11 iyun 2024-cü il, Bakı: Mərkəzi Bank tərəfindən 2024-cü ilin I rübü üzrə bank sektorunun kreditləşmə fəaliyyətinə dair sorğu nəticələri açıqlanıb. Sorğu biznes, istehlak və ipoteka kreditləşməsinə dair tələb və təklif amillərinin qiymətləndirilməsini əhatə edir.
Sorğu nəticələrinə əsasən 2024-cü ilin I rübündə biznes və istehlak portfelləri üzrə bankların kreditləşmə siyasətində dəyişiklik olmamış, biznes kreditlərinə tələbdə azalma, istehlak kreditlərinə tələbdə artım müşahidə edilib. Sorğuya əsasən banklar 2024-cü ilin II rübündə kredit portfelinin hər üç seqmenti üzrə standartların yumşalacağı və tələbin artacağı qənaətindədirlər. Sektorun kredit siyasətindəki dəyişikliklər Mərkəzi Bank tərəfindən daim diqqət mərkəzində saxlanılır və müvafiq prudensial siyasət müəyyən edilir.
2024-cü ilin I rübü üzrə Kreditləşmə fəaliyyətinə dair sorğunun nəticələri ilə aşağıdakı linkdən tanış olmaq olar:

Baku, June 11, 2024: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan announced the results of banks’ credit activity survey for the first quarter of 2024. The survey includes assessment of supply and demand factors for business, consumer and mortgage loans.
According to the results of the survey, in Q1 2024, banks' credit policy for both business and consumer loans remained unchanged, while the demand for business loans decreased and the demand for consumer loans increased. Banks stated that they expect the easing of credit standards for all 3 segments of the credit portfolio and the increase in loan demand in the second quarter of 2024. Changes in the credit policy are constantly monitored by the Central Bank and the appropriate prudential policy is determined.