30 yanvar 2025-ci il, Bakı: Maliyyə xidmətləri istehlakçılarının hüquqlarının müdafiəsinin gücləndirilməsi məqsədilə assosiasiyalar nəzdində işçi qrupları yaradılıb. Beləliklə də, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası, Azərbaycan Fintex Assosiasiyası və Azərbaycan Fond Bazarı İştirakçılarının Assosiasiyası nəzdində fəaliyyət göstərəcək işçi qrupları istehlakçı hüquqlarının qorunması çərçivəsində səmərəliliyin artırılmasına, pozulmuş hüquqların bərpa edilməsinə, o cümlədən mübahisələrin operativ və effektiv surətdə həll edilməsinə töhfə verəcək.
Cari ilin yanvar ayının 27-də işçi qruplarının, o cümlədən assosiasiya nümayəndələrinin iştirakı ilə onlayn qaydada görüş keçirilib. Görüş çərçivəsində Mərkəzi Bank tərəfindən nəzarət subyektlərinə ünvanlanmış vətəndaş müraciətlərinin mahiyyəti üzrə cavablandırılması zamanı qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunması, işçi qruplarının effektiv fəaliyyəti, bu istiqamətdə görülmüş və cari ildə görüləcək işlər barədə məsələlər diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə həmçinin maliyyə xidmətləri istehlakçılarının və investorların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində görülən işlərlə bağlı təkliflər səsləndirilib və mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.

Baku, January 30, 2025: In order to strengthen the protection of the rights of financial consumers, working groups have been established within the associations. Thus, the working groups operating under the Azerbaijan Banks Association, the Azerbaijan Insurance Association, the Azerbaijan Microfinance Association, the Azerbaijan Fintech Association and the Azerbaijan Stock Market Participants Association will contribute to increasing the efficiency of consumer rights protection, restoring violated rights and resolving disputes promptly and effectively.
On January 27 this year an online meeting was held with the participation of working groups, including representatives of the Association. Within the framework of the meeting, the issues related to compliance with the requirements of the legislation in responding to citizens' appeals addressed to the supervision entities by the Central Bank on the merits, the effective activity of the working groups and the work done in this direction and to be done in the current year were brought to attention.
The meeting also included suggestions on the work being done to protect the rights of consumers and investors in financial services, and discussions were held on this topic.