Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının məlumatı
19 may 2020-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasnın Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 19 may 2020-ci il tarixli müvafiq qərarı ilə ASC “Standard Insurance” Sığorta Şirkəti kapitalını tam itirdiyinə, cari fəaliyyətini etibarlı qaydada həyata keçirmədiyinə və istehlakçılarının hüquqlarının pozulmasına yol verdiyinə görə “Sığorta fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 107.1.4-cü, 109.1.2-ci, 118.1.1-ci və 118.1.2-ci maddələrinə əsasən sığorta fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün verilmiş lisenziya ləğv edilmiş, Şirkətə müvəqqəti inzibatçı təyin edilmiş, habelə Şirkət barəsində iflas proseduruna başlanılmasına dair ərizə ilə məhkəməyə müraciət edilmişdir.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq ASC “Standard Insurance” Sığorta Şirkətinin idarəetmə orqanlarının sәlahiyyәtlәri dayandırılmış və həmin səlahiyyətlər müvәqqәti inzibatçıya verilmişdir.
ASC “Standard Insurance” Sığorta Şirkətinin maliyyə vəziyyəti uzun müddətdir ki, pisləşmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 28 noyabr tarixli, 1616 nömrəli Sərəncamına əsasən Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası ləğv edildikdən və qanunvericiliklə müəyyən edilmiş aidiyyəti səlahiyyətlər təhvil alındıqdan sonra Mərkəzi Bank sığorta sektorunun maliyyə vəziyyətinin qiymətləndirilməsinə başlamışdır. Qiymətləndirmə çərçivəsində Şirkətin məcmu kapitalı tələb olunan səviyyədən xeyli aşağı olduğu müəyyən edilmiş və kapitalın tam bərpası üçün Şirkətin rəhbərliyi ilə müzakirələr aparılmışdır. Lakin, səhmdarlar tərəfindən Şirkətin kapitalının tam bərpası üçün konkret plan təqdim edilməmişdir. ASC “Standard Insurance” Sığorta Şirkətinin səmərəlilik göstəriciləri də xeyli aşağıdır və Şirkət son iki ili zərərlə başa vurmuşdur.
Şirkətin bazar davranışları, xüsusilə isteklakçıların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində olan problemləri barədə onun rəhbərliyi qarşısında dəfələrlə məsələ qaldırılmışdır. Şirkətin üzləşdiyi xroniki likvidlik problemi sığorta hadisələrinin tənzimlənməsində ciddi yubanmalara, nəticədə sığorta xidmətləri üzrə istehlakçıların narazılığının artmasına gətirib çıxarmışdır.
Mərkəzi Bank sığorta sektorunun maliyyə dayanıqlığını və sığorta şirkətlərinin bazar davranışlarının qanunvericiliyə uyğunluğunu sistemli olaraq nəzarət altında saxlayır. Görülən bütün tədbirlər sığorta sektorunun inkişafına, sığorta xidmətləri istehlakçılarının hüquqlarının müdafiəsinə yönəlmişdir.

19 May 2020, Baku: The license of the OJSC ‘Standard Insurance’ insurance company has been revoked in accordance with Articles 107.1.4, 109.1.2, 118.1.1 and 118.1.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Insurance Activity by the Resolution of the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan dated 19 May 2020 due to the fact that the Company lost its capital in full, failed to maintain its current activity in a reliable manner and viloated the rights of consumers. A temporary administrator has been appointed to the Company, as well as an appeal was filed to court to start bankruptcy proceedings on the Company.
Authorities of the OJSC ‘Standard Insurance’ have been halted under the legislation and transferred to the temporary administrator.
Financial standing of the OJSC ‘Standard Insurance’ insurance company has long begun to deteriorate. After the Financial Markets Supervisory Authority had been liquidated and its powers passed to the Central Bank under Decree # 1616 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28 November 2019, the Central Bank started to assess financial conditoin of the insurance sector. The assessment revealed that total regulatory capital of the Company was considerably below the required level and the Bank held discussions with the Company management on capital recovery. However, shareholders failed to submit a specified plan on full capital recovery. Efficiency indicators of the OJSC ‘Standard Insurance’ are considerably low and the company has been incurring losses over recent two years.
An issue has been repeatedly raised before the company management on the company’s market behavior, in particular, consumer protection issues. Company’s chronic liquidity problem has led to serious delays in settlement of insurance claims, resulting in increased consumer dissatisfaction with insurance services.
The Central Bank systematically monitors financial stability of the insurance sector and the compliance of insurance companies' market behavior with the legislation. All measures taken are aimed at development of the insurance sector, protection of the rights of consumers of insurance services.