Mərkəzi Bankın 30 illik yubileyi ərəfəsində “Qarabağ” mövzusuna həsr olunan yenilənmiş 20 manatlıq pul nişanı tədavülə buraxıldı
11 fevral 2022-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən hazırda beynəlxalq təcrübədə mövcud olan ən son innovasiyaların və texnologiyaların tətbiqi yolu ilə milli pul nişanlarımızın yenilənməsi prosesləri çərçivəsində “Qarabağ” mövzusuna həsr olunan yeni 20 manatlıq pul nişanı Mərkəzi Bankın 30 illik yubileyi ərəfəsində tədavülə buraxıldı.
“Qarabağ” mövzusuna həsr olunmuş bu pul nişanı üzərində əsas dizayn motivləri – Azərbaycan xalqının qüdrətini, gücünü və mübarizə əzmkarlığını əks etdirən qılınc, dəbilqə, qalxan təsvirləri və eləcə də bir sıra digər dizayn elementləri, o cümlədən Qarabağ florasının incisi sayılan və qələbə rəmzini simvolizə edən Xarıbülbül nişanəsi və “Qarabağ” sözü ön plana çəkilmişdir.
Yenilənmiş 20 manatlıq pul nişanında ən son mühafizə elementləri olaraq 3D effektində rəngi dəyişən holoqram, möcüzəvi “Spark Live” elementi (dinamik işıq effekti saçan, rəngi dəyişən təsvirlər), su nişanı (pul nişanını işığa tutduqda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbi və müvafiq nominalın rəqəmlə təsviri), görmə qüsuru olanlar üçün tanıma elementi (pul nişanlarının ön tərəfində sağ və sol kənarlarda görmə qüsuru olanlar üçün xüsusi qabarıq xətlər yerləşir ki, bu xətlərə toxunmaqla pul nişanının həqiqiliyini və nominalını müəyyən etmək mümkündür), şaquli dizayn (banknot istehsalı sahəsində dünyada ən müasir trendə uyğun olaraq pul nişanlarının arxa tərəfi şaquli olaraq dizayn edilib), mühafizə sapı, mürəkkəbsiz çap, mikromətnlər və s. tətbiq olunmuşdur.
Bildiririk ki, yenilənmiş 20 manatlıq kağız pul nişanı hazırda tədavüldə olan eyni nominallı pul nişanı ilə paralel olaraq dövriyyədə olacaq və tədavül vasitəsi kimi məhdudiyyətsiz istifadə ediləcəkdir.

11 February 2022, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan issued to circulation 20 manat banknote dedicated to the Karabakh motif as part of renewal of our national currency with the application of the latest innovations and technologies currently available in international practice on the eve of 30 year anniversary of the Central Bank.
Main design elements on the currency dedicated to the Karabakh motif are the images of swords, helmets and shields that depict the power, strength and determination of the Azerbaijani people, as well as a number of design elements, including the Khari Bulbul flower, the pearl of the Karabakh fauna, the symbol of victory and the word ‘Karabakh’.
The latest security elements in the renewed 20 manat banknote include 3D hologram, miraculous “Spark Live” (dynamic light effects and color changing properties), watermark (the Coat of Arms of the Republic of Azerbaijan and denomination visible at light), visually impaired recognition feature (lines on the right and left of the obverse of the note can help blind and sight impaired persons to recognize the value of the note), vertical design (the back of the banknote is vertically designed in line with the latest trends in banknote manufacturing), security thread, intaglio print, micro texts etc.
We would like to inform you that the renewed 20 manat banknote will be in parallel circulation with the same denomination old banknote, and used as a legal tender indefinitely.