24 yanvar 2025-ci il: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, Azərbaycan Respublikası Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA), habelə ölkədə fəaliyyət göstərən bütün bankların rəhbər şəxslərinin və komplayens mütəxəssislərinin iştirakı ilə görüş keçirilib.
23 yanvar tarixində baş tutan görüşdə cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə məqsədilə müştəri uyğunluğu tədbirlərinin tətbiqi zamanı bankların üzləşdiyi çətinliklər və onların həlli məsələləri müzakirə edilib.
Tədbirdə müvafiq sahə üzrə beynəlxalq standartların tələbləri, milli qanunvericilik çərçivəsi və müştəri uyğunluğu tədbirlərinin tətbiqi üzrə risk-əsaslı yanaşmaya dair Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin təqdimatı keçirilib, bu istiqamətdə təkliflər müzakirə olunub.
Görüş nəticəsində müştəri uyğunluğu tədbirləri üzrə normativ bazanın təkmilləşdirilməsi məqsədilə fəaliyyət göstərən və Mərkəzi Bankın, Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin və ABA-nın nümayəndələrindən ibarət işçi qrupu tərəfindən müvafiq istiqamətdə birgə işin davam etdirilməsi barədə razılıq əldə edilib.

January 24, 2025: A meeting was held with the participation of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Financial Monitoring Service of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Banks Association (ABA), as well as executives and compliance specialists from all banks operating in the country.
The meeting, which took place on January 23, discussed the challenges faced by banks in implementing customer due diligence measures to combat the legalization of criminally obtained assets and the financing of terrorism, and how to overcome them.
The event featured a presentation by the Financial Monitoring Service on the requirements of international standards in this area, the national regulatory framework, and a risk-based approach to the application of customer due diligence measures, and discussed the proposals in this direction.
As a result of the meeting, it was agreed that the working group of representatives of the Central Bank, the Financial Monitoring Service and the ABA, which carries out activities to improve the regulatory framework for customer due diligence, will continue to work together in this direction.