Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ilə Türkiyə Respublikasının Mərkəzi Bankı arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır
18 dekabr 2020, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ilə Türkiyə Respublikasının Mərkəzi Bankı arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Memorandumun məqsədi hər iki ölkənin mərkəzi bankçılıq sahəsində əlaqələrinin dərinləşdirilməsindən, məlumat mübadiləsi və əməkdaşlığın gücləndirilməsindən ibarətdir.
İmzalanmış Memoranduma əsasən Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı və Türkiyə Respublikasının Mərkəzi Bankı arasında mərkəzi bankçılığın müxtəlif istiqamətlərində təcrübə mübadiləsinin aparılması, birgə tədqiqat işlərinin reallaşdırılması, təlim proqramlarının keçirilməsi, məsləhət xidmətinin göstərilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda Memorandum çərçivəsində tərəflər arasında hər iki ölkədə baş verən iqtisadi və maliyyə proseslərinə, eləcə də mərkəzi bankçılıq məsələlərinə dair məlumat və fikir mübadiləsi aparılacaqdır.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı ilə Türkiyə Mərkəzi Bankı arasında uzun illər ərzində intensiv əməkdaşlıq əlaqələri formalaşmışdır və bu əməkdaşlıq çərçivəsində mərkəzi bankçılığın müxtəlif funksional sahələri üzrə birgə texniki yardım layihələri həyata keçirilmişdir.
İmzalanmış bu Memorandum iki qardaş ölkənin bütün istiqamətlərdə olduğu kimi, mərkəzi bankları arasında da əməkdaşlığın daha da möhkənməsinə xidmət edəcək, həm mərkəzi bankçılığın, həm də bütövlükdə hər iki ölkənin bank sisteminin inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir.

18 December 2020, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan and the Central Bank of the Turkish Republic signed a Memorandum of Understanding on cooperation, the goal of which is to deepen the ties of cooperation of both countries on central banking, share information and expand cooperation.
The signed MoU provides for exchange of experience on various directions of central banking between the CBA and the CBTR, joint research, training programs and supply of consulting services. At the same time, as part of the MoU the parties will exchange information and views on economic and financial processes in both countries and central banking issues.
Intensive cooperation has been established between the CBA and the CBTR for many years, and joint technical assistance projects have been implemented in various functional areas of central banking.
This Memorandum will serve to further strengthen cooperation between the central banks of the two brotherly countries, as in all areas, and contribute to the development of both central banking and the banking system of both countries as a whole.