14 Oktyabr 2022-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən tədavülə buraxılan yubiley və xatirə pul nişanlarının satışı Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 2020-ci il 11 avqust tarixli 38/1 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən tədavülə buraxılan yubiley və xatirə pul nişanlarının satışı Qaydası”na (Qayda) əsasən həyata keçirilir.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 28 sentyabr 2022-ci il tarixli 43/1 nömrəli Qərarı ilə Qaydaya dəyişikliklər edilmiş, Azərbaycan Respublikasının Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilmiş və 12 oktyabr 2022-ci il tarixindən qüvvəyə minmişdir.
Dəyişikliyə əsasən yubiley və xatirə pul nişanlarının fiziki şəxslərə satışı “Yubiley və xatirə pul nişanlarının onlayn satış sistemi” ilə yanaşı, sistemə müraciət etmədən, birbaşa Mərkəzi Bankın kassaları vasitəsilə həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Bu zaman, “Nağdsız hesabalaşmalar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.4.11-ci maddəsinin tələbləri nəzərə alınaraq ödənişin məbləği 4000 (dörd min) manatdan artıq olduqda, ödəniş yalnız bank hesabı vasitəsilə həyata keçirilə bilər. Eyni zamanda, banklar istisna olmaqla digər hüquqi şəxslərə yubiley və xatirə pul nişanlarının satışı, o cümlədən hüquqi şəxslər vasitəsilə satışı Mərkəzi Bankla bağlanmış müqavilə əsasında həyata keçiriləcəkdir.
Bununla yanaşı əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslər də “Yubiley və xatirə pul nişanlarının onlayn satışı sistemi”ndə İstifadəçi FİN-i, Asan imza və ya elektron imza vasitəsilə qeydiyyatdan keçərək yubiley və xatirə pul nişanlarının real vaxt rejimində satın alınması hüququnu əldə etmişdir.
Eyni zamanda əhalinin nəzərinə çatdırılır ki, Mərkəzi Bank tərəfindən tədavülə buraxılan yubiley və xatirə pul nişanları, onların qalıqları və qiymətləri barədə məlumatlar gündəlik əsasda Mərkəzi Bankın rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilir (https://www.cbar.az/moneymarks/coins?category=2). Bu pul nişanlarını əldə etmək istəyən vətəndaşlar Mərkəzi Bankın Elektron Xidmətlər portalında “Yubiley və xatirə pul nişanlarının onlayn satışı sistemi”nə daxil olaraq (https://coin.e-cbar.az/home) real vaxt rejimində satın ala və ya həftənin II və IV günləri saat 10:00-dan 13:00-dək Mərkəzi Bankın Bakı şəhəri, Bülbül pr.27 ünvanında yerləşən inzibati binasında və ərazi idarələrində (Yevlax EM, Gəncə RM, Biləsuvar RM, Quba RM, Naxçıvan MR İdarəsi) yerləşən kassalarından əldə edə bilərlər.

14 October 2022, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan carries out the sale of jubilee and commemorative currencies issued to circulation in accordance with the ‘Regulations on sale of jubilee and commemorative coins issued into circulation by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan’ approved by the Resolution No. 38/1 of the Management Board of the Central Bank dated 11 August 2020 (hereinafter the ‘Regulations’).
By the Resolution of the Management Board of the Central Bank No. 43/1 dated 28 September 2022, amendments were made to the Regulations, they were entered into the State Register of Legal Acts of the Republic of Azerbaijan and became effective on 12 October 2022.
According to the amendments, in addition to the ‘Jubilee and Commemorative Coins Online Sales System’, it is planned to sell jubilee and commemorative currencies to individuals through the cash desks of the Central Bank, without appealing to the system. According to the requirements of Article 3.4.11 of the Law of the Republic of Azerbaijan ‘On Cashless Settlements’, if the payment amount exceeds 4000 (four thousand) manats, payment can only be made through a bank account. At the same time, the sale of jubilee and commemorative currencies to legal entities other than banks, including sale through legal entities, will be carried out on the basis of an agreement concluded with the Central Bank.
Furthermore, foreigners and non-residents have the right to buy jubilee and commemorative coins in real-time by registering in the ‘Jubilee and Commemorative Coins Online Sales System’ through the User’s PIN, ‘Asan’ signature or e-signature.
To note, the Central Bank places information about jubilee and commemorative coins for sale, their stock and prices on the official website of the Central Bank on a daily basis (https://www.cbar.az/moneymarks/coins?category=2). Any citizen willing to buy these coins can buy them in real time by entering the ‘Jubilee and Commemorative Coins Online Sales System’ through e-Services Portal of the Central Bank (https://coin.e-cbar.az/home) or buy them on Tuesdays and Thursdays from 10:00 to 13:00 from the cash desks located in the administrative building of the Central Bank at 27 Bulbul Avenue, Baku city and in the regional offices (Yevlakh RC, Ganja RC, Bilasuvar RC, Guba RC, Nakhchivan AR Office).