Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən tədavülə yeni yubiley pul nişanı buraxılır
07 dekabr 2022, Bakı: 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Milli Olimpiya Komitəsinin yaranmasının 30 ili tamam olur.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən Azərbaycanda idmanın inkişafında və müasir gəncliyin formalaşmasında müstəsna rola malik olan Azərbaycan Respublikasının Milli Olimpiya Komitəsinin yaradılmasının 30 illik yubiley tarixinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə tədavülə nominal dəyəri 5 manat təşkil edən gümüş yubiley pul nişanı buraxılmışdır.
Yubiley pul nişanı “Azərbaycan Respublikasının Milli Olimpiya Komitəsinin 30 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 mart 2022-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələrək hazırlanmış və buraxılış limiti 200 ədəd olmaqla Milli Olimpiya Komitəsinin sifarişi əsasında müəyyən edilmişdir. Bu pul nişanlarının Milli Olimpiya Komitəsinə satışı təmin edilmişdir.
Yubiley pul nişanının çəkisi 1 troy unsiya – 31.1 qr., diametri 38.61 mm. təşkil edir. Pul nişanı Almaniyanın “Bavarian Mint” şirkətində beynəlxalq standartlara uyğun “Pruf” texnologiyası əsasında istehsal edilmişdir.
Bildiririk ki, yubiley pul nişanının əsas dizayn elementləri kimi ön tərəfində “Azərbaycan Respublikasının Milli Olimpiya Komitəsi”, “30”, “1992-2022” yazıları, olimpiya məşəlinin və eləcə də digər idman simvollarının təsviri, arxa tərəfində isə “Azərbaycan Respublikası” sözləri, Dövlət Gerbinin təsviri və nominalın rəqəmi əks olunmuşdur.

7 December 2022, Baku: This year marks the 30th anniversary of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan.
The Central Bank of the Republic of Azerbaijan has issued to circulation a silver commemorative coin with a face value of 5 manats to celebrate the 30th anniversary of the establishment of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan, which made great contribution to sports development and modern youth formation in Azerbaijan.
The commemorative coin was made based on the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28 March 2022 ‘On the celebration of the 30th anniversary of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan’ and the issue limit of 200 coins was determined by the order of the National Olympic Committee. The sale of the coins to the National Olympic Committee has been ensured.
The commemorative note weighs one troy ounce – 31.1 grams with a diameter of 38.61 millimeters. The coin was minted by the German Bavarian Mint using proof technology meeting international standards.
The face of the commemorative coin depicts the inscriptions ‘National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan’, ‘30’, ‘1992-2022’, the image of the Olympic torch and other sports symbols, while the back depicts the words ‘Republic of Azerbaijan’, the Coat of Arms of the Republic of Azerbaijan and the number of the denomination.