Aktuari İnkişaf Proqramı ilə bağlı Elan
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı sığorta bazarının inkişafı və onun maliyyə dayanıqlılığının gücləndirilməsi, həmçinin bu istiqamətdə əhəmiyyətli rola malik, müasir bilik və bacarıq tələblərinə cavab verən aktuarilərin sayının artırılması məqsədilə beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan Aktuari inkişaf proqramına qəbulu açıq elan edir.
Proqrama Universitetlərin Aktuari, Sığorta, İqtisad, Maliyyə, Riyaziyyat, Statistika, Ekonometriya üzrə bakalavr və magistr pilləsinin məzunları olan 35 yaşınadək şəxslər müracət edə bilərlər.
Nəzəri və təcrübə hissələrdən ibarət 4 hissəli proqram 13 ay davam edəcək. Hər mərhələnin sonunda iştirakçıların imtahan verməsi və uğurlu olduqları təqdirdə növbəti mərhələyə keçməsi nəzərdə tutulur. Mərhələləri uğurla başa vurmuş namizədlərin sığorta şirkətlərində təcrübəyə cəlb olunması təmin ediləcəkdir. Proqramı müvəffəqiyyətlə tamamlayan namizədlərin sığora şirkətlərində işlə təmin olunma imkanları yüksəkdir.
Dərslər Türk Sığorta Enstitüsü Vakfı (TSEV) və yerli mütəxəssis/ekspertlər tərəfindən onlayn və ənənəvi formada keçiriləcəkdir.
Kursun proqramı:
• Riyaziyyat
• İqtisadiyyat
• Sığortanın əsasları
• Maliyyə riyaziyyatı
• Mühasibatlıq və maliyyə hesabatları
• Sığorta riyaziyyatı
• Həyat və qeyri-həyat
• Risk analizi və aktuari modelləmə
• Maliyyə nəzəriyyəsi və tətbiqlər
• Maliyyə, investisiya və risk idarəetməsi
• Qeyri-həyat sığortaları
• Həyat sığortaları
• Tibbi sığorta
Proqramda iştirak etmək istəyənlər CV-lərini Maliyya_savadliligi@cbar.az elektron ünvanına 31 oktyabr 2022-ci il tarixinədək göndərə bilərlər. E-məktubun Mövzu (Subject) hissəsində Aktuari inkişaf proqramı yazmağınız xahiş olunur. Əlavə məlumat üçün 012 598 3550 nömrəsinə zəng vura bilərsiniz.

The Central Bank of the Republic of Azerbaijan announces the admission to the Actuarial Development Program organized at the international level in order to develop the insurance market and strengthen its financial stability, as well as to increase the number of actuaries who meet the requirements of modern knowledge and skills, which is very important in this field.
Individuals under the age of 35 who graduated from universities with bachelor's and master's degrees in Actuarial, Insurance, Economics, Finance, Mathematics, Statistics, Econometrics can apply for participation in the program.
The 4-part program, consisting of theoretical and practical parts, will last 13 months. At the end of each stage, participants are expected to pass the exam and, if successful, move on to the next stage. Candidates who successfully pass the stages will be offered internships in insurance companies. Candidates who successfully complete the program have high chances of employment in insurance companies.
The classes will be held online and in traditional form by the Turkish Insurance Institute (TSEV) and local specialist/experts.
The course program:
Those wishing to participate in the program can send their CVs to the e-mail address Maliyya_savadliligi@cbar.az by 31 October 2022. Please write Actuarial Development Program in the Subject (Subject) section of the e-mail. For more information, please call 012 598 3550.