuntusuna) görə emitentlər Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsi ilə müəyyən olunmuş qaydada inzibati məsuliyyətə cəlb olunur. Qeyd olunanlar nəzərə alınaraq səhmdar cəmiyyətləri tərəfindən qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunmalıdır.
Mövzu ilə bağlı əlavə suallar yarandığı təqdirdə AMB-nin 966 “Çağrı Mərkəzi” ilə əlaqə saxlanıla bilər.

3 October 2025, Baku: In accordance with Article 75 of the Law “On Securities Market," except as otherwise provided by law, the annual report of a joint-stock company shall be prepared for the results of each completed calendar year and approved by the general meeting of its shareholders. These reports must be submitted to the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) within 10 days of the approval date. Unless the CBA instructs otherwise, the joint-stock company must disclose its annual report on its website (if available) and in the media within 30 days of submission.
According to legislative requirements, issuers' annual reports must include a management report, financial statements, and an external auditor's opinion on their verification (except for micro and small businesses).
If joint-stock companies cease their entrepreneurial activities for the current year, they are recommended to inform the CBA by submitting the joint-stock company's general meeting decision and the certificate submitted to the State Tax Service in accordance with Article 16.3 of the Tax Code of the Republic of Azerbaijan.
Issuers are informed that the CBA sends warning letters to joint-stock companies that do not submit their annual reports within the prescribed timeframe. If these reports are not submitted and disclosed to the CBA, the issuers are held administratively liable for this inaction (violation of the law), in accordance with the procedure established by the Administrative Offenses Code of the Republic of Azerbaijan. Therefore, joint-stock companies must comply with the relevant legislation.
The CBA's 966 hotline is available for the resolution of any additional questions regarding the topic.