Mərkəzi Bank tərəfindən “200 manat” kağız pul nişanı haqqında animasiya hazırlanmışdır
3 iyul 2019-cu il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı Prezidentin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiqlənmiş “Maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə proritet istiqamət kimi müəyyənləşdirilmiş “Maliyyə bazarı iştirakçılarının bilik və bacarıqlarının artırılması” hədəfinin icrası üzrə tədbirləri davam etdirir. Maliyyə xidmətləri istehlakçılarının maarifləndirilməsinə yönəlmiş bu tədbirlərin daha çox insana çatdırılmasını təmin etmək üçün müasir intellektual vasitələrdən də istifadə olunur.
Buna uyğun olaraq, Mərkəzi Bankın əhali arasında apardığı maarifləndirmə işlərinin əhatəsini daha da genişləndirmək üçün istifadəyə verdiyi “Maliyyə savadlılığı” portalında (www.bizimpullar.az) yeni “200 manat” kağız pul nişanı haqqında animasiya yerləşdirilmişdir. Sözügedən pul nişanının təsviri əsasında onun dizaynı və mühafizə sistemi barədə məlumat verilir. Müxtəlif hədəf qrupunun maarifləndirilməsi və bu sahədə savadlılığı artırmaq məqsədilə hazırlanmış animasiyada 200 manatlıq əskinasın estetik görünüşü, konseptual mövzusu və hər bir mühafizə elementi izah olunur.
Animasiyaya keçid linki: https://bizimpullar.az/video-128
Qeyd edək ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı nağd pul sferasında müasir çağırışları nəzərə alaraq pul nişanlarımızın mühafizə sistemlərinin müasirləşməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır. Buna uyğun olaraq, əhali arasında maarifləndirmə işlərinə də xüsusi önəm verir. Həmçinin istehlakçıların maliyyə savadlılığının artırılması məqsədilə müxtəlif səpkili maarifləndirmə və təbliğat-təşviqat tədbirləri ilə yanaşı, “Maliyyə savadlılığı” portalının məzmunu da mütəmadi zənginləşdirilir. Portal vasitəsilə iqtisadiyyat və maliyyə sahəsində informativ materiallarla, bank xidmətləri və mərkəzi bankçılığa dair izahedici animasiyalarla, virtual muzey və məktəblilər üçün rubrikalarla tanış olmaq, eləcə də iqtisadi məzmunlu oyunlardan və kalkulyatorlardan istifadə etmək mümkündür.

3 July 2019, Baku: The CBA continues events on implementation of the ‘Increase of knowledge and skills of financial market participants’ target prioritized in the ‘Strategic Roadmap on Development of Financial Services in the Republic of Azerbaijan’ approved by Decree of 6 December 2016 of President of the Republic of Azerbaijan. The Bank uses modern intellectual facilities to ensure that the events oriented towards educating financial service consumers reach more people.
Accordingly, the CBA placed a new ‘200 manat’ banknote animation in its e-resource – the ‘Financial Literacy’ portal (www.bizimpullar.az) launched to expand the coverage of awareness efforts. The animation provides description-based information on the design and security system of the said banknote. Developed to educate various target groups and increase related awareness, the animation explains the aesthetic view, conceptual design and security elements of the banknote.
Link to animation: https://bizimpullar.az/video-128
To note, the CBA always attaches great importance to modernization of security elements of our monetary units in light of modern cash related challenges and prioritizes education of the population. In addition, the content of the Financial Literacy portal is regularly enriched along with various awareness and promo events to raise financial literacy. The portal allows familiarizing oneself with informative materials on economy and finance, explanatory animations on banking services and central banking, a virtual museum and a section for pupils, as well as using games with economic content and calculators.