12 dekabr 2023-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ilk dəfə olaraq özünün internet səhifəsində həftəlik əsasda dövlət istiqrazları üzrə qiymətləndirilmiş gəlirlilik əyrisinin (https://www.cbar.az/home/chart?language=az) dərcinə başlayır. Gəlirlilik əyrisi hər iş həftəsinin ilk günündə saat 16.00-dək açıqlanacaqdır.
Gəlirlilik əyrisi milli valyutada dövlət istiqrazlarının ilkin və təkrar bazarda baş tutan əqdləri üzrə müşahidələr əsasında qiymətləndirilir. Gəlirlilik əyrisi müxtəlif müddətlər üzrə istiqrazın gəlirliliyini əks etdirən mühüm maliyyə bazarı göstəricisidir. Bu göstərici bazar iştirakçılarının faiz dərəcələri, pul siyasəti ilə əlaqədar qərarlar, inflyasiya, habelə iqtisadi artımla bağlı gözləntilərini əks etdirir. Gəlirlilik əyrisi investorlar üçün risklərin, həmçinin gəlir və itkilərin qiymətləndirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Belə ki, gəlirlilik əyrisində olan faizlər investorlar üçün istinad (risksiz faiz dərəcələri) hesab olunur. Bununla yanaşı iqtisadi göstəricilərin proqnozlaşdırılması, pul siyasətinin transmissiyasının effektivliyinin qiymətləndirilməsi zamanı gəlirlilik əyrisinin forması önəmli məlumat mənbəyidir.
Gəlirlilik əyrisi Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti tərəfindən təsdiq edilən “Gəlirlilik əyrisinin qiymətləndirilməsi və dərc olunması Qaydaları” əsasında qiymətləndirilir. Gəlirlilik əyrisinin qrafik təsviri ilə yanaşı əyrinin qiymətləndirilməsində istifadə olunan modelin (“Nelson-Siegel”) parametrləri də Mərkəzi Bankın internet səhifəsində yayımlanacaqdır.
Beynəlxalq təcrübədə mərkəzi banklar tərəfindən gəlirlilik əyrisinin qiymətləndirilməsi və dərc olunması həyata keçirilir. Qeyd edək ki, gəlirlilik əyrisinin qiymətləndirilməsi zamanı tətbiq olunan model və istifadə olunan müşahidələrə dair beynəlxaq qurumların ekspertlərinin rəyi də nəzərə alınmışdır.

12 December 2023, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan starts publishing a weekly yield curve of government bonds on its website (https://www.cbar.az/home/chart?language=en) for the first time. The yield curve will be published on the first day of each working week until 16:00.
The yield curve is based on observations on transactions with government bonds in the national currency in primary and secondary markets. It is an important financial market indicator that reflects yield on bonds across different durations. This indicator reflects market participants' expectations regarding interest rates, monetary policy decisions, inflation, and economic growth. The yield curve is important for investors in assessing risks, as well as gains and losses. Interest rates on the yield curve are considered the reference (risk-free interest rates) for investors. In addition, the shape of the yield curve is an important source of information when predicting economic indicators and evaluating the effectiveness of monetary policy transmission.
The yield curve is estimated based on the ‘Regulations on evaluation and publication of the yield curve’ approved by the Management Board of the Central Bank. Along with the graphical representation of the yield curve, the parameters of the model (‘Nelson-Siegel’) used in the estimation of the curve will be published on the website of the Bank.
In international practice, central banks estimate and publish the yield curve. Note that, opinions of experts of international organizations regarding the model and observations used were also considered in the estimation of the yield curve.