26 dekabr 2018-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti faiz dəhlizi parametrlərinin dəyişməz saxlanılması haqda qərar qəbul etmişdir. Qərara əsasən uçot dərəcəsi 9.75%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi 11.75%, aşağı həddi isə 7.75% (±2%-lik simmetrik diapazonda) səviyyəsində saxlanılmışdır. Qərar 26 dekabr 2018-ci il, saat 14.00-dan qüvvəyə minir.
İdarə Heyətinin pul siyasətinə həsr edilmiş son toplantısından keçən dövrdə inflyasiya azalmaqda davam etmişdir. 2018-ci ilin sonuna orta illik inflyasiyanın təxminən hazırki səviyyədə qalacağı gözlənilir.
Dayanıqlı makroiqtisadi çərçivə risklər balansında başlıca sabitləşdirici amildir. Bu şəraitdə faiz dəhlizi parametrlərinin dəyişməz saxlanılması xarici mühitdəki qeyri-müəyyənliklərlə izah olunur. Perspektivdə pul siyasətinin reaksiyası inflyasiya amillərinin dinamikası, davamlılığı və ötürücülüyündən asılı olacaqdır.
İnflyasiya prosesləri. Son iki ayda inflyasiyada azalma meyili davam etmişdir. 2018-ci ilin 11 ayında orta illik inflyasiya 2.3% təşkil etmişdir ki, bu da hədəf intervalından əhəmiyyətli aşağıdır.
Mövsümi amillərin təsirilə noyabrda ərzaq inflyasiyası bir qədər artmışdır. Lakin qeyri-ərzaq məhsulları və pullu xidmətlərin aşağı templi qiymət dəyişimi, habelə monetar amillər bu artımı neytrallaşdırmışdır. Nəticədə aylıq inflyasiya 0.6% səviyyəsində qərarlaşmışdır.
İnflyasiya gözləntiləri və proqnozlar. İstehlak qiymətlərinin cari dinamikası və manatın dayanıqlı məzənnəsi inflyasiya gözləntilərini stabilləşdirən əsas amillər olaraq qalır. Eyni zamanda cari ildə pul siyasətinin yumşaldılması istiqamətində ardıcıl qərarlar bazar subyektlərinin inflyasiya gözləntilərinə azaldıcı təsir göstərmişdir.
Biznes sektorunun inflyasiya gözləntiləri ötən iki ayda ticarət və xidmət sektorunda azalmış, qeyri-neft emal sənayesi və tikintidə artmışdır. Ev təsərrüfatlarının inflyasiya gözləntiləri müxtəlif gəlir qrupları üzrə fərqlidir.
Son proqnozlara görə 2018-ci ilin sonuna inflyasiyanın 2.3% ətrafında qərarlaşacağı gözlənilir.
Xarici şərait. 2018-ci ilin 11 ayında xarici ticarət balansında ÜDM-in təxminən 18%-i səviyyəsində müsbət saldo yaranmışdır. Bu dövrdə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə qeyri-neft ixracı 11%, qeyri-neft idxalı isə 33% artmışdır.
2018-ci ilin yekunu üzrə tədiyə balansının əhəmiyyətli profisitli olacağı və ölkənin strateji valyuta ehtiyatlarının artımı gözlənilir.
Lakin, beynəlxalq konyunkturda son iki ayda yeni meyillər müşahidə edilir və neftin qiyməti cari ildəki pik səviyyəsi ilə müqayisədə əhəmiyyətli azalmışdır.
Pul-kredit siyasətinin xarici mühitində baş verən dəyişikliklər və qeyri-müəyyənliklər diqqətdə saxlanacaqdır.
İqtisadi aktivlik. İqtisadi artım pozitiv dinamikanı saxlayır və potensial səviyyəyə yaxınlaşır. 2018-ci ilin 11 ayında iqtisadi artım 1%, o cümlədən qeyri-neft sektorunda 1.4% olmuşdur. Qeyri-neft sektorunda artım əsasən ticari sektordan qaynaqlanmışdır. Qeyri-neft sənayesində 8.7%, kənd təsərrüfatında 4.6% artım olmuşdur.
Mərkəzi Bank tərəfindən aparılan real sektorun monitorinqi əsasında hesablanan biznes inam indeksi qeyri-neft emalı, ticarət və xidmət sektorları üzrə yüksəlmiş, tikinti üzrə aşağı düşmüşdür. Ev təsərrüfatı üzrə sorğuların nəticələrinə əsasən istehlakçı inamı indeksi pozitiv zonadadır. Aşağı inflyasiya şəraitində əhalinin real gəlirlərinin artımı və istehlak kreditləşməsinin bərpası istehlakın artımını dəstəkləyən əsas amillərdir.
İnflyasiya riskləri. Risklər balansında tarazlıq qorunmaqdadır. Başlıca sabitləşdirici amil kimi dayanıqlı makroiqtisadi çərçivə fundamental rol oynayır.
Lakin bu balans dinamik xarakter daşıyır və bir sıra xarici və daxili proseslər inflyasiyanın artırıcı risk amillərini aktivləşdirə bilər. Xarici amillərə dünya neft bazarında qiymətlə bağlı qeyri-müəyyənliklər, ticarət tərəfdaşlarının maliyyə bazarlarında məzənnə dəyişkənliyi və bu ölkələrdə inflyasiyanın yüksəlməsi aiddir. Bunlar Azərbaycan iqtisadiyyatına ticarət, investisya axınları, pul baratları və gözləntilər vasitəsilə də təsir göstərir. İnflyasiyaya təsir edə bilən daxili amillərə daxili tələbin genişlənməsi aiddir. Nəzərdə tutulan gəlir vergisi islahatı əhalinin gəlirlərini artıra və bu əsasda iqtisadi artımı dəstəkləməklə bərabər inflyasiyanın tələb amillərini də fəallaşdıra bilər. Digər tərəfdən istehlak kreditləşməsinin aktivləşməsinin daxili tələbə və idxala təsiri makroprudensial siyasətlə qabaqlayıcı rejimdə tənzimlənməlidir.
Monetar şərait. Faiz dəhlizinin mövcud parametrləri milli valyutada yığımların cəlbediciliyini dəstəkləməklə əhalinin antiinflyasyon davranışına zəmin yaradır.
Digər tərəfdən pul təklifinin genişlənməsi makroiqtisadi sabitliyə xələl gətirmədən iqtisadi aktivliyi dəstəkləyir. 11 ayda manatla geniş pul kütləsi 13.3% artmışdır.
Mərkəzi Bank uçot dərəcəsinin və faiz dəhlizinin parametrlərinin dəyişdirilməsini inflyasiyaya xarici və daxili amillərin təsirini qiymətləndirmək əsasında həyata keçirəcəkdir.
2019-cu il üzrə Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin pul siyasəti qərarlarının ictimaiyyətə açıqlanması qrafiki press-relizə əlavə olunur. Bu qrafikə uyğun olaraq faiz dəhlizinin parametrləri haqqında növbəti qərar barədə 2019-cu il fevral ayının 1-də açıqlama veriləcək və mətbuat konfransı keçiriləcəkdir.
2019-cu il ərzində Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin pul siyasəti qərarlarının ictimaiyyətə açıqlanması qrafiki

26 December 2018, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to leave the parameters of the interest rate corridor unchanged. Under the decision, the refinancing rate was maintained at 9.75%, the ceiling of the interest rate corridor at 11.75%, and the floor at 7.75% (±2% symmetric range). The decision takes effect at 14.00 on 26 December 2018.
Since the last meeting of the Management Board dedicated to the monetary policy inflation has kept falling. Average annual inflation is expected to remain at the current rate as of the end-2018.
A sustainable macroeconomic framework is a key stabilizing factor in the balance of risks. The fact that the interest rate corridor parameters are left unchanged on this backdrop is attributable to rising uncertainties related to the external environment. In the long view the monetary policy will react to the dynamics, sustainability and transmissibility of inflationary factors.
Inflation. Over recent two months inflation has kept falling. Average annual inflation was 2.3% over 11 months of 2018, much below the target range.
Having slightly increased under the influence of seasonal factors food inflation was neutralized by the low-rate downward trends in prices for non-food products and chargeable services, as well as by monetary factors, resulting in 0.6% monthly inflation.
Inflation expectations and forecasts. Current behavior of consumer prices and the stable exchange rate of the manat still factor in stabilization of inflation expectations. At the same time, consistent decisions of the current year oriented towards easing the monetary policy had a downward effect on inflation expectations of market players.
Inflation expectations of the business sector have decreased in trade and services and increased in non-oil processing and construction over recent two months. Households’ inflation expectations vary across income groups.
Inflation is expected to stabilize around 2.3% as of the end 2018 according to recent forecasts.
External condition. Over 11 months of 2018 foreign trade surplus accounted for 18% of GDP – non-oil export y/y increased by 11%, while non-oil imports by 33%.
The balance of payments is expected to maintain considerable surplus and strategic foreign exchange reserves increase on the results of 2018.
However, new trends have been observed in the international conjuncture over recent two months and current oil prices significantly dropped from the peak of the current year.
Changes in the external environment of the monetary policy and uncertainties will continue to be focused on.
Economic activity. Economic activity remains positive approximating to its potential level. Over 11 months of 2018 economic growth was 1%, including 1.4% non-oil growth. Non-oil growth was mainly driven by trade. The non-oil industry grew by 8.7%, agriculture 4.6%.
The business confidence index based upon the real sector monitoring by the Central Bank increased in non-oil processing, trade and services, and decreased in construction. The consumer confidence index is positively zoned based upon surveys among households. Amid low inflation consumption is backed by rising real income of the population and recovery of consumer lending.
Inflation risks. Rebalancing is maintained in the balance of risks. The sustained macroeconomic framework has become a fundamental as a key stabilizing factor.
However, the balance is dynamic and a number of external and internal factors may push risk factors with upward effect on inflation. External factors include uncertainties related to global oil prices, a new wave of exchange rate devaluations and rising inflation in financial markets of trade partners. These factors affect the Azerbaijani economy through trade, investment flows, money remittances and expectations. Internal factors influencing inflation include wider domestic demand. The implied income tax reform may increase income of the population and contribute to economic growth meanwhile triggering demand factors of inflation. On the other hand, the influence of activated consumer lending on domestic demand and import need to be preventively regulated with the help of macro-prudential policy.
Monetary condition. Recent parameters of the interest rate corridor both make national currency denominated savings more attractive and pave the way to anti-inflationary behavior of the population.
On the other hand, wider money supply support economic activity without prejudice to macroeconomic stability – broad money supply in manat increased by 13.3% over 11 months.
The Central Bank will adjust the refinancing rate and the parameters of the interest rate corridor in response to influence of external and internal factors on inflation.
A schedule of disclosure of the Central Bank Management Board’s monetary policy decisions in 2019 is added with the press-release. According to the schedule, the next decision on the interest rate corridor parameters will be announced on 1 February 2019 followed by a press-conference.
Schedule of disclosure of monetary policy decisions of the Management Board of the Central Bank in 2019