FinCERT-in missiyası
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (Mərkəzi Bank) tərəfindən yaradılmış Maliyyə sektorunda sahəvi Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinin (FinCERT) missiyası maliyyə bazarının kibertəhlükəsizlik səviyyəsini və dayanıqlılığını gücləndirməkdir. Bu məqsədlə FinCERT-in fəaliyyətinin əsas istiqamətləri aşağıdakılardır:
FinCERT maliyyə bazar iştirakçılarına təsir edən kibertəhlükəsizlik insidentləri barədə məlumatların mərkəzləşdirilmiş formada toplanmasını və vaxtında paylaşılmasını təmin edir.
FinCERT bu istiqamətdə:
FinCERT daxil olan məlumatları analiz edərək insidentlərin əsas səbəblərini müəyyənləşdirir, onların maliyyə sektoruna təsirini qiymətləndirir və müvafiq tərəflərin uyğun tədbirlər görməsini təmin etmək üçün operativ məlumat mübadiləsini və istiqamətləndirici tövsiyələrin təqdim olunmasını təmin edir.
FinCERT maliyyə bazarı iştirakçıları, CERT-lər və digər maraqlı tərəflər arasında koordinasiyanı təmin etməklə insidentlərə cavab proseslərini vahid formada təşkil edir. Bu koordinasiya nəticəsində sektor üzrə daha sürətli və effektiv reaksiya göstərilir, maliyyə sisteminin dayanıqlılığı artırılır.
FinCERT eyni zamanda:
FinCERT-in fəaliyyət istiqamətlərindən biri də maliyyə sektorunu hədəfləyən kibertəhdidlərin proaktiv şəkildə aşkarlanması və onların mümkün nəticələrinin qarşısının alınmasıdır. Bu çərçivədə FinCERT müxtəlif məlumatların toplanması və təhlili mexanizmlərindən istifadə etməklə yeni və yaranmaqda olan təhdidlərin identifikasiyasını həyata keçirir, onların maliyyə institutlarına potensial təsirlərini qiymətləndirir və müvafiq qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi üçün iştirakçıları vaxtında məlumatlandırır.
Bu fəaliyyət nəticəsində maliyyə sektoru üzrə risklərin əvvəlcədən müəyyən olunması təmin edilir, bazar iştirakçılarının insidentlərə hazırlıq səviyyəsi artırılır və ümumi kiberdayanıqlılıq gücləndirilir.
Elektron poçt: fincert@cbar.az
Əlaqə nömrəsi: (+994 12) 4370097
Yüksək kateqoriyalı insidentlər üzrə hesabatların nəzarət subyektləri tərəfindən Mərkəzi Banka göndərilməsi üçün Mərkəzi Bankın “Vahid Elektron Hesabatlılıq Portalı” istifadə olunmaqdadır.

The mission of the Financial Computer Emergency Response Center (FinCERT), established by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (Central Bank), is to strengthen the level of cybersecurity and resilience of the financial market. To this end, the main directions of FinCERT's activities are as follows:
FinCERT ensures the centralized collection and timely sharing of information regarding cybersecurity incidents affecting financial market participants.
FinCERT:
By analyzing incoming information, FinCERT identifies the root causes of incidents, assesses their impact on the financial sector, and ensures operational information exchange and the provision of guiding recommendations to ensure that relevant parties take appropriate measures.
FinCERT organizes unified incident response processes by ensuring coordination between financial market participants, CERTs, and other stakeholders. This coordinated approach enables faster and more effective responses across the sector and strengthens the resilience of the financial system.
FinCERT also:
One of FinCERT's areas of activity is the proactive detection of cybersecurity threats targeting the financial sector and the prevention of their possible consequences. In this framework, FinCERT identifies new and emerging threats by using various data collection and analysis mechanisms, assesses their potential impact on financial institutions, and timely informs participants to take appropriate preventive measures.
With these efforts, the financial sector identifies risks proactively, enhances the preparedness among market participants and strengthens overall cyber resilience
Contact number: (+994 12) 4370097
The Central Bank's "Unified Electronic Reporting Portal" is used by supervised entities to submit reports on high-category incidents to the Central Bank.