10 yanvar 2023-cü il, Bakı: Ölkədə maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsi, habelə əhaliyə göstərilən dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, şəffaflığın və hesabatlılığın artırılması Mərkəzi Bankın daim diqqət mərkəzində saxlanılır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 27 fevral 2020-ci il tarixli 1859 nömrəli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Açıq hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda Mərkəzi Bank üzrə müəyyən edilmiş tədbirlərin, həmçinin “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Maliyyə xidmətləri” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsində müəyyən edilmiş hədəflərin icrası təmin olunmaqdadır. Bu sahədə aparılan işlər çərçivəsində Mərkəzi Bankın sərəncamında olan Mərkəzləşdirilmiş Kredit Reyestri Sistemində (MKRS) vətəndaşların onlara aid məlumatlara çıxış imkanlarının təşkil edilməsi məqsədilə Mərkəzi Bankın Elektron Xidmətlər Portalında müvafiq funksionallıq yaradılmış və cari ilin 10 yanvar tarixindən istifadəyə verilmişdir.
Belə ki, vətəndaşlar istənilən vaxt Elektron Xidmətlər Portalında yeni yaradılmış səhifəyə (https://accr.e-cbar.az) “ASAN Login” vasitəsilə daxil olaraq ödənişsiz şəkildə öz kredit tarixçələrini nəzərdən keçirə bilərlər.
Ölkədə əhalinin və biznes subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxışının asanlaşdırılması və yeni maliyyə alətlərindən geniş istifadənin təmin edilməsi məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən bu sahədə tədbirlərin davamlı olaraq həyata keçirilməsi planlaşdırılır.

10 January 2023, Baku: The Central Bank always focuses on expansion of financial inclusion, boosting the quality of public services to the population and elevating transparency and accountability in the country.
The Bank is implementing actions set for it in the ‘National Actions Plan on Open Government Promotion for 2020-2022’ approved by Decree No 1859 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 27 February 2020 and targets in the Roadmap on improvements in areas related to the ‘Financial services’ indicator in the ‘Business Enabling Environment’ project for 2022-2023. The Central Bank created and commissioned on 10 January a functionality in the Electronic Services Portal of the Central Bank to allow citizens accessing their related information in the Centralized Credit Registry System of the Central Bank as part of related efforts.
Hence, citizens can log in to a newly created page in the Electronic Services Portal (https://accr.e-cbar.az) with the ASAN Login any time to see their credit histories free of charge.
The Central Bank is planning to continue related actions on an ongoing basis to ease access of the population and businesses to financial resources and widely use new financial instruments.