22 fevral 2023-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı İdarə Heyətinin 15 fevral 2023-cü il tarixli qərarı ilə maliyyə sektorunun dayanıqlı maliyyəyə transformasiyası məqsədilə 2023-2026-cı illəri əhatə edən Dayanıqlı Maliyyə üzrə Yol Xəritəsi təsdiq edilmişdir.
Yol xəritəsinin məqsədi maliyyə institutlarının iqlim dəyişmələri və digər ESİ (ekoloji, sosial və idarəetmə) amillərindən yaranan riskərə qarşı dayanıqlığının təmin edilməsi, habelə dayanıqlı iqtisadiyyata keçidlə bağlı yaranan fürsətlərin reallallaşdırılmasıdır. Yol xəritəsi qabaqcıl beynəlxalq təcrübə nəzərə alınaraq hazırlanmış və iqlim dəyişmələri və ESİ meyarlarının maliyyə sektorunun tənzimlənməsi və nəzarəti çərçivəsinə, o cümlədən maliyyə institutlarının (bank, sığorta və kapital bazarı iştirakçıları) strateji qərarvermə və risklərin idarəedilməsi proseslərinə inteqrasiyası, bu sahədə müvafiq bazar standartlarının və dayanıqlı maliyyə alətləri üçün ekosistemin formalaşdırılması üzrə tədbirləri əhatə edir.
Ümumilikdə, Yol xəritəsinin reallaşdırılması ölkədə sağlam, dayanıqlı və effektiv maliyyə sektorunun formalaşdırılmasına xidmət edəcəkdir.

22 February 2023, Baku: To transform the financial sector into sustainable finance, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBAR) approved the Sustainable Finance Roadmap for 2023-2026 by the Resolution of the Management Board of the CBAR dated 15 February 2023.
The goal of the Roadmap is to ensure the resilience of financial institutions to risks posed by climate changes and other ESG (environmental, social and governance) factors, as well as to realize the opportunities associated with the transition to a sustainable economy. The Roadmap has been developed taking into account international best practices and includes measures to integrate climate changes and ESG criteria into the financial sector regulation and supervision framework, as well as to integrate financial institutions (banking, insurance and capital market participants) into strategic decision-making and risk management processes, to form appropriate market standards in this area and create an ecosystem of sustainable financial instruments.
In general, the implementation of the Roadmap will serve to form a healthy, sustainable and efficient financial sector in the country.