26 dekabr 2024-cü il, Bakı: Mərkəzi Bankın İdarə Heyətininin 10 dekabr 2024-cü il tarixli 49/3 nömrəli Qərarı ilə “Ödəniş əməliyyatlarının aparılması üçün vasitəçilik xidmətinin və hesab üzrə məlumat xidmətinin göstərilməsi zamanı ödəniş xidməti təchizatçıları arasında istifadə olunan şəbəkə kanalları üzrə Tələblər” təsdiq edilib və qərar 21 dekabr 2024-cü il tarixindən qüvvəyə minib.
Müvafiq Tələblər “Açıq bankçılıq” yanaşmasının tətbiqi məqsədilə təsdiq edilib. Belə ki, “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Qanunun 62.7-ci maddəsinə əsasən Mərkəzi Banka operator və ödəniş sistemi iştirakçıları, habelə ödəniş xidməti təchizatçıları arasında istifadə olunan şəbəkə kanallarının standartlaşdırılmış, təhlükəsiz və etibarlı fəaliyyətinin təşkil olunması məqsədilə tələblər müəyyən etmək hüququ verilib. Bununla da maliyyə bazarlarında “Açıq bankçılıq” yanaşmasının tətbiqi mümkün olub.
Tələblərdə ödəniş hesabına giriş interfeysi üzrə dəstəklənən xidmətlər, interfeys iştirakçılarının fəaliyyətləri və interfeysin istifadə halları əhatə olunub. İnterfeysdən istifadə hallarına ödəniş hesabı üzrə məlumat, ödəniş əməliyyatının aparılması üçün vasitəçilik və açıq məlumat xidmətləri daxil edilib.
Qəbul olunmuş tələblər ölkəmizin maliyyə bazarlarında innovativ xidmət və məhsulların yaradılması, bununla da maliyyə bazarlarında xidmətlərin əlçatanlığının və səmərəliliyinin artırılması, ölkədə rəqəmsal bankçılıq və maliyyə texnologiyaları üzrə xidmətlərin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, “müştəri-bank” münasibətlərinin daha müasir müstəvidə qurulması və nəzarət subyektləri arasında tənzimləmə mühitinin qorunmasına xidmət edəcəkdir.

26 December 2024, Baku: The Requirements for network channels used between payment service providers when providing intermediary services and account information services for payment transactions were approved by the Resolution No. 49/3 of the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan dated December 10, 2024, which entered into force on December 21, 2024.
Relevant Requirements were approved for the purpose of implementing the Open Banking concept. Thus, according to Article 62.7 of the Law “On Payment Services and Payment Systems”, the Central Bank was granted the right to establish requirements for the purpose of organizing standardized, safe and reliable operation of network channels used between operators and payment system participants, as well as payment service providers. This made it possible to apply the Open Banking approach in the financial markets.
The Requirements cover the services supported by the payment account access interface, interface participant activities, and interface use cases. The use cases of the interface include the provision of payment account information, the mediation for the execution of a payment transaction and open data services.
The adopted Requirements will serve to create innovative services and products in the financial markets of our country, thereby increasing the accessibility and efficiency of services in the financial markets, expanding the scope of digital banking and financial technology services in the country, establishing "customer-bank" relations at a more modern level, and protecting the regulatory environment between supervised entities.