Heydər Əliyev – investisiya pul nişanı / 1 troy unsiya - qızıl
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ölkəmizin tarixində ilk dəfə olaraq yüksək əyarlı Azərbaycan qızılından hazırlanmış investisiya pul nişanlarını 10 may 2023-cü il tarixindən etibarən tədavülə buraxır.
Pul nişanlarının əsas dizayn elementləri kimi ön tərəfində Ulu Öndərin portretinin profil görüntüsü, imzası və “Heydər Əliyev” yazıları, arxa tərəfində isə “Azərbaycan Respublikası” sözləri, Dövlət Gerbinin təsviri, pul nişanının nominalı və milli naxışlar əks olunmuşdur.
İnvestisiya məqsədli pul nişanı Azərbaycan Respublikası ərazisində nominal dəyəri ilə qanuni ödəniş vasitəsidir.

The Central Bank of the Republic of Azerbaijan is issuing to circulation bullion coins, made of high-grade Azerbaijani gold, on the occasion of the 100th anniversary of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people for the first time in the history of our country on 10 May 2023.
The obverse of the coins depicts the profile view of the Great Leader's portrait, his signature and the words ‘Heydər Əliyev’, while the reverse of the coins depicts the words ‘Azərbaycan Respublikası’, the Coat of Arms, the denomination and national patterns as the main design elements.
The bullion coins are the legal tender in the territory of the Republic of Azerbaijan with their face value.