Mərkəzi Bankın dəstəyi ilə “Azərbaycan Maliyyə Forumu” keçirilib
14 fevral 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankın dəstəyi, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası, Azərbaycan Fintex Assosiasiyası və Azərbaycan Fond Bazarı İştirakçılarının Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Maliyyə Forumu” keçirilib.
Mərkəzi Bankın sədrinin müavini Toğrul Əliyev forumda açılış nitqi ilə çıxış edib. O, Mərkəzi Bank tərəfindən “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası” çərçivəsində həyata keçirilən strateji təşəbbüslərin sektorda innovativ ekosistemin formalaşdırılmasındakı əhəmiyyətli rolunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirin spikerlərindən olan Mərkəzi Bankın baş direktoru Fuad İsayev Mərkəzi Bankın maliyyə sektorunun uzunmüddətli dayanıqlılığını gücləndirməkdə qərarlı olduğunu bildirib.
Mərkəzi Bankın departament direktoru Xəyyam İsmayılov çıxışında əhali və kiçik sahibkarlıq subyektlərinə əlçatan maliyyə resurslarına çıxışın təmin edilməsində mühüm rol oynayan bank olmayan kredit təşkilatlarının fəaliyyətinin tənzimlənməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatların əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Maliyyə Forumu” dövlət-özəl sektorun nümayəndələrini bir araya gətirməklə ölkədə maliyyə sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin və qarşıda duran çağırışların müzakirə olunduğu effektiv bir platforma rolunu oynayıb. Forumun keçirilməsində əsas məqsəd iqtisadiyyatın inkişafı ilə maliyyə sektorunun potensialının uzlaşdırılması, maliyyə vasitəçiliyinin və maliyyə inklüzivliyinin gücləndirilməsi, innovativ texnologiyaların tətbiqi ilə rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsi imkanlarının, eləcə də maliyyə sektorundakı qanunvericilik və tənzimləmələrin təkmilləşdirilməsidir.

14 February 2025, Baku: The Azerbaijan Financial Forum, supported by the Central Bank, was organized by the Azerbaijan Banks Association, the Azerbaijan Insurers Association, the Azerbaijan Microfinance Association, the Azerbaijan Fintech Association, and the Azerbaijan Stock Market Participants Association.
Opening the Forum, Togrul Aliyev, Deputy Governor of the Central Bank emphasized the crucial role of the strategic initiatives implemented by the Central Bank as part of the ‘2024-2026 Financial Sector Development Strategy’ in in fostering an innovative financial ecosystem.
Fuad Isayev, Executive Director of the Central Bank, highlighted the institution’s commitment to strengthening the long-term sustainability of the financial sector.
Speaking at the event, Khayyam Ismayilov, Department Director in the Central Bank, underscored the importance of ongoing reforms in regulating non-bank credit institutions, which play a vital role in expanding access to finance for individuals and small businesses.
Note that, bringing together representatives from both the public and private sectors, the Azerbaijan Financial Forum served as an effective platform for discussing the sector’s achievements and challenges. The Forum’s main objectives included aligning economic development with the financial sector’s potential, enhancing financial intermediation and inclusion, accelerating digitalization through innovative technologies, and refining financial sector legislation and regulations.