Mərkəzi Bankda kənd təsərrüfatının kreditləşdirilməsi məsələlərilə bağlı görüş keçirilmişdir
6 mart 2020-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2019-cu ilin yekunlarına həsr olunmuş müşavirədə, “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019–2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunan konfransda, eləcə də “Pambıqçılıq mövsümünün yekunları və 2020-ci ildə görüləcək tədbirlər” ilə bağlı müşavirədə rayon və kənd yerlərində maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanlarının yaxşılaşdırılması, xüsusilə girov təminatı ilə bağlı problemin həlli və güzəştli kreditlərin artırılmasına dair tapşırıqlar vermişdir. Bu tapşırıqların təmin edilməsi üçün 5 mart 2020-ci il tarixində Mərkəzi Bankda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, o cümlədən Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi, həmçinin Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyası və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının rəhbərləri ilə birgə görüş keçirilmişdir.
Görüşdə qeyd olunan məsələlər ətrafında geniş müzakirə aparılmış, kənd təsərrüfatı sahibkarlarının, xüsusən kiçik aqrobiznesin maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanları, xüsusilə də onların güzəştli kredit resurslarından faydalanması, eləcə də onlara girovsuz və ya daşınar əmlakın girov qoyulması ilə kreditlərin verilməsi, bütövlükdə daşınmaz əmlakın girovu mexanizminin təkmilləşdirilməsi, bu məqsədlə kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların mülkiyyət hüquqlarının dövlət qeydiyyatı, girovda olan daşınmaz əmlakın bazarının aktivləşdirilməsi, eləcə də kreditlərin zəmanət mexanizminin yaxşılaşdırılması məsələlərinə diqqət verilmişdir.
Görüşdə həmçinin kənd təsərrüfatı subyektlərinin hesabatlığının və şəffaflığının artırılması, o cümlədən ailə-fermer təsərrüfatlarının bələdiyyə orqanları tərəfindən qeydiyyatı, onların kooperasiyalaşması, pilot olaraq müəyyən edilmiş kənddə başlanılmaqla ixtisaslaşmış kredit ittifaqlarının yaradılması imkanları da nəzərdən keçirilmişdir.
Qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə uyğun olaraq aqrar bankın yaradılması imkanlarına baxılması, eləcə də mümkün yeni maliyyələşmə alətlərinin tətbiqi, o cümlədən çeklə hesablaşma, faktorinq, lizinq imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri də ətraflı müzakirə edilmişdir.
Görüşün sonunda kənd təsərrüfatının, kənd yerlərinin və fermerlərin maliyyələşdirilməsi mexanizminin araşdırılması məqsədilə Mərkəzi Bankın və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə iştirakı ilə Layihə Qrupunun yaradılması barədə razılığa gəlinmişdir.

6 March 2020, Baku: Mr Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan issued assignments on improving access to financial services in regions and rural areas, resolving securitization problems and increasing preferential loans at the meeting dedicated to results of 2019, at the conference dedicated to results of the first year of implementation of the ‘State Program on socio-economic development of regions of the Republic of Azerbaijan in 2019-2023’ and at the meeting on the ‘Results of cotton growing season and actions to be taken in 2020’. To maintain these assignments a meeting was held at the Central Bank with the managers of the Ministry of Agriculture, the Agrarian Credit and Development Agency, the National Confederation of Entrepreneurs Organizations and the Azerbaijan Banks Association on 5 March 2020.
The attendees widely discussed the said issues, and focused on opportunities for access of agricultural entrepreneurs, small agribusinesses in particular to financial services, their benefiting from preferential lending, issuing either unsecured or movable property backed loans, improving real estate backed collateral mechanism, state registration of property rights of agricultural lands, activating secured real estate market and bettering loan guarantee mechanism.
The meeting participants also considered increasing accountability and transparency of agribusinesses, registration of family farms by municipalities, their cooperation, and opportunities for launch of specialized credit unions beginning from the village selected as a pilot.
They also in-depth discussed opportunities for creation of an agrarian bank under best practices, application of possible new financing tools, and expansion of cheque clearing, factoring and leases.
The Central Bank and the Ministry of Agriculture agreed to establish a Project Group to investigate a mechanism to fund agriculture, rural areas and farmers at the end of the meeting.