Məcburi ehtiyat normaları haqqında
20 noyabr 2023-cü il, Bakı: Bank sektorunda likvidliyin daha effektiv tənzimlənməsi və likvidliyin təmərküzləşməsi səviyyəsinin azaldılması məqsədilə məcburi ehtiyat normaları üzrə yeni diferensiasiya meyarları müəyyənləşmişdir. Aparılmış təhlil və simulyasiyaların nəticələri nəzərə alınmaqla məcburi ehtiyat normaları milli valyutada hüquqi şəxslərin depozitlərinin ümumi məbləğinin bir milyard manatı, xarici valyutada hüquqi şəxslərin depozitlərinin isə ümumi məbləğinin yeddi yüz əlli milyon manat ekvivalentini üstələməsindən əlavə əlaqəli depozitlərin və banka aidiyyəti olan şəxslərin depozitlərinin cəmi depozitlərdə payından asılı olaraq diferensiallaşdırılmışdır. Bununla bağlı Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 1 noyabr 2023-cü il tarixli 53/1 nömrəli qərarı ilə “Məcburi ehtiyatların norması, hesablanması və saxlanması Qaydası”nda dəyişikliklər edilmişdir. Qaydalara dəyişikliklərin tam mətni Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının rəsmi internet səhifəsi (www.cbar.az) və Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi Hüquqi Aktların Vahid Elektron Bazasının internet səhifəsində (https://e-qanun.az/framework/55583) yerləşdirilmişdir.
İdarə Heyətinin 1 noyabr 2023-cü il tarixli 53/1 nömrəli qərarı ilə yeni diferensiallaşdırma meyarlarına uyğun olaraq məcburi ehtiyat normaları Cədvəl 1-də olduğu kimi müəyyən edilmişdir.
Qəbul edilmiş qərara uyğun olaraq 2023-cü ilin noyabr ayından başlayaraq bütün banklar məcburi ehtiyatları yeni normalara uyğun olaraq hesablamalı və 2023-cü ilin dekabr ayının 15-dən etibarən təmin etməlidirlər. Yeni normalar tətbiq edilənədək banklar məcburi ehtiyatları mövcud normalara uyğun olaraq saxlamalıdırlar.
Cədvəl 1. Yeni diferensiasiya meyarları və bu meyarlara uyğun məcburi ehtiyat normaları
Diferensiasiya meyarları
Məcburi ehtiyat norması, %
Milli valyutada öhdəliklər üzrə
Xarici valyutada öhdəliklər üzrə
Qiymətli metallarda öhdəliklər üzrə
· Hüquqi şəxslərin depozitləri≤1 milyard manat (750 milyon manat ekvivalenti)*
· Əlaqəli depozitlərin cəmi depozitlərdə (milli və xarici valyutada hüquqi və fiziki şəxslərin depozitlərinin cəmi) payı ≤20%
· Banka aidiyyəti olan şəxslərin depozitlərinin cəmi depozitlərdə (milli və xarici valyutada hüquqi və fiziki şəxslərin depozitlərinin cəmi) payı ≤20%
5%
6%
· Hüquqi şəxslərin depozitləri≤1 milyard manat (750 milyon manat ekvivalenti)
· Əlaqəli depozitlərin cəmi depozitlərdə (milli və xarici valyutada hüquqi və fiziki şəxslərin depozitlərinin cəmi) payı >20%
10%
12%
· Banka aidiyyəti olan şəxslərin depozitlərinin cəmi depozitlərdə (milli və xarici valyutada hüquqi və fiziki şəxslərin depozitlərinin cəmi) payı >20%
12.5%
15%
· Hüquqi şəxslərin depozitləri>1 milyard manat (750 milyon manat ekvivalenti)
20%
25%
· Qeyri-rezident maliyyə sektoru qarşısında öhdəliklər və beynəlxalq maliyyə institutları ilə hesablaşmalar

20 November 2023, Baku: In order to regulate liquidity in the banking sector more effectively and to reduce the level of liquidity concentration, new criteria for differentiating reserve ratios have been defined. Taking into account the results of the conducted analysis and simulations, the reserve requirement ratios have been differentiated depending on whether the total amount of national currency denominated deposits of legal entities exceeds AZN1B and total amount of foreign currency denominated deposits of legal entities exceeds AZN750M equivalent, as well as depending on the share of connected deposits and deposits of related parties of a bank in the total amount of deposits. In this regard, changes were made to the "Regulations on the ratio, calculation and maintaining required reserves" by Decision of the Management Board of the Central Bank of Azerbaijan No. 53/1 dated November 1, 2023. The full text of the changes to the Regulations is published on the official website of the Central Bank (www.cbar.az) and on the website of the Single Electronic Database of Legal Acts of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan (https://e-qanun.az/framework/55583).
According to Board Decision No. 53/1 dated November 1, 2023, the reserve requirement ratios under the new differentiation criteria are defined as shown in Table 1.
According to the adopted decision, from November 2023, all banks must calculate required reserves according to new reserve ratios and submit them as of December 15, 2023. Until the new ratios are implemented, banks must maintain required reserves in accordance with the existing ratios.
Table 1. New differentiation criteria and reserve requirement ratios based on these criteria
Differentiation criteria | Reserve requirement ratio, % | |||
On liabilities in national currency | On liabilities in foreign currency | On liabilities in precious metals | ||
1 | · Deposits of legal entities ≤ AZN1B (AZN750M equivalent)* · Share of connected deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) ≤20% · Share of related party deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) ≤20% | 5% | 6% | 5% |
2 | · Deposits of legal entities ≤ AZN1B (AZN750M equivalent) · Share of connected deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) >20% · Share of related party deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) ≤20% | 10% | 12% | 10% |
3 | · Deposits of legal entities ≤AZN1B (AZN750M equivalent) · Share of connected deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) ≤20% · Share of related party deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) >20% | 10% | 12% | 10% |
4 | · Deposits of legal entities ≤AZN1B (AZN750M equivalent) · Share of connected deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) >20% · Share of related party deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) >20% | 12.5% | 15% | 12.5% |
5 | · Deposits of legal entities>AZN1B (AZN750M equivalent) · Share of connected deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) ≤20% · Share of related party deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) ≤20% | 10% | 12% | 10% |
6 | · Deposits of legal entities>AZN1B (AZN750M equivalent) · Share of connected deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) >20% · Share of related party deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) ≤20% | 20% | 20% | 20% |
7 | · Deposits of legal entities>AZN1B (AZN750M equivalent) · Share of connected deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) ≤20% · Share of related party deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) >20% | 20% | 20% | 20% |
8 | · Deposits of legal entities>AZN1B (AZN750M equivalent) · Share of connected deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) >20% · Share of related party deposits in total deposits (sum of national and foreign currency deposits of legal entities and individuals) >20% | 25% | 25% | 25% |
9 | · Amounts due to the non-resident financial sector and settlements with international financial institutions | 0% | 0% | 0% |