Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən tədavülə yenilənmiş pul nişanları buraxılır
8 dekabr 2021-ci il, Bakı. Beynəlxalq təcrübədə pul nişanlarının saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, ən son texnologiya və innovasiyaların tətbiqi və insanların məmnunluğunun təmin edilməsi məqsədilə mərkəzi banklar tərəfindən dövri olaraq pul nişanlarının dizaynında və mühafizə sistemlərində yenilənmələr aparılır.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı da beynəlxalq təcrübəni nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Hökumətinin qərarları əsasında pul nişanları sahəsində ən son innovasiyaların, nano və mikro texnologiyaların tətbiqi ilə milli pul nişanlarımızın mövcud konsepsiya çərçivəsində yenilənməsi proseslərinə başlamış və bu çərçivədə cari ilin əvvəlindən yenilənmiş 1, 5 və 50 manatlıq pul nişanları tədavülə buraxılmışdır.
Proseslərin davamı olaraq, “Qarabağ” mövzusuna həsr olunan 20 manatlıq pul nişanının mühafizə sistemləri və dizaynı mövcud kosepsiya çərçivəsində ən son texnologiya və innovasiyalar tətbiq edilməklə yenilənmişdir.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı yenilənmiş dizayna və mütərəqqi mühafizə sistemlərinə malik 20 manatlıq pul nişanının 10 fevral 2022-ci il tarixdən tədavülə buraxılmasını elan edir.
Yenilənmiş 20 manatlıq pul nişanında ən son mühafizə elementləri olaraq 3D effektində rəngi dəyişən holoqram, möcüzəvi “Spark Live” elementi (dinamik işıq effekti saçan, rəngi dəyişən təsvirlər), su nişanı (pul nişanını işığa tutduqda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbi və müvafiq nominalın rəqəmlə təsviri), görmə qüsuru olanlar üçün tanıma elementi (pul nişanlarının ön tərəfində sağ və sol kənarlarda görmə qüsuru olanlar üçün xüsusi qabarıq xətlər yerləşir ki, bu xətlərə toxunmaqla pul nişanının həqiqiliyini və nominalını müəyyən etmək mümkündür), şaquli dizayn (banknot istehsalı sahəsində dünyada ən müasir trendə uyğun olaraq pul nişanlarının arxa tərəfi şaquli olaraq dizayn edilib), mühafizə sapı, mürəkkəbsiz çap, mikromətnlər və s. tətbiq olunmuşdur.
Hazırda ölkə ərazisində istifadə edilən bütün nağd pul sistem və avadanlıqlarının yenilənmiş 20 manatlıq pul nişanına uyğunlaşdırılması (adaptasiyası) proseslərinə başlanılmışdır.
Eyni zamanda, Mərkəzi Bank tərəfindən 20 qəpiklik metal pul nişanının dizaynı yenilənərək tədavülə buraxılmışdır. Belə ki, yenilənmiş 20 qəpiklik üzərində Dövlət Gerbi və istehsal ili əlavə olunmuşdur. Yenilənmiş 20 qəpiklik pul nişanının texniki parametrləri hazırda tədavüldə olan eyni nominallı metal pul nişanına müvafiq olaraq dəyişməz olaraq saxlanılmışdır.
Bildiririk ki, yenilənmiş 20 manatlıq kağız pul nişanı və 20 qəpiklik metal pul nişanı hazırda tədavüldə olan eyni nominallı pul nişanları ilə paralel olaraq dövriyyədə olacaq və tədavül vasitəsi kimi məhdudiyyətsiz istifadə ediləcəkdir.

8 December 2021, Baku. In international practice, central banks upgrade the design and security elements of currency periodically to strengthen anti-counterfeiting, introduce the state-of-art technologies and innovations and make the people satisfied.
In light of the international practice based upon the decisions of the Government of the Republic of Azerbaijan the Central Bank started to upgrade the national currency within the current concept with the application of the most recent innovations, Nano and micro currency technologies and issued to circulation 1, 5 and 50 manat upgraded banknotes to circulation early year.
As a follow-up of the process, the 20 manat currency dedicated to the ‘Karabakh’ motif has been upgraded in terms of design and security elements within the current concept using the most recent innovations.
The Central Bank of Azerbaijan is announcing that it will issue to circulation the 20 manat currency with upgraded design and progressive security elements on 10 February 2022.
3D hologram, miraculous Spark Live element (dynamic light effects and color changing images), watermark (the Coat of Arms of the Republic of Azerbaijan and denomination visible at light), visually impaired recognition feature (lines on the right and left of the obverse of the note can help blind and sight impaired persons to recognize the value of the note), vertical design (back of the currency is designed vertically in line with the most up-to-date trend in banknote production), security thread, iridescent ink, micro texts and others have been applied in the upgraded 20 manat banknote as the most recent security elements.
Currently adaptation of all cash systems and devices is under way throughout the country.
At the same time, the Central Bank upgraded the design of the 20 gapik metal coin and issued to circulation. The Coat of Arms and the production year have been added onto the 20 gapik coin. Technical parameters of the 20 gapik coin have been left unchanged in line with the same denomination metal coin.
We would like to inform you that upgraded 20 manat banknote and 20 gapik metal coin will be in parallel circulation with the currency of the same denomination and be used as a legal tender.