Mərkəzi Bankın məlumatı
8 aprel 2021, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı kütləvi informasiya vasitələrində Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının 2020-ci il üzrə fəaliyyətinə dair hesabatına istinad edilərək banklar vasitəsilə ölkədən qanunsuz olaraq nağd xarici valyutanın çıxarılması ilə bağlı məlumatlara və bununla əlaqədar ekspert şərhlərinə aydınlıq gətirilməsi məqsədilə aşağıdakıları bildirir.
Hesablama Palatasının aidiyyəti hesabatı 2020-ci ilin deyil, 2019-cu ilin nəticələrini əhatə edir və qeyd edilən faktlar Hava Nəqliyyatında Baş Gömrük İdarəsində aparılmış yoxlamalar çərçivəsində gömrük inzibatçılığı sahəsindəki natamamlıqları əks etdirir.
Yoxlanılan dövr ərzində Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən kommersiya bankları tərəfindən ölkədən kənara təqribən 1.1 mlrd. manat ekvivalentində nağd xarici valyuta vəsaitlərinin çıxarılması isə rəsmi qaydada və qanunvericiliyin tələblərinə müvafiq olaraq həyata keçirilmişdir. Bu əməliyyatlar normal bank fəaliyyəti praktikasına uyğun şəkildə bankların xarici banklardakı müxbir hesablarına mədaxil edilməsi məqsədini daşımışdır.
Banklar tərəfindən ölkədən ixrac olunan nağd xarici valyutanın 90%-dən çoxunu Avroda olan vəsaitlər təşkil etmişdir. Avropa Mərkəzi Bankının 500 Avroluq əskinasların dövriyyədən çıxarılmasına dair aidiyyəti qərarı ilə həmin nominaldan olan əskinasların kütləvi şəkildə dövriyyədən çıxarılaraq kommersiya banklarına təhvil verilməsi səbəbindən banklar həmin banknotları xarici banklardakı müxbir hesablarına mədaxil etmək məqsədilə ixrac etmişlər. Çıxarılan vəsaitlərin digər hissəsi isə xarici banklarda hesablaşmalarda istifadə etmək, habelə gəlir əldə etmək üçün qeyri-rezident banklarda depozitə yerləşdirmək məqsədini daşımışdır.
Bir daha qeyd etmək istəyirik ki, bütün hallarda həmin vəsaitlər hər hansı bir müştərinin deyil, məhz bankların özlərinin vəsaitlərindən ibarət olmuşdur.
Bildiririk ki, nağd xarici valyutanın banklar tərəfindən ölkəyə gətirilməsi və ölkədən çıxarılması rəsmi bank əməliyyatlarıdır və banklarda mövcud olan biznes proseslərlə və normativ hüquqi sənədlərlə tənzimlənir və müvafiq valyuta nəzarəti qurumları tərəfindən ciddi nəzarət olunur.
Qeyd olunan əməliyyatlar həm bankların özlərinin rəsmi hesabatlarında, həm də Mərkəzi Banka təqdim edilən hesabatlarda, habelə tədiyə balansı hesabatında müvafiq qaydada əks etdirilmiş və uçotu aparılmışdır.

8 April 2021, Baku: To impart more insight into the information on banks’ taking cash foreign currency illegally out of the country and related expert comments referring to the report of the Chamber of Accounts of the Republic of Azerbaijan for 2020 published in mass media the Central Bank of the Republic of Azerbaijan is stating the following.
The relevant report of the Chamber of Accounts covers the results of 2019, not 2020, and these facts reflect shortcomings in customs administration within the framework of inspections carried out at the Air Transport Head Customs Department.
During the period under review, commercial banks operating in the Republic of Azerbaijan took AZN1.1B equivalent worth cash foreign currency out of the country officially and in accordance with the requirements of the legislation. These operations were aimed at depositing these funds to correspondent accounts with foreign banks in accordance with normal banking practice.
More than 90% of cash foreign currency exported by banks from the country was in EUR. Following the decision of the European Central Bank to withdraw 500-euro banknotes from circulation, banks exported the banknotes of the same denomination for transfer to their correspondent accounts with foreign banks due to the fact that those banknotes were in mass withdrawn from circulation and handed over to commercial banks. Another part of the funds taken out of the country was intended for use in settlements in foreign banks, as well as to be deposited in non-resident banks to earn income.
We would like to emphasize once again that in all cases, these funds were not the funds of any customer, but the banks themselves.
We would like to advise you that bringing into and taking out of the country of cash foreign currency by banks are official banking operations and are regulated by business processes and normative legal documents in place in banks and are strictly controlled by relevant currency control authorities.
The said operations were reflected and recorded in official reports of banks, in reports submitted to the Central Bank, as well as in the balance of payments.