Kapital bazarının əsas iştirakçılarından biri emitentlərdir. Emitent investisiya qiymətli kağızlarının emissiyasını “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 2-ci fəsli ilə müəyyən edilmiş qaydada həyata keçirən hüquqi şəxs, dövlət (müvafiq qaydada buna səlahiyyətləndirilmiş dövlət orqanı vasitəsilə) və ya bələdiyyədir. Emitent buraxdığı qiymətli kağızların mülkiyyətçisi deyildir.
Emitentlər tərəfindən investisiya qiymətli kağızlarının (səhm və korporativ istiqraz) emissiyası aşağıdakı mərhələlərlə həyata keçirilir:
Mərkəzi Bank investisiya qiymətli kağızlarının buraxılışının dövlət qeydiyyatını və emissiya prospektinin təsdiqini, həmçinin qiymətli kağızların buraxılışının və emissiya prospektlərinin dövlət reyestrini aparır.
Emitentlər “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 75-ci maddəsinə müvafiq olaraq, illik hesabatlarını (maliyyə hesabatları və onun yoxlanılması üzrə kənar auditor rəyi və idarəetmə hesabatı) Mərkəzi Banka təqdim etməklə ictimaiyyətə açıqlamalıdır:
Qiymətli kağızları kütləvi təklif edilmiş və tənzimlənən bazarda ticarətə buraxılmış emitentlər illik hesabatlarını, həmçinin maliyyə ilinin ilk altı ayı başa çatdıqdan sonra iki aydan gec olmayaraq yarımillik hesabatlarını (aralıq maliyyə hesabatı, aralıq idarəetmə hesabatı) Mərkəzi Bankın Məlumatların Elektron Açıqlanması Sistemi vasitəsilə ictimaiyyətə açıqlamalıdır.
İnvestisiya qiymətli kağızlarının buraxılışının dövlət qeydiyyatına alınması və dövriyyədən çıxarılması aşağıdakı qaydada həyata keçirilir:
| Təqdim edilməli sənədlər | Qeyd |
| 1. İnvestisiya qiymətli kağızlarının qeydiyyata alınması üçün ərizə; | Ərizədə qiymətli kağızlar barədə məlumat (növü, nominal dəyəri, miqdarı) verilməli və ərizə emitentin səlahiyyətli vəzifəli şəxsi tərəfindən imzalanmalı və möhürlənməlidir. |
| 2. İnvestisiya qiymətli kağızlarının buraxılışı haqqında qərar; | Qərar Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinin (Mülki Məcəllə) 107-6-cı maddəsinin və “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Qanunun 4-cü maddəsinin tələblərinə müvafiq qaydada tərtib edilməlidir. |
| 3. Emitentin hüquqi şəxs kimi dövlət qeydiyyatına alınması haqqında şəhadətnamənin və nizamnaməsinin notariat qaydasında və ya "İnzibati icraat haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 9-cu maddəsində müəyyən edilmiş qaydada təsdiq edilmiş surətləri; | |
| 4. İnvestisiya qiymətli kağızlarının emissiya prospekti (investisiya qiymətli kağızlarının emissiyası emissiya prospekti ilə müşayiət olunarsa); | İnvestisiya qiymətli kağızlarının emissiya prospekti “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Qanunun 5-ci maddəsinin və “Emissiya prospekti və informasiya memorandumuna dair tələblər haqqında“ Qaydaların tələblərinə müvafiq qaydada tərtib edilməlidir. |
| 5. İnvestisiya qiymətli kağızlarının emissiya prospektinin təsdiq edilməsi üçün dövlət rüsumunun ödənilməsini təsdiq edən sənəd (investisiya qiymətli kağızlarının emissiyası emissiya prospekti ilə müşayiət olunarsa); | Dövlət rüsumlarının hesablanması və ödənilməsi üçün “Dövlət rüsumlarının elektron idarə edilməsi (e-rüsum)” informasiya sistemində Mərkəzi Bank tərəfindən müvafiq “e-bildiriş” tərtib edilir. Bu məqsədlə müraciətdən öncə ödəyicilər tərəfindən hüquqi şəxsin adı, ünvanı, VÖEN-i, telefon nömrəsi, elektron poçt ünvanı və ödənişin təyinatı barədə məlumatlar Mərkəzi Banka təqdim edilməlidir. Ödəniş Mərkəzi Bank tərəfindən ödəyicilərə elektron və ya kağız formada təqdim edilmiş “e-bildiriş” əsasında icra olunur. |
| 6. İnvestisiya qiymətli kağızlarının sertifikatının nümunəsi (investisiya qiymətli kağızları sənədli formada buraxılarsa). |
| 1. Yerləşdirilən qiymətli kağızların buraxılışlarının dövlət qeydiyyatına alınması üçün ərizə; | Ərizə “Hüquqi şəxslərin yenidən təşkili zamanı investisiya qiymətli kağızlarının emissiyası və konvertasiyası” Qaydasının 1 saylı əlavəsinə uyğun tərtib edilməlidir. |
| 2. Qiymətli kağızların hər buraxılışı haqqında qərar; | Qərar Mülki Məcəllənin 107-6-cı maddəsinin və “Hüquqi şəxslərin yenidən təşkili zamanı investisiya qiymətli kağızlarının emissiyası və konvertasiyası” Qaydasının 2.2-ci bəndinin tələblərinə müvafiq qaydada tərtib edilməlidir. |
| 3. Yenidən təşkil olunan hüquqi şəxslərin yenidən təşkili haqqında qərarların qəbul edildiyi ümumi yığıncaqların protokollarından həmin qərarlara dair yetərsayın və səsvermənin nəticələrinin əks olunduğu çıxarışlar; | |
| 4. Emitentin hüquqi şəxs kimi dövlət qeydiyyatına alınması haqqında şəhadətnamənin və nizamnaməsinin notariat qaydasında və ya "İnzibati icraat haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 9-cu maddəsində müəyyən edilmiş qaydada təsdiq edilmiş surətləri; | |
| 5. Birləşmə, qoşulma və ya çevrilmə halında - təhvil aktının surəti; | |
| 6. Bölünmə və ya ayrılma halında - bölünmə balansının surəti; | |
| 7. Təminatlı istiqrazların yerləşdirilməsi zamanı onlara konvertasiya ediləcək istiqrazlar üzrə verilmiş təminatın qüvvədə olması barədə həmin təminatı təqdim etmiş şəxsin yazılı bildirişi və ya belə təminata xitam verildiyi halda, yeni təminatın verilməsini təsdiq edən sənədin surəti. |
| 1. Səhmlərin buraxılışının dövlət qeydiyyatına alınması üçün ərizə; | Ərizə “Səhmlərin birləşdirilməsi, xırdalanması və onların nominal dəyərinin artırılması zamanı səhmlərin emissiyası haqqında Qaydalar”ın 1 saylı əlavəsinə uyğun olaraq tərtib edilməlidir. |
| 2. Səhmlərin buraxılışı haqqında qərar; | Qərar Mülki Məcəllənin 107-6-cı maddəsinin və “Səhmlərin birləşdirilməsi, xırdalanması və onların nominal dəyərinin artırılması zamanı səhmlərin emissiyası haqqında Qaydalar”ın 2.2-ci bəndinin tələblərinə müvafiq qaydada tərtib edilməlidir. |
| 4. Səhmlərin nominal dəyərinin bölüşdürülməmiş mənfəətin hesabına artırılması zamanı – başa çatmış son maliyyə ili üzrə emitentin maliyyə hesabatları və onların yoxlanılması haqqında auditor rəyinin surətini və son rüb üzrə tərtib edilmiş, emitentin nizamnaməsi ilə müəyyən edilən şəxslər tərəfindən təsdiq edilmiş maliyyə hesabatları; | |
| 5. Səhmlərin nominal dəyərinin azaldılması zamanı - emitentin nizamnamə kapitalının azaldılması haqqında onun kreditorlarına bildirişlərin göndərilməsini təsdiq edən sənəd; | |
| 6. Səhmlərin birləşdirilməsi və xırdalanması zamanı - birləşdirilən və ya xırdalanan səhmlərin mülkiyyətçilərinin sayı və onların hər birinə məxsus səhmlərin sayı göstərilən siyahı. |
| 1. İnvestisiya qiymətli kağızların dövriyyədən çıxarılması üçün qiymətli kağızların dövlət reyestrində müvafiq qeydlərin edilməsi: | |
| 1.1. Qiymətli kağızların dövriyyədən çıxarılması və ləğv edilməsi haqqında qərarın qəbul edilməsi; | Qərar Mülki Məcəllənin 107-6-cı maddəsinin tələblərinə müvafiq qaydada tərtib edilməlidir. |
| 1.2. Qiymətli kağızların dövlət reyestrində müvafiq qeydlərin edilməsi üçün (qərarın surəti əlavə olunmaqla) müraciət məktubu; | |
| 1.3. Səhmdarların ümumi yığıncağının keçirilməsi barədə kütləvi informasiya vasitələrində verilmiş elan; | Bu bənddə tələb olunan sənədlə bağlı Mülki Məcəllənin 107-1-ci maddəsində göstərilən müddət və şərtlərə riayət edilməlidir. |
| 1.4. Səhmdarların ümumi yığıncağının çağırılması barədə bildirişlərin səhmdarlara göndərilməsini təsdiq edən sənəd; | Bu bənddə tələb olunan sənədlə bağlı Mülki Məcəllənin 107-1-ci maddəsində göstərilən müddət və şərtlərə riayət edilməlidir. |
| 1.5. Milli Depozit Mərkəzi tərəfindən verilmiş qiymətli kağız mülkiyyətçiləri barədə məlumat. | |
| 2. Qiymətli kağızların dövlət reyestrində investisiya qiymətli kağızlarının dövriyyədən çıxarılması barədə qeydlərin edilməsi: | |
| 2.1. Geri satın alınmış qiymətli kağızların hərəkəti barədə Milli Depozit Mərkəzi tərəfindən verilmiş arayış; | Arayış Milli Depozit Mərkəzi tərəfindən Mərkəzi Banka təqdim edilir. |
| 2.2. Qiymətli kağızların geri satın alınmasının nəticələri haqqında məlumat. | Məlumat “İnvestisiya qiymətli kağızlarının dövriyyədən çıxarılması və ləğv edilməsi Qaydaları”nın 2.16-cı bəndinin tələblərinə müvafiq qaydada emitent tərəfindən tərtib edilərək Mərkəzi Banka təqdim edilir. |
| 1. İnvestisiya qiymətli kağızlarının qeydiyyata alınması üçün ərizə; | |
| 2. İnvestisiya qiymətli kağızlarının buraxılışı haqqında qərar; | |
| 3. Emitentin hüquqi şəxs kimi dövlət qeydiyyatına alınması haqqında şəhadətnamənin və nizamnaməsinin notariat qaydasında və ya "İnzibati icraat haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 9-cu maddəsində müəyyən edilmiş qaydada təsdiq edilmiş surətləri; | |
| 4. İnvestisiya qiymətli kağızlarının emissiya prospekti (investisiya qiymətli kağızlarının emissiyası emissiya prospekti ilə müşayiət olunarsa); | |
| 5. Emitent dövlət büdcəsindən maliyyə yardımı və ya investisiya yönümlü təxsisat alan, habelə, dövlət zəmanəti ilə alınmış borc da daxil olmaqla, dövlət büdcəsi qarşısında öhdəliyi olduqda xarici borclanmağa Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinin razılığı. |
| 1. Ərizə; | Ərizə müvafiq qərarın qəbul edildiyi gündən beş iş günü ərzində Mərkəzi Banka təqdim edilməlidir. |
| 2. Dəyişikliklərin qəbul edilməsi barədə qərar; | Emissiya prospektində dəyişikliklər barədə qərarı emitentin investisiya qiymətli kağızlarının emissiyası haqqında qərarı qəbul etmiş orqanı qəbul etməlidir. |
| 3. Dəyişikliklərin mətni və əsaslandırılma. |
Buraxılışla bağlı qərara əlavə və dəyişikliklərin edilməsi
| 1. Müraciət məktubu; | |
| 2. Dəyişikliklərin qəbul edilməsi barədə qərar; | Qərar Mülki Məcəllənin 107-6-cı maddəsinin tələblərinə müvafiq qaydada tərtib edilməlidir. |
| 3. Dəyişikliklərin məzmunu. |
| 2. Qiymətli kağızların emissiyasının və ya kütləvi təklifinin yekunları haqqında hesabat; | Hesabat “İnvestisiya qiymətli kağızlarına abunə yazılışı və yerləşdirilməsi haqqında Qaydalar”ın 1 saylı əlavəsinə uyğun olaraq tərtib edilməlidir. |
| 3. Yerləşdirilmiş qiymətli kağızların sayı barədə Milli Depozit Mərkəzi tərəfindən verilən arayış. |
Birləşmə, bölünmə, ayrılma və ya çevrilmə halında qiymətli kağızlar buraxılışı zamanı qiymətli kağızların emissiyasının yekunları haqqında hesabatı təsdiq edilməsi “Hüquqi şəxslərin yenidən təşkili zamanı investisiya qiymətli kağızlarının emissiyası və konvertasiyası Qaydası”nın 4-cü bəndinin tələblərinə uyğun olaraq həyata keçirilir.
| 2. Qiymətli kağızların emissiyasının yekunları haqqında hesabat; | Hesabat “Hüquqi şəxslərin yenidən təşkili zamanı investisiya qiymətli kağızlarının emissiyası və konvertasiyası Qaydası”nın 2 saylı əlavəsinə uyğun olaraq tərtib edilməlidir. |
| 3. Yerləşdirilmiş qiymətli kağızlar barədə Milli Depozit Mərkəzi tərəfindən verilən arayış. |
Səhmlərin birləşdirilməsi, xırdalanması və onların nominal dəyərinin artırılması zamanı səhmlərin emissiyasının yekunları haqqında hesabatın təsdiq edilməsi “Səhmlərin birləşdirilməsi, xırdalanması və onların nominal dəyərinin artırılması zamanı səhmlərin emissiyası haqqında Qaydalar”ın 5-ci bəndinin tələblərinə uyğun həyata keçirilir.
| 1. Ərizə; | Ərizə “Səhmlərin birləşdirilməsi, xırdalanması və onların nominal dəyərinin artırılması zamanı səhmlərin emissiyası haqqında Qaydalar“ın 2 saylı əlavəsinə uyğun olaraq tərtib edilməlidir. |
| 2. Səhmlərin emissiyasının yekunları haqqında hesabat; | Hesabat “Səhmlərin birləşdirilməsi, xırdalanması və onların nominal dəyərinin artırılması zamanı səhmlərin emissiyası haqqında Qaydalar”ın 3 saylı əlavəsinə uyğun olaraq tərtib edilməlidir. |

Issuers are one of the main participants of the capital market. The issuer is a legal entity, state (through a duly authorized state body) or municipality that issues investment securities as per Chapter 2 of the Law of the Republic of Azerbaijan on the Securities Market. The issuer is not the owner of the securities it issues.
Issuance of investment securities (shares and corporate bonds) by issuers is carried out in the following stages:
The Central Bank maintains the state registration of issue of investment securities and approval of the emission prospectus, as well as the state register of the issuance of securities and emission prospectus.
According to Article 75 of the Law of the Republic of Azerbaijan on the Securities Market, the issuers should make public their annual reports (financial statements and an external auditor opinion and management report) by submitting them to the Central Bank.
Issuers whose securities are publicly offered and admitted to trading in a regulated market should make public their annual reports and also semi-annual reports (interim financial report, interim management report) no later than two months after the end of the first six months of the financial year through the Central Bank's Electronic Data Disclosure System.
Investment securities are state registered and withdrawn from circulation as follows:
| Deliverables | Note |
| 1. Application on state registration of investment securities; | The application should include information on securities (type, nominal value, quantity), be signed and stamped by an official of the issuer. |
| 2. Decision on issuance of investment securities; | The decision should be developed in accordance with Article 107.6 the Civil Code of the Republic of Azerbaijan and the requirements of Article 4 of the Law of the Republic of Azerbaijan on the Securities Market. |
| 3. Notarized copies of the issuer’s state registration as a legal entity and charter or copies approved in accordance with Article 9 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Administrative Proceedings; | |
| 4. Emission prospectus of investment securities (if the issuance of investment securities is accompanied with an emission prospectus); | The emission prospectus of investment securities should be developed in accordance with the requirements of Article 5 of the Law of the Republic of Azerbaijan on the Securities Market and the Regulations on requirements on emission prospectus and information memorandum. |
| 5. Document confirming payment of state duty on approval of the emission prospectus of investment securities (if the issuance of investment securities is accompanied with an emission prospectus); | Amount of the state duty is set in accordance with Article 21.1 of the Law of Republic of Azerbaijan on State Duty. Requisites for payment of the state duty:
Beneficiary (receiving) bank
Funds receiver |
| 6. Sample certificate of investment securities (if investment securities are issued as certified). |
| 1. Application on state registration of issuance of placed securities; | The application should be compiled in accordance with Annex 1 to the Regulations on issuance and conversion of investment securities during reorganization of legal entities. |
| 2. Decision per issue of securities; | The decision should be compiled in accordance with Article 107-6 of the Civil Code and Item 2.2 of the Regulations on issuance and conversion of investment securities during reorganization of legal entities. |
| 3. Excerpts from minutes of general meetings where decisions on reorganization of reorganized legal entities were made, reflecting the quorum on those decisions and voting results; | |
| 4. Notarized copies of the issuer’s state registration as a legal entity and charter or copies approved in accordance with Article 9 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Administrative Proceedings; | |
| 5. Copy of an acceptance act – in case of a merger, acquisition or transformation; | |
| 6. Copy of a dissolution balance – in case of dissolution or separation; | |
| 7. Written notification of the person who provided collateral on validity of the collateral for the bonds to be converted during placement of secured bonds, or a copy of the document confirming new collateral in the event of termination of such collateral. |
| 1. Application on state registration of issuance of shares; | The application should be developed in accordance with Annex 1 to the Regulations on issuance of shares during merger, split and increase of their nominal value. |
| 2. Decision per issue of securities; | The decision should be developed in accordance with the requirements of Article 107-6 of the Civil Code and Item 2.2. of the Regulations on issuance of shares during merger, split and increase of their nominal value. |
| 4. When the nominal value of shares is increased at the expense of retained earnings – issuer’s audited financial statements for the recent financial year ended and a copy of auditor review and financial statements developed on the recent quarter and signed by the persons designated by the charter of the issuer; | |
| 5. When the nominal value of shares is decreased – a copy of the document confirming issuer’s sending notifications to its creditors on reduction of authorized capital; | |
| 6. When shares are merged and split – a list of the number of owners of shares merged or split and the number of shares per owner. |
| 1. Making relevant notes in the state register of securities for withdrawal of investment securities from circulation: | |
| 1.1. A decision is taken to withdraw investment securities from circulation and liquidate them; | The decision should be adopted in accordance with the requirements of Article 107-6 of the Civil Code. |
| 1.2. Request letter to make relevant notes in the state register of securities (attaching a copy of the decision); | |
| 1.3. Announcement made in mass media on convening a general meeting of shareholders; | The timeframe and conditions specified in Article 107-1 of the Civil Code should be observed with respect to the document required in this item. |
| 1.4. Document confirming that notifications on convening the general meeting of shareholders have been sent to shareholders; | The timeframe and conditions specified in Article 107-1 of the Civil Code should be observed with respect to the document required in this item. |
| 1.5. Information released by the National Depository Center on owners of securities as of the date of the general meeting of shareholders. | |
| 2. Making relevant notes in the state register of securities on withdrawal of investment securities from circulation: | |
| 2.1. Statement by the National Depository Center on movement of repurchased securities; | The statement is submitted by the National Depository Center to the Central Bank. |
| 2.2. Information on results repurchase of securities. | The information is developed and delivered to the Central Bank by the issuer in accordance with the requirements of Item 2.16 of the Regulations on withdrawal of investment securities from circulation and their liquidation. |
| 1. Application on registration of investment securities; | |
| 2. Decision on issuance of investment securities; | |
| 4. Emission prospectus of investment securities (if the issuance of investment securities is accompanied with an emission prospectus); | |
| 5. Consent of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan to foreign borrowing if the issuer has obligations due to the state budget, including financial assistance or investment-oriented allocations from the state budget, as well as state-guaranteed loans. |
| 1. Application; | The application should be submitted to the Central Bank within five working days after the relevant decision is taken. |
| 2. Dəyişikliklərin qəbul edilməsi barədə qərar; | The decision on changes to the emission prospectus should be taken by the body of the issuer that took a decision on the issuance of investment securities. |
| 3. Dəyişikliklərin mətni və əsaslandırılma. |
Making additions and changes to the decision on issuance
| 1. Request letter; | |
| 2. Decision on adopting changes; | The decision should be developed in accordance with the requirements of Article 107-6 of the Civil Code. |
| 3. Content of changes |
| 2. Report on results of the issuance or public offering of securities; | The report should be developed in accordance with Annex 1 to the Regulations on subscription to and placement of investment securities. |
| 3. Statement from the Natoinal Depository center on the number of placed securities. |
The report on results of the issuance of investment securities in case of merger, dissolution or transformation is approved in accordance with the requirements of Item 4 of the Regulations on the issuance and conversion of investment securities during reorganization of legal entities.
| 2. Report on results of the issuance of securities; | The report should be developed in accordance with the requirements of Annex 2 to the Regulations on the issuance and conversion of investment securities during reorganization of investment securities. |
| 3. Statement from the National Depository center on placed securities. |
The report on results of the issuance of shares during merger, split and incerase of nominal value of shares is approved in accordance with Item 5 of the Regulations on issuance of shares during merger, split and increase of nominal value of shares.
| 1. Application; | The application should be developed in accordance with Annex 2 of the Regulations on issuance of shares during merger, split and increase of nominal value of shares. |
| 2. Report on results of the issuance of shares; | The report should be developed in accordance with Annex 3 of the Regulations on issuance of shares during merger, split and increase of nominal value of shares. |