Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən yaradılmış Qiymətli Kağızların Emissiyası Sistemi istifadəyə verilmişdir
02 dekabr 2022, Bakı: Mərkəzi Bank tərəfindən kapital bazarının inkişafına dair strateji planda, həmçinin “Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya”nın “Korporativ idarəetmə, investisiyalar, investorların maraqlarının qorunması, biznes etikası və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planında müəyyən edilmiş hədəflərin icrası çərçivəsində Qiymətli Kağızların Emissiyası Sistemi yaradılmış və 02 dekabr 2022-ci il tarixindən istifadəyə verilmişdir.
Sistem vasitəsilə investisiya qiymətli kağızlarının (səhm və istiqrazlar) dövlət qeydiyyatına alınması və yerləşdirilməsi ilə bağlı Mərkəzi Bank, Milli Depozit Mərkəzi və Bakı Fond Birjası tərəfindən emitentlərə göstərilən xidmətlərin elektron şəkildə həyata keçirilməsinə başlanılmışdır. Bu sistemin yaradılmasında əsas məqsəd kapital bazarı üzrə elektron xidmətlərin tətbiqini genişləndirməklə bazarda çevik maliyyələşmə imkanlarının yaradılması və bazara çıxış imkanlarının rəqəmsal kanallar vasitəsilə daha əlçatan edilməsidir.
Sistem investisiya qiymətli kağızların buraxılışının dövlət qeydiyyatına alınması, emissiya prospektlərinin və informasiya memorandumlarının təsdiqi, səhmlərin birləşdirilməsi, xırdalanması və nominal dəyərinin artırılması və ya azaldılması zamanı səhm buraxılışının dövlət qeydiyyatına alınması, hüquqi şəxslərin yenidən təşkili zamanı səhm buraxılışının dövlət qeydiyyatına alınması, investisiya qiymətli kağızlarının dövriyyədən çıxarılması, emissiyanın yekunları haqqında hesabatın təsdiqi, investisiya qiymətli kağızlarının Azərbaycan Respublikası ərazisindən kənarda buraxılışı ilə bağlı dövlət qeydiyyatının aparılması və emissiya prospektində və buraxılışla bağlı qərara əlavə və dəyişikliklərin edilməsinin dövlət qeydiyyatına alınması ilə bağlı müvafiq əməliyyatları elektron formada aparmağa imkan verir.
Əvvəllər adıçəkilən əməliyyatlar üzrə emitentlər yuxarıda qeyd olunan hər üç quruma ayrı-ayrılıqda müraciət edirdi və tələb olunan sənədlər kağız daşıyıcılarda təqdim olunurdu. Prosesin vahid portal üzərindən icrası və əməliyyatların elektronlaşdırılması ölkəmizdə kapital bazarının inkişafına, bu sahədə xidmət keyfiyyətinin artırılmasına və emitentlərin rahatlığının təmin edilməsinə mühüm töhfə verəcəkdir.
Kapital bazarından səhm və istiqraz emissiya etməklə maliyyələşmə istəyən şəxslər, habelə anderraytinq xidmətini göstərən investisiya şirkətləri http://securities.e-cbar.az internet resursu vasitəsilə keçid etməklə sistemdən istifadə edə bilərlər.

2 December 2022, Baku: As part of the implementation of the tasks set out in the Strategic Plan for the Capital Market Development and in the Action Plan 2022 of the Corporate Governance, Investments, Investor Protection, Business Ethics and Corporate Social Responsibility Working Group of the Business Environment and International Ratings Commission, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan created a Securities Issuance System and launched on 2 December 2022.
The System enables the Central Bank, the National Depository Center and the Baku Stock Exchange to provide issuers with electronic services for state registration and placement of investment securities (shares and bonds). This System aims to create flexible financing opportunities in the market by expanding the use of e-services in the capital market and make the financial services more accessible through digital channels.
The system provides for electronic operations on state registration of investment securities issue, approval of issue prospectuses and information memoranda, state registration of share issues in case of mergers, splits, increases or decreases in the nominal value of shares, state registration of share issues upon reorganization of legal entities, withdrawal of investment securities from circulation, approval of issue reports, state registration of investment securities issues outside the territory of the Republic of Azerbaijan, and state registration of additions and changes to issue prospectuses and decisions on the issue.
Previously, issuers had to apply separately to all three institutions and the necessary documents were submitted in paper form. The implementation of the process on a single portal and electronisation of transactions will make an important contribution to the development of the capital market in our country, improve the quality of service in this area and ensure the convenience of issuers.
Individuals seeking equity and bond financing, as well as investment companies providing underwriting services, can use the system by accessing the http://securities.e-cbar.az.