“Azərbaycan Respublikası rezidentlərinin qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına və neytral əməliyyatlara dair hesabatın tərtibi və təqdim edilməsi haqqında Təlimat”ın təsdiq edilməsi barədə
Azərbaycan Respublikası rezidentlərinin qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına dair Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankında tam və dolğun statistik məlumat bazasını formalaşdıraraq tədiyyə balansının hazırlanmasını təmin etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 22.0.17-ci və 63-cü, “Banklar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 46.1-ci maddələrinə və “Valyuta tənzimi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 13-cü maddəsinin 2-ci bəndinin “d” yarımbəndinə əsasən
Elman Rüstəmov
Mərkəzi Bankı
Qərar № 25/4
18 dekabr 2013-cü il
Azərbaycan Respublikası rezidentlərinin qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına və neytral əməliyyatlara dair hesabatın tərtibi və təqdim edilməsi haqqında
TƏLİMAT
1.1. Bu Təlimat “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 63-cü maddəsinə, “Banklar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 46.1-ci maddəsinə, “Valyuta tənzimi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 13-cü maddəsinə, “Azərbaycan Respublikasının hesabat tədiyə balansının tərtib edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 1995-ci il 8 fevral tarixli 25 nömrəli Qərarına uyğun olaraq hazırlanmışdır və qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına və neytral əməliyyatlara dair hesabatın tərtibi və təqdim olunması məsələlərini tənzimləyir.
1.2. Azərbaycan Respublikası rezidentlərinin qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına və neytral əməliyyatlara dair hesabat bankların, xarici bankların yerli filiallarının, poçt rabitəsinin milli operatorunun (bundan sonra – statistik vahidlər) hüquqi və fiziki şəxslərin, eləcə də statistik vahidlərin özlərinin vəsaiti hesabına qeyri-rezidentlərlə apardığı maliyyə əməliyyatlarını və neytral əməliyyatları nəzərdə tutur. Bu Təlimat dövlət orqanları və rezident hüquqi şəxslərin qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına və neytral əməliyyatlara dair bilavasitə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına (bundan sonra – Mərkəzi Bank) təqdim olunan hesabatlara da şamil edilir.
1.3. Mərkəzi Bank hesabat tədiyə balansının tərtibi ilə əlaqədar təqdim edilmiş məlumatlardan yalnız ümumiləşdirilmiş şəkildə istifadə edir.
1.4. Tədiyə balansı ölkə rezidentlərinin müəyyən dövr ərzində qeyri-rezidentlərlə apardığı maliyyə əməliyyatlarının məcmusunu əks etdirən statistik hesabat sistemidir. Bu hesabatın məqsədləri, həmçinin neytral əməliyyatlar üçün istifadə olunan rezidentlik və qeyri-rezidentlik statusu aşağıdakı kimi anlaşılmalıdır:
1.4.1. institusional vahidin rezidentlik statusu təsis olunduğu ölkə (fiziki şəxslər üçün – vətəndaşlıq mənsubiyyəti) ilə deyil, onun hər hansı bir ölkənin iqtisadi ərazisini öz iqtisadi maraqlarının mərkəzi seçməsi, bu əraziyə sıx bağlılığı və həmin ərazidə davamlı olaraq bir il müddətindən artıq fəaliyyət göstərməsi (fiziki şəxslər üçün – yaşaması) ilə müəyyən edilir. Bu şərtlərə uyğun olmayan institutsional vahidlər qeyri-rezident hesab olunur;
1.4.2. Azərbaycan Respublikasında yerləşən xarici diplomatik və digər rəsmi nümayəndəliklər, habelə beynəlxalq təşkilatlar, onların nümayəndəlikləri və filialları, Azərbaycan Respublikasında yaşayan əcnəbi tələbələr, qeyri-rezidentlər hesab olunur.
2.1. 1-TB hesabat formasında (əlavə №1) rezidentlərin qeyri-rezidentlərlə apardığı maliyyə əməliyyatları və neytral əməliyyatlar valyuta növü (manat da daxil olmaqla) üzrə (min valyuta vahidi ilə) qeyd olunur.
2.2. 1-TB hesabat formasında maliyyə əməliyyatları Beynəlxalq Valyuta Fondunun tələblərinə uyğun tədiyə balansının göstəricilərinin standart komponentlərinin qrup və əməliyyat növləri üzrə təsnifatına (Əlavə №4) əsaslanmaqla kredit (daxilolmalar) və debet (ödənişlər) üzrə qeyd olunur.
2.3. Hesabatda əməliyyat növü və kodu üzrə qeyri-rezidentin mənsub olduğu ölkənin adı və kodu əks olunur. Bu zaman aktiv və öhdəliklərin müddəti bir il və ya ondan azdırsa qısamüddətli, bir ildən artıqdırsa uzunmüddətli kimi qeyd olunur.
2.4. Ölkənin, valyutanın adı və kodu (Birləşmiş Millətlər Təşkilatının təsnifatına uyğun) hesabat formasında avtomatik olaraq kodlaşdırılmış şəkildə işlənilir.
2.5. Malların idxalına görə ödənişlər (debet köçürmələri) ay ərzində müştərilər tərəfindən statistik vahidə təqdim olunmuş ödəniş sənədlərinə əsasən köçürülmüş məbləğlər üzrə hesablanaraq qeydə alınır.
2.5.1. Qeyri-rezidentlərdən idxal olunan malları təsdiq edən yük gömrük bəyannamələrində ödənilmiş vəsaitin məbləği və ödənişin aparıldığı tarix qeyd olunduqdan sonra statistik vahid həmin bəyannamələrin rekvizitlərini 1-TB formasına əlavədə (əlavə №2) qeyd edir.
2.5.2. Müştərilərin bu tipli ödənişlərinin ümumi məbləği 1-TB hesabat formasında qeyd olunmuş idxal əməliyyatlarının ümumi məbləğinə bərabər olur.
2.5.3. 1-TB hesabat formasına əlavədə məbləğlər tam nominalda qeyd olunur.
2.6. Qeyri-rezidentlərlə aparılan maliyyə əməliyyatları haqqında statistik vahidlərin xarici banklardakı hesablarında və qeyri-rezidentlərin (istər bankların, istərsə də digər şəxslərin) statistik vahidlərdəki hesablarında olan vəsaitlərin hərəkəti də daxil olmaqla hesabata aid edilir.
2.6-1. Rezidentlərin və qeyri-rezidentlərin neytral əməliyyatları haqqında məlumat (Əlavə №3) 1-TB hesabat formasına əlavə olunur.
2.7. Rezidentlərin (istər statistik vahidlərin, istərsə də digər şəxslərin) xarici banklardakı hesabları vasitəsilə qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatları hesabata daxil edilir.
2.8. Maliyyə əməliyyatları vəsaitin rezidentlərin bank hesabına daxil olduğu və bank hesabından məxaric olunduğu gün qeydiyyata alınır.
2.9. Hesabat dövrü ərzində 20.000 (iyirmi min) ABŞ dolları məbləğindən aşağı və ya buna ekvivalent olan digər xarici valyutada eyni xarici ölkə ilə eyni əməliyyat növündə eyni valyutada aparılan əməliyyatlar bir sətirdə qeyd oluna bilər (məsələn, Azərbaycan Respublikasından ixrac olunmuş mallara görə Almaniya rezidentlərindən daxil olmuş ümumi məbləğ eyni qrupa alınaraq bir sətirdə yazılır).Bu halda 1-TB hesabat formasının 9-cu sütununda aparılmış əməliyyatların sayı qeyd olunur.
Hesabat dövrü ərzində 200.000 (iki yüz min) ABŞ dolları məbləğindən yuxarı və ya buna ekvivalent olan digər xarici valyutada aparılan əməliyyatlar 1-TB hesabat formasının 8-ci sütununda hüquqi şəxsin adı göstərilməklə və ya fiziki şəxs olduqda, adı göstərilmədən əməliyyatın fiziki şəxsə aid olması qeyd olunur.
2.10. Nağd valyuta ilə aparılan ödənişlər haqqında məlumatlar da nağdsız hesablaşmalar şəklində aparılan əməliyyatlar kimi 1-TB hesabat formasında öz əksini tapır.
2.11. Aşağıdakı əməliyyatlar tədiyə balansı üçün neytral əməliyyatlar hesab olunaraq hesabata daxil edilmir və 1-TB hesabat formasına əlavədə (Əlavə №3) bu Təlimatın 2.1-ci bəndinə müvafiq qaydada qeyd olunaraq təqdim edilir:
2.11.1. eyni statistik vahidin qeyri-rezident banklardakı müxbir hesabları arasında əməliyyatlar;
2.11.2. müxtəlif statistik vahidlərin qeyri-rezident banklardakı müxbir hesabları arasında əməliyyatlar;
2.11.3. statistik vahidin qeyri-rezident banklardakı müxbir hesablarından nağd xarici valyutanın məxaric olunması və Azərbaycan Respublikasına nağd şəkildə gətirilməsi və ya statistik vahid tərəfindən nağd xarici valyutanın Azərbaycan Respublikasından çıxarılması və qeyri-rezident banklardakı müxbir hesablarına mədaxil edilməsi üzrə əməliyyatlar;
2.11.4. statistik vahiddə xidmət olunan rezidentin qeyri-rezident banklardakı hesablarına vəsaitin köçürülməsi və ya rezidentin qeyri-rezident banklardakı hesablarından statistik vahiddə xidmət olunan hesabına vəsaitin köçürülməsi üzrə əməliyyatlar;
2.11.5. statistik vahidlərin və digər rezidentlərin Azərbaycan Respublikasından kənara köçürülmüş və ya Azərbaycan Respublikasına daxil olmuş vəsaitlərinin hər hansı səbəbdən tam və ya qismən geri qaytarılması üzrə əməliyyatlar;
2.11.6. statistik vahidin özünün və ya xidmət göstərdiyi rezidentin həmin statistik vahidin qeyri-rezident banklardakı müxbir hesabları vasitəsilə aparılan konvertasiya (mübadilə) əməliyyatları;
2.11.7. tədiyə balansının tərtibi üçün nəzərdə tutulmayan digər əməliyyatlar (statistik vahidin özünün və ya xidmət göstərdiyi rezident və qeyri-rezident bankın müxbir hesabları vasitəsilə apardıqları “forex” və bu tip başqa əməliyyatları);
2.11.8. xidmət olunduğu statistik vahidin müxbir hesabı vasitəsilə qeyri-rezidentlər arasında aparılan əməliyyatlar.
2.11-1. Neytral əməliyyatlar Beynəlxalq Valyuta Fondunun tövsiyələrinə əsasən əməliyyat növləri üzrə təsnifləşdirilir (Əlavə №5). Əməliyyatların təsnifləşdirilməsi zamanı neytral əməliyyatlar aşağıdakı kimi qruplaşdırılır:
2.11-1.1. 1-ci və 2-ci növ əməliyyatlar - bu Təlimatın 2.11.1- 2.11.2-ci və 2.11.4- 2.11.7-ci yarımbəndlərində nəzərdə tutulan əməliyyatlar üzrə;
2.11-1.2. 3-cü və 4-cü növ əməliyyatlar - bu Təlimatın 2.11.8-ci yarımbəndində nəzərdə tutulan əməliyyatlar üzrə;
2.11-1.3. 5-ci və 6-cı növ əməliyyatlar - bu Təlimatın 2.11.3-cü yarımbəndində nəzərdə tutulan əməliyyatlar üzrə.
2.12. Statistik vahidin 1-TB hesabat formasında qeyri-rezidentlərlə hesablaşmalarda kreditlər və ya depozitlər üzrə əməliyyatları statistik vahidin icmal mühasibat balansında əks olunan müvafiq hesabların debet və ya kredit dövriyyəsi (hesablararası əməliyyatlar, hesablararası düzəliş əməliyyatları, məzənnə fərqləri üzrə bütün müxabirləşmə məbləğləri istisna olmaqla) ilə uyğunluq təşkil etməlidir.
2.13. Qeyri-rezidentlərlə hesablaşmalarda akkreditiv və ya qabaqcadan ödəniş forması tətbiq olunduqda vəsaitin hərəkəti əməliyyatlar aparıldığı gün qeydə alınmaqla 1-TB hesabat formasının müvafiq hesabat dövründə əks etdirilir.
3.1. Azərbaycan Respublikası rezidentlərinin qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına və neytral əməliyyatlara dair hesabat aylıq əsasda, elektron formada hesabat dövründən sonrakı ayın 10 (on) iş günü ərzində statistik vahid tərəfindən onun bütün bölmələri üzrə icmallaşdırılaraq Mərkəzi Banka təqdim edilməlidir.
3.2. Hesabat statistik vahidin icra orqanının rəhbərinin, üzvünün, baş mühasib və ya onu əvəz edən şəxsin, yaxud hesabatın təqdim olunmasına məsul olan struktur bölmə rəhbərinin elektron imzası ilə təsdiq edilir.
| Azərbaycan Respublikası rezidentlərinin qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına və neytral əməliyyatlara dair hesabatın tərtibi və təqdim edilməsi haqqında Təlimat”a Əlavə № 2 | |||||||||
| ||||||||||||||
| ||||||||||
| 1-TB (Tədiyyə Balansı) Aylıq Hesabat statistik vahid tərəfindən hesabat dövründən sonrakı ayın 10 iş günü müddətində Mərkəzi Banka təqdim olunur | |||||||||
Statistik vahidin adı: _________________________________________________________________________ Hesabat dövrü:_________________________________________________________________________
| ||||||||||||
| |||||||||||||
| 1-TB formasına əlavə |
| |||||||||||||||
| GÖMRÜK YÜK BƏYANNAMƏLƏRİN REKVİZİTLƏRİ VƏ ONLARIN ADLARI | Hər bəyannamə üzrə | |||||||||||||||
1 | 7 | 8 | 15 | 20 | 22 | 24 | 33 | 37 | 42 | 46 | 54 | ||||||
Bəyannamənin tipi | Sorğu nömrəsi | Alan/İdxalçı | Göndərən ölkə | Göndərmə şərtləri | Valyutanın kodu | Malların ümumi faktura dəyəri | Sövdələşmənin xüsusiyyəti | Malın kodu | Üsul | Faktura dəyəri | Statistik dəyər | Yer | Tarix | Məbləğ | Valyuta | Tarix | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| ARAYIŞ: |
| 1. Əlavənin sütunlarındakı nömrələr və adlar gömrük bəyannamələrin rekvizitlərin nömrələri və adları ilə eynidir. 2. Bəyannamənin eyni adlı rekvizitlərindəki məlumatlar olduğu kimi əlavənin sütunlarına yazılır. 3. Əlavənin hər bir sətrində yalnız bir gömrük bəyannaməsinin rekvizitlərindəki məlumatlar qeyd olunur. 4. Əlavənin axırıncı sütunda hər gömrük bəyannaməsi üzrə faktiki ödəniş məbləği və ödənişin aparıldığı tarix qeyd olunur. |
"Azərbaycan Respublikası rezidentlərinin qeyri-rezidentlərlə maliyyə əməliyyatlarına və neytral əməliyyatlara dair hesabatın tərtibi və təqdim edilməsi haqqında Təlimat"a Əlavə №4 | ||
HESABAT FORMASININ (1-TB) | ||
DOLDURULMASI ÜÇÜN BVF-nun TƏLƏBLƏRİNƏ UYĞUN | ||
TƏDİYƏ BALANSININ GÖSTƏRİCİLƏRİNİN STANDART KOMPONENTLƏRİNİN | ||
ƏMƏLİYYAT NÖVLƏRİ ÜZRƏ TƏSNİFATI | ||
| AZƏRBAYCAN | AZƏRBAYCAN |
ƏMƏLİYYAT NÖVLƏRİNİN ADI | RESPUBLİKASINA | RESPUBLİKASINDAN |
| DAXİLOLMALAR | ÖDƏNİŞLƏR |
| (KREDİT) | (DEBET) |
1 | 2 | 3 |
A QRUPU XARİCİ TİCARƏT ÜZRƏ |
1. Malların ixracı üçün qeyri-rezidentlərdən köçürmə yolu ilə daxil olan vəsaitlər | 2001 |
2. Malların ixracı üçün qeyri-rezidentlərdən köçürmə yolu ilə daxil olan vəsaitlər (elektron ticarət) | 3001 |
3. Malların ixracı üçün qeyri-rezidentlərdən nağd şəkildə daxil olan vəsaitlər | 2003 |
4. Təkrar ixrac | 2053 |
5. Xam neftin ixracına görə daxil olan vəsaitlər | 2005 |
6. Neft emalı məhsullarının ixracına görə daxil olan vəsaitlər | 2007 |
7. Təbii qazın ixracına görə daxil olan vəsaitlər | 2009 |
8. Malların ixracına görə neft-qaz sektoru üzrə daxil olan vəsaitlər | 2055 |
9. Malların idxalı üçün qeyri-rezidentlərə köçürülən vəsaitlər |
| 2002 |
10. Malların idxalı üçün qeyri-rezidentlərə köçürülən vəsaitlər (elektron ticarət) |
| 3002 |
11. Malların idxalı üçün qeyri-rezidentlərə nağd şəkildə ödənilən vəsaitlər |
| 2004 |
12. Təkrar idxal |
| 2054 |
13. Malların idxalına görə neft-qaz sektoru üzrə ödənilən vəsaitlər |
| 2006 |
14. Qabaqcadan ödənişlər (köçürmə yolu ilə) | 2011 | 2008 |
15. Qabaqcadan ödənişlər (nağd şəkildə) | 2013 | 2010 |
16. Neft-qaz sektoru ilə bağlı qabaqcadan ödənişlər | 2015 | 2012 |
17. Qabaqcadan ödənişlərin geri qaytarılması (köçürmə yolu ilə) | 2017 | 2014 |
18. Qabaqcadan ödənişlərin geri qaytarılması (nağd şəkildə) | 2019 | 2016 |
19. Akkreditivlər | 2021 | 2018 |
20. Neft-qaz sektoru ilə bağlı akkreditivlər | 2023 | 2020 |
21. Akkreditivlərin geri qaytarılması | 2025 | 2022 |
22. DSK göstəriciləri üzrə ixrac FOB | 2027 |
23. DSK göstəriciləri üzrə idxal SİF |
| 2024 |
24. Ehtiyat üçün olan qeyri-monetar qızıl | 2029 | 2026 |
25. Digər qeyri-monetar qızıl | 2031 | 2028 |
26. Humanitar mallar | 2033 | 2030 |
27. Xarici hava nəqliyyatının Azərbaycanda yanacaqla təchizatı | 2035 |
28. Xarici dəniz nəqliyyatının Azərbaycanda yanacaqla təchizatı | 2037 |
29. Azərbaycanın hava nəqliyyatının xaricdə yanacaqla təchizatı |
| 2032 |
30. Azərbaycanın dəniz nəqliyyatının xaricdə yanacaqla təchizatı |
| 2034 |
31. Xam neftin ixracına düzəlişlər | 2039 |
32. Təbii qazın ixracına düzəlişlər | 2041 |
33. Neft emalı məhsullarının ixracına düzəlişlər | 2043 |
34. Fiziki şəxslərin məkik idxalı |
| 2036 |
35. FOB qiymətinə uyğunlaşma |
| 2038 |
36. Xaricdə emal malları | 2045 | 2040 |
37. Ölkədə emal malları | 2047 | 2042 |
38. Təmir üçün mallar | 2049 | 2044 |
39. Digər düzəlişlər | 2051 | 2048 |
B QRUPU BEYNƏLXALQ XİDMƏTLƏR ÜZRƏ |
1. Ölkə ərazisində malların emalı üçün göstərilən xidmətlər | 2101 | 4102 |
2. Ölkə ərazisindən kənarda malların emalı üçün göstərilən xidmətlər | 4101 | 2102 |
3. Texniki və təmir xidmətləri üçün daxilolmalar və ödənişlər | 2103 | 2104 |
4. Dəniz nəqliyyatı üzrə sərnişin daşımaları | 2105 | 2106 |
5. Dəniz nəqliyyatı üzrə yük daşımaları | 2107 | 2108 |
6. Dəniz nəqliyyatı üzrə xam neftin daşımaları | 2109 | 2110 |
7. Dəniz nəqliyyatı üzrə digər xidmətlər | 2111 | 2112 |
8. Hava nəqliyyatı üzrə sərnişin daşımaları | 2113 | 2114 |
9. Hava nəqliyyatı üzrə yük daşımaları | 2115 | 2116 |
10. Hava nəqliyyatı üzrə digər xidmətlər | 2117 | 2118 |
11. Dəmiryol nəqliyyatı üzrə sərnişin daşımaları | 2119 | 2120 |
12. Dəmiryol nəqliyyatı üzrə yük daşımaları | 2121 | 2122 |
13. Dəmiryol nəqliyyatı üzrə xam neftin daşınması | 2123 | 2124 |
14. Dəmiryol nəqliyyatı üzrə digər xidmətlər | 2125 | 2126 |
15. Avtomobil nəqliyyatı üzrə sərnişin daşımaları | 2127 | 2128 |
16. Avtomobil nəqliyyatı üzrə yük daşımaları | 2129 | 2130 |
17. Avtomobil nəqliyyatı üzrə digər xidmətlər | 2131 | 2132 |
18. Digər nəqliyyat üzrə sərnişin daşımaları | 3127 | 3128 |
19. Digər nəqliyyat üzrə yük daşımaları | 3129 | 3130 |
20. Digər nəqliyyat üzrə digər xidmətlər | 3131 | 3132 |
21. Boru kəməri üzrə xam neftin daşınması | 2133 | 2134 |
22. Boru kəməri üzrə qazın daşınması | 2135 | 2136 |
23. İşgüzar səfərlər | 2137 | 2138 |
24. Səhiyyə xidmətləri-şəxsi səfərlə bağlı | 2139 | 2140 |
25. Təhsil xidmətləri-şəxsi səfərlə bağlı | 2141 | 2142 |
26. Digər şəxsi səfərlər | 2143 | 2144 |
27. Rabitə xidmətləri | 2145 | 2146 |
28. Poçt və kuryer xidmətləri | 2147 | 2148 |
29. Telekommunikasiya xidmətləri | 2149 | 2150 |
30. Neft-qaz sektoru üzrə tikinti xidmətləri | 2151 | 2152 |
31. Digər sektorlar üzrə tikinti xidmətləri | 2153 | 2154 |
32. Həyatın sığortalanması və pensiya maliyyələşdirilməsi | 2155 | 2156 |
33. Yükün sığortalanması | 2157 | 2158 |
34. Digər birbaşa sığortalanma | 2159 | 2160 |
35. Təkrar sığorta | 2161 | 2162 |
36. Maliyyə xidmətləri (bank əməliyyatlarına və sair komisyon haqqına görə tədiyələr) | 2163 | 2164 |

Regulations on compilation and submission of reports on financial operations and neutral operations of residents of the Republic of Azerbaijan with non-residents
1.1. These Regulations have been developed in accordance with Article 63 of the Law of the Republic of Azerbaijan on the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, Article 46.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Banks, Article 13 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Currency Regulation, and Resolution #25 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 8 February 1995 on ‘Compilation of forecast balance of payments of the Republic of Azerbaijan’ and regulate compilation and submission of reports on financial operations and neutral operations with non-residents.
1.2. The report on financial operations and neutral operations of residents of the Republic of Azerbaijan with non-residents provides for financial operations of banks, local branches of foreign banks, the national operator of postal communication (hereinafter – statistic units) with non-residents at the expense of funds of legal entities and individuals, as well as statistic units’ own funds and neutral operations. These Regulations are applied to reports directly submitted to the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (hereinafter – the Central Bank) on financial operations of public authorities and resident legal entities with non-residents and neutral operations.
1.3. The Central Bank uses data submitted with respect to compilation of the forecast balance of payments only in a consolidated manner.
1.4. The balance of payments is a statistic reporting system that includes total financial operations of country residents with non-residents over a particular period. Objectives of this report, also the status of residency and non-residency used for neutral operations are understood as follows:
1.4.1. institutional unit’s residency status is determined not with the country of establishment (citizenship for individuals), but with its selection of any country’s economic area as the center of its economic interests, close connection with this area, and continuous operation in that area (for individuals – residing) over one year. Institutional units that fail to meet these conditions are considered non-residents;
1.4.2. Foreign diplomatic corps and other official representative offices located in the Republic of Azerbaijan, as well as international oganziations, their representative offices and branches, foreign students residing in the Republic of Azerbaijan are considered nonresidents.
2. Content and compilation of the report
2.1. The report 1-TB (Annex №1) includes financial operations of residents with nonresidents and neutral operations in terms of currency (including manat) (in thousand units).
2.2. Financial operations in the report 1-TB are recorded in terms of credit (proceeds) and debit (payments) based upon classification of standard components of indicators of the balance of payments under the requirements of the International Monetary Fund on group and operation types (Annex №4).
2.3. The report includes the number and the code of a country the non-resident belongs to on an operation type and code. At that if maturity of assets and liabilities is one year and below, it is recorded as short-term, while if over one year – long term.
2.4. Country, currency and code (under the classification of the United Nations) is automatically indicated in an encoded manner.
2.5. Payments for import of goods (debit transfers) are calculated and recorded on transferred amounts based upon payment documents presented to a statistic unit by customers over a month.
2.5.1. After the amount of paid funds and the payment date are inserted to a cargo customs declaration, that confirms import of goods from non-residents, the statistic unit includes requisites of those declarations to the annex to the 1-TB report (Annex №2).
2.5.2. Total amount of customers’ similar payments equal to total amount of import operations in the 1-TB report.
2.5.3. Amounts are written in full face value in the annex to the 1-TB report.
2.6. Financial transactions with non-residents including the flow of funds of statistical units in foreign bank accounts and accounts of non-residents (both banks and other entities) in statistical units are included to the report.
2.6-1. Information on neutral operations of residents and non-residents is annexed with the 1-TB report (Annex №3).
2.7. Financial operations of residents (both statistic units and other entities) with nonresidents through their accounts with foreign banks are included to the report.
2.8. Financial operations are recorded on the day, the funds are credited to and debited from a resident’s bank account.
2.9. Operations amounting to below USD 20.000 (twenty thousand) or in equivalent another foreign currency conducted over the period with the same foreign country on the same operation type in the same currency may be recorded on one row (e.g. total amount received from residents of Germany for goods exported from the Republic of Azerbaijan are grouped and recorded in the same row). At that, column 9 of the 1-TB report shows the numver of conducted operations. Operations amounting to over USD 200.000 (two hundered thousand) or in equivalent another foreign currency are recorded in column 8 of the 1-TB report, indicating the legal entity’s name or, if individual, relevance of the operation to an individual not mentioning the name.
2.10. Data both on cash and cashless payments are recorded in the 1-TB report.
2.11. The following operations are considered neutral for and not included to the balance of payments and inserted and submitted to the annex to the 1-TB report (Annex №3) under Item 2.1 herein:
2.11.1. operations between the same statistic unit’s correspondent accounts with non-resident banks;
2.11.2. operations between correspondent accounts of different statistic units with nonresident banks;
2.11.3. withdrawal of cash foreign currency from statistic unit’s correspondent accounts with n/resident banks, its bringing to the Republic of Azerbaijan in cash or taking cash currency out of the Republic of Azerbaijan and its crediting to correspondent accounts with n/resident banks;
2.11.4. operations on transfer of funds to accounts of the resident, who is serviced at a statistic unit, with non-resident banks or transfer of funds from resident’s accounts with non-resdient banks to the account serviced at a statistic unit;
2.11.5. operations on full or partial returning of funds of statistic units and other residents transferred from or to the Republic of Azerbaijan for whatever reason;
2.11.6. exchange operations of the statistic unit itself or the resident it services thorugh correposndent accounts of the very statistic unit with non-resident banks;
2.11.7. other operations not implied for compilation of the balance of payments (forex or other similar operations through correspondent accounts of the statistic unit itself or the resident or nonresident banks it services);
2.11.8. operations between non-residents via a correspondent account of the statistic unit it is serviced by.
2.11-1. Neutral operations are classified on types of operations under the recommendations of the IMF (Annex №5) and grouped as follows when classifying operations:
2.11-1.1. type 1 and 2 operations – on operations specified in subitems 2.11.1- 2.11.2 and
2.11.4- 2.11.7 herein;
2.11-1.2. type 3 and 4 operations – on operations specified in subitem 2.11.8 herein;
2.11-1.3. type 5 and 6 operations – on operations specified in subitem 2.11.3 herein.
2.12. Statisic unit’s credit or deposit operations in settlements with non-residents in the 1-TB report should comply with debit or credit turnover of relevant accounts in statistic unit’s consolidated accounting balance (excluding interaccount operations, interaccount correction operations, all accounting entry amounts on exchange rate differences).
2.13. Where letters of credit or advance payments are used in settlements with nonresidents, the flow of funds is recorded on the day the operations are conducted and included to the relevant reported period of the 1TB report.
3. Submission of the report
3.1. Monthly report on financial operations of residents of the Republic of Azerbaijan with non-residents and neutral operations should be consolidated by a statistic unit across all units and submitted to the Central Bank electronically within 10 (ten) business days following the reported period.
3.2. The report is approved with electronic signatures of statistic unit’s head, member, chief accountant or his/her substitute, or the head of the structural unit responsible for delivery of the report.