13 Oktyabr 2022-ci il, Bakı: “Banklar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.1.2-ci və 17.3-cü maddələrini rəhbər tutaraq, xarici kommersiya bankı olan Pakistan Milli Bankının müraciəti əsasında Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 11 oktyabr 2022-ci il tarixli Qərarı ilə Pakistan Milli Bankının Bakı Filialına verilmiş 30 iyun 2005-ci il tarixli 248 nömrəli bank lisenziyası ləğv edilmişdir.
Pakistan Milli Bankının Bakı Filialının bank lisenziyasının könüllü ləğvi ilə bağlı müraciət Pakistan Milli Bankının Orta Asiya və Azərbaycan maliyyə bazarlarından çıxış üzrə kommersiya strategiyası çərçivəsində qəbul edilmiş qərardan irəli gəlmişdir.
Mərkəzi Bank tərəfindən Pakistan Milli Bankının Bakı Filialının lisenziyasının könüllü ləğvinə dair qərar qəbul edilərkən Filialın ləğvetmə planı və təqdim edilmiş maliyyə hesabatları əsasında öhdəliklərinin icrası imkanlarının olması nəzərə alınmışdır. Belə ki, 30.09.2022-ci il tarixinə Filialın likvid aktivləri (6,7 mln. manat) cəmi öhdəliklərini (0,5 mln. manat) dəfələrlə üstələyir. Filialın ləğvedicisi (Filialın Baş Meneceri Sheikh Ahtsham Ahmed) Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə və Filialın ləğvetmə planına müvafiq olaraq könüllü ləğv prosesini, o cümlədən kreditorları qarşısında öhdəliklərinin icrasını həyata keçirəcəkdir. Mərkəzi Bank qanunvericiliklə müəyyən edilmiş səlahiyyətləri daxilində ləğvetmə prosesi üzrə nəzarət edəcəkdir.

13 October 2022, Baku: Guided by Articles 16.1.2 and 17.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Banks”, the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, by its resolution dated 11 October 2022, revoked the license No. 248 granted to Baku Branch of the National Bank of Pakistan dated 30 June 2005, on the basis of an appeal of the National Bank of Pakistan acting as a foreign commercial bank.
The appeal of the National Bank of Pakistan on the voluntary cancellation of the bank license of Baku Branch comes from the decision taken as part of the commercial strategy of National Bank of Pakistan on withdrawal from financial markets of Central Asia and Azerbaijan.
In deciding to voluntarily revoke the license issued to Baku Branch of the National Bank of Pakistan, the Central Bank considered the Branch’s capability of fulfilling its obligations on the basis of the liquidation plan and submitted financial statements. Thus, as of 30 September 2022, the Branch's liquid assets (6.7 million AZN) are several times higher than its total liabilities (0.5 million AZN). The branch liquidator (General Manager of the Branch Sheikh Ahtsham Ahmed) carries out the process of voluntary liquidation, including the fulfillment of its obligations to creditors, in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan and the liquidation plan of the Branch. The Central Bank supervises the liquidation process within its powers established by law.