Mərkəzi Bank koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar maliyyə sektoruna əlavə dəstəkləyici tədbirlər paketinin vaxtının növbəti dəfə uzadılması barədə qərar qəbul etmişdir
1 iyul 2021-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının və bundan irəli gələrək dünya enerji və səhm bazarlarında baş verən kəskin dalğalanmaların Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyatına, makroiqtisadi sabitliyə, ölkədə məşğulluq məsələlərinə və sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılması ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” 19 mart 2020-ci il tarixli 1950 nömrəli Sərəncamının 10.2-ci bəndinin icrası ilə bağlı Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş “Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq Azərbaycan Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 24.04.2020-ci il tarixli, 16 saylı qərarı ilə maliyyə sektoruna dəstəkləyici tədbirlər paketi təsdiq edilmiş və “Koronavirus (COVID-19) pandemiyası şəraitində kredit təşkilatlarının fəaliyyətinin müvəqqəti tənzimlənməsi Qaydası” qəbul olunmuşdur.
Maliyyə sektorunun cari vəziyyəti, sektorun maliyyə dayanıqlığı üzrə aparılmış qiymətləndirmə nəticələri, habelə beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının tövsiyələri nəzərə alınmaqla Mərkəzi Bank requlyativ dəstək rejimini davamlı olaraq dəqiqləşdirir və siyasət qərarları qəbul edir.
İqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə məhdud rejimin yumşaldılması fonunda iqtisadi aktivliyin tədricən bərpa edilməsi şəraitində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 30 iyun 2021-ci il tarixli 19 nömrəli qərarına əsasən pandemiyadan təsirlənmiş fiziki şəxslər və sahibkarlıq subyektlərinin maraqlarının qorunması və dəstəklənməsi davam etdirilərək cərimə faizi, dəbbə pulu və digər cərimələrin hesablanmamasına, borcalanların kredit öhdəlikləri üzrə gecikmələrlə bağlı onların kredit tarixçələrinin pisləşməməsinə dair kredit təşkilatlarına verilmiş tövsiyələrin müddəti 01 oktyabr 2021-ci il tarixinədək uzadılmışdır. Eyni zamanda, kredit və sığorta təşkilatlarının kapital mövqeyinin daha da möhkəmləndirilməsi, onların sərbəst maliyyə vəsaitlərinin kapitala yönəldilməsinin təmin edilməsi məqsədilə dividend ödənişlərinə tətbiq edilmiş məhdudiyyətlər həmin tarixədək qüvvədə saxlanılmışdır.
Bank sektorunun kapitala aid yeni requlyativ tələblərə tədricən adaptasiyasının növbəti mərhələsində 01 iyul 2021-ci il tarixindən başlayaraq bazar və əməliyyat riskləri bankların məcmu və I dərəcəli kapitalının adekvatlığı əmsallarında nəzərə alınacaq, habelə həmin tarixdən məcmu kapital adekvatlığı əmsalı üzrə minimum hədd Mərkəzi Bankın aidiyyəti normativ qaydaları ilə müəyyən edilmiş səviyyədə bərpa ediləcəkdir. Bu tələblərin tətbiqi bankların kapitalında əməliyyat və bazar risklərinin qarşılanması üçün əlavə buferin yaradılmasına xidmət edəcəkdir. Eyni zamanda, kontr-tsiklik kapital buferi ilə əlaqədar requlyativ güzəştin tətbiqi müddətinin 01 yanvar 2022-ci il tarixinədək uzadılması qərara alınmışdır.

1 July 2021, Baku: The Management Board of the Central Bank of Azerbaijan adopted the ‘Procedure for temporary regulation of activities of credit institutions on the backdrop of the coronavirus (COVID-19) pandemic’ with its Resolution No.16 dated 24 April 2020 in accordance with the Actions Plan approved by the Cabinet of Ministers with respect to the implementation of Item 10.2 of Decree# 1950 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 19 March 2020 on ‘A number of measures to mitigate the negative impact of Coronavirus (COVID-19) pandemic and consequent sharp fluctuations in global energy and stock markets on the economy of the Republic of Azerbaijan, macroeconomic stability, employment and businesses’.
Taking into account the current state of the financial sector, findings of assessment of financial stability of the sector, as well as recommendations of international financial institutions, the Central Bank constantly refines the regulatory support regime and makes policy decisions.
On the backdrop of easing of a restriction regime across various sectors of the economy and gradual recovery of economic activity, the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan with its decision No.19 dated 30 June 2021 extended the period of recommendations issued to credit institutions with respect to non-calculation of penalty interests, fines and other penalties, non-deterioration of credit histories of borrowers due to delinquency on their credit liabilities to protect interests of and support pandemic-affected individuals and entrepreneurs until 1 October 2021. At the same time, to further strengthen the capital position of credit and insurance institutions, and channel their available funds to capital the restrictions imposed on dividend payments remained in force until the said date.
On the next phase of gradual adaptation of the banking sector to capital related new regulatory requirements, from 1 July 2021 onward market and operational risks will be considered in banks’ aggregate and Tier I capital adequacy ratios, and from the said date onward the minimum level on aggregate capital adequacy ratio will be resumed on the level set by related regulations of the Central Bank. These requirements will serve to create an additional buffer in capital of banks to meet operational and market risks. At the same time, it was decided to extend the regulatory relief in connection with the counter-cyclical capital buffer until 1 January 2022.