31 oktyabr 2023-cü il, Bakı: Ölkənin strateji prioritetlərinə uyğun olaraq bank sektorunun tənzimlənməsi çərçivəsinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması və banklarda risklərin idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi çərçivəsində Mərkəzi Bank fəaliyyətini davam etdirir.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 18.10.2023-cü il tarixli qərarı ilə “Banklarda likvidlik riskinin idarə edilməsi Qaydası”nın yeni redaksiyası (Qayda) qəbul edilmişdir. Qərara əsasən Qayda 01.12.2023-cü il tarixindən qüvvəyə minəcək və həmin tarixdən 2009-cu ildən qüvvədə olan “Bankların likvidliyinin idarə olunması haqqında Qaydalar” ləğv edilmişdir.
Yenilənmiş Qayda beynəlxalq standartların son tələblərini əhatə edir, habelə əvvəlki qaydadakı tələblərin daha da təkmil formada əks etdirilməsini təmin edir. Səmərəli bank nəzarəti yanaşmaları formalaşdıran Bazel Komitəsinin standartları ilə yanaşı xarici nəzarət orqanlarının təcrübəsi, habelə Beynəlxalq Valyuta Fondunun ekspertlərinin verdiyi tövsiyələr, eləcə də bank ictimaiyyətli ilə müzakirə zamanı mütərəqqi təkliflər Qaydanın hazırlanması zamanı nəzərə alınmışdır.
Qaydada likvidlik riski növü banklarda onun korporativ idarəetmənin və risklərin idarə edilməsi çərçivəsinin vacib elementi kimi nəzərə alınaraq likvidlik riski iştahası, siyasəti, daxili qaydaları, likvidlik riskinin müəyyənləşdirilməsi, qiymətləndirilməsi, monitorinqi və hesabatlığına dair tələblər təkmilləşdirilmişdir. Cəlb olunmuş vəsait mənbələrinin konsentrasiyasına dair yeni monitorinq aləti (Herfindal-Hirşman aləti) təqdim edilmiş, ani likvidlik əmsalı normativinin tərkibi təkmilləşdirilmişdir. Həmçinin, bankın normal və stress şəraitində ödəniş və hesablaşmalar üzrə yaranan öhdəlikləri vaxtında icra etmək üçün gündəlik likvidliyin idarə olunmasına dair prinsiplər və tələblər müəyyən olunmuşdur.
Bankda likvidlik mövqeyi proqnozlaşdırılmasının təkmilləşdirilməsi çərçivəsində Qaydada Bazel III standartlarında təqdim olunan bank müştərilərinin davranışı ilə əlaqədar tarixi məlumatlara əsaslanan məcmu və xarici valyutada ayrılıqda Likvidliyin örtülmə əmsalı (LCR) əmsalı normativi gətirilmişdir. Əmsalın məqsədi bank öz fəaliyyətinin fasiləsiz davam etdirilməsi, o cümlədən öhdəliklərin tam həcmdə və vaxtında icra edilməsi məqsədilə qısa müddətli dövrdə (30 gün) stress şəraitində likvidlik üzrə dayanıqlığın təmin edilməsidir.
Qaydada əmsalın həm xarici valyuta üzrə, həm də məcmu şəkildə tətbiqi nəzərdə tutulub. Qaydanın qüvvəyə mindiyi tarixdə LCR əmsalı məcmu və xarici valyutada ayrılıqda 100% və bundan çox olan banklar əmsalın həmin həddən aşağı düşməməsini təmin etməlidir. LCR əmsalı 100%-dən aşağı olan bankların likvidlik mövqeyinə kəskin təzyiq yaratmamaq məqsədilə əmsal 18-24 ay müddətində mərhələli şəkildə tətbiq ediləcəkdir. Əmsal sistem əhəmiyyətli banklar tərəfindən Qaydanın qüvvəyə mindiyi gündən 18 ay ərzində, digər banklar tərəfindən isə 24 ay ərzində 100%-ə çatdırılmalıdır. LCR əmsalı 100% həcmində saxlanılanadək tərkibi təkmilləşdirilmiş mövcud ani likvidlik əmsalının tətbiqi davam etdiriləcəkdir.
Sözügedən Qaydanın tətbiqi bank sektorunda risk idarəetmə potensialının gücləndirilməsini, potensial stress şəraitində likvidlik mövqeyinin daha düzgün proqnozlaşdırılmasını və bununla öz dayanıqlılığının daha effektiv qorunmasını təmin edəcəkdir.

31 October 2023, Baku: The Central Bank continues activities as part of aligning the banking sector regulatory framework to international standards and improving the liquidity risk management in banks according to strategic priorities of the country.
The Management Board of the Central Bank with its decision of 18.10.2023 adopted the new edition of the ‘Regulation on liquidity risk management in banks’ (Regulation). According to the decision, the Regulation will take effect on 01.12.2023 and the ‘Regulations on liquidity risk management in banks’ valid since 2009 will be repealed.
The updated Regulation covers recent requirements of international standards and addresses the requirements in the previous regulation in a more advanced way. Experience of foreign supervisory authorities along with standards of the Basel Committee that shapes banking supervision approaches, recommendations of IMF experts, and progressive proposals provided during discussions with the banking community were considered in the elaboration of the Regulation.
The liquidity risk is considered as the key element of the corporate governance and risk management framework in the Regulation, and it improves the liquidity risk appetite, policy, internal rules, and the requirements for liquidity risk identification, evaluation, monitoring and reporting. A new monitoring tool (Herfindahl-Hirschman Index) regarding the concentration of sources of attracted funds has been introduced, the composition of the instant liquidity ratio improved. Moreover, the Regulation determines principles and requirements for daily liquidity management to allow the bank to timely make payments and settlements under normal and stress conditions.
The Regulation introduces a Liquidity Coverage Ratio (LCR) for total and in foreign currency separately based on historical data related to the behavior of bank customers introduced in Basel III standards as part of the improvement of liquidity position forecasting. The objective of the ratio is to facilitate banks to maintain uninterrupted activities and sustain liquidity under stress within a short-term (30 days) to meet liabilities in full and on time.
The Regulation provides for the application of the ratio both as total and on foreign currency. As of the date of entry into force of the Regulation, the banks with the 100% or above LCR will have to ensure that the ratio does not fall below the norm. To avoid sharp pressure on the banks whose liquidity position is below 100% the ratio will be introduced stepwise within 18-24 months. Systemically important banks should ensure that the ratio reaches 100% within 18 months, while other banks within 24 months after the Regulation takes effect. The current instant liquidity ratio, whose composition has been purified, will continue to be applied until banks maintain a 100% LCR.
The application of the Regulation in question will strengthen the risk management capacity in the banking sector, forecast the liquidity position more properly under potential stress and more effectively protect its resilience.