Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən tədavülə yeni yubiley pul nişanı buraxılmışdır
24 oktyabr 2019-cu il, Bakı: 2019-cu ildə müsəlman Şərqində yeni tipli ilk ali məktəb kimi yaradılan və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı olan Bakı Dövlət Universitetinin təsis edilməsinin 100-cü ildönümü tamam olur.
Bu yubiley tarixinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən nominal dəyəri 5 AZN təşkil edən gümüş yubiley pul nişanı tədavülə buraxılmışdır.
Yubiley pul nişanının çəkisi 1 troy unsiyası – 31.1 qr. (+ 0.1 qr.), diametri isə 38.61 mm. təşkil edir. Pul nişanı Böyük Britaniyanın “The Royal Mint” şirkətində beynəlxalq standartlara uyğun “Pruf” texnologiyası əsasında istehsal edilmişdir.
Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş yubiley pul nişanının ön tərəfində Bakı Dövlət Universitetinin inzibati binasının təsviri, ümummilli lider Heydər Əliyevin kəlamı və imzası, 8 guşəli ulduzlar, milli naxış və ornamentlər, arxa tərəfində isə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbi və pul nişanının nominalı təsvir olunmuşdur.

24 October 2019, Baku: 2019 is the year of the 100th anniversary of the Baku State University, the heritage of the Azerbaijan Democratic Republic, established as the first type of higher education institution in the Muslim East.
To perpetuate the history of jubilee the Central Bank of the Republic of Azerbaijan issued to circulation an AZN5 denominated silver commemorative coin.
The weight of the coin is 1 troy ounce – 31.1 gr (± 0.1 gr), diameter – 38.61 mm. The coin was minted at ‘The Royal Mint’ of Great Britain on proof-based technology.
The face of the coin, dedicated to the 100 year anniversary of the Baku State University, depicts an image of the University’s administrative building, the words and signature of the national leader Heydar Aliyev, 8-pointed stars, national patterns and ornaments, while the back depicts the Coat of Arms of the Republic of Azerbaijan and the denomination of the coin.