20 fevral 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank "2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası" çərçivəsində müəyyən edilmiş hədəflərə uyğun təşəbbüslərin həyata keçirilməsini uğurla davam etdirir. Dünya Bankı ilə birgə həyata keçirilən “Maliyyə sektorunun modernizasiyası 3 layihəsi” çərçivəsində Mərkəzi Bank ilə Dünya Bankı Qrupu tərəfindən birgə hazırlanmış “Nəzarət texnologiyaları üzrə Yol Xəritəsi” təsdiqlənib.
Yol Xəritəsi nəzarət texnologiyalarının (“SupTech”) inkişafı üçün strateji çərçivəni müəyyən etməklə 2024-2029-cu illər üzrə Mərkəzi Bank tərəfindən bu istiqamətdə planlaşdırılmış layihə və təşəbbüslər portfelini əhatə edir. Həmçinin sənəd “SupTech”in tətbiqinin potensial töhfələrini də özündə kompleks şəkildə cəmləyir.
“SupTech” risk əsaslı nəzarət məqsədləri üçün texnologiya və dataların istifadəsi ilə bağlı gələcək perspektivləri müəyyən etməyi hədəfləyir. “SupTech” alətlərinin tətbiqi nəzarət proseslərinin səmərəliliyini artırmağa, maliyyə institutlarının hesabatlılığının keyfiyyətini və tənzimləyici tələblərə riayət etmə səviyyəsini yüksəltməyə, nəticədə potensial olaraq maliyyə sisteminin dayanıqlılığını gücləndirməyə xidmət edir. Eyni zamanda “SupTech” Mərkəzi Bankın nəzarət sahəsindəki əsas strateji məqsədi olan risk əsaslı nəzarət yanaşmasının “Risk əsaslı nəzarət üzrə Siyasət Konsepsiyası”na uyğun surətdə tətbiqinə nail olmaq üçün əsas dəstəkləyici amil rolunu oynayacaqdır.
Yol Xəritəsinin icrası həm də Mərkəzi Bankın "2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası"nda müəyyən edilmiş aşağıdakı hədəflərə nail olunmasına dəstək verəcəkdir:

20 February 2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBAR) is successfully continuing implementation of initiatives aligned with the strategic goals set within the "Financial Sector Development Strategy for 2024-2026". As part of the initiative CBAR approved The Supervision Technologies Roadmap, which was jointly developed by the CBAR and the World Bank Group within the framework of the Financial Sector Modernization Project-3 (FSMP-3).
The Roadmap includes the portfolio of supervision technologies (SupTech) projects and initiatives planned by the CBAR for 2024-2029 and the contribution of the implementation of SupTech, by defining the strategic framework for the development of this direction.
SupTech aims to identify prospects for the use of technology and data for risk-based supervision purposes. The implementation of SupTech tools will improve supervisory efficiency, enhance the quality of reporting by regulated entities, ensure compliance with regulatory requirements, and potentially strengthen the stability of the financial system. In parallel, SupTech will play a key supporting role in achieving the implementation of a risk-based supervision approach in accordance with the Risk Based Supervision Policy Concept approved by the CBAR, which is the main strategic goal of the CBAR in the supervision area.
The implementation of the Roadmap will also support the achievement of the following goals set out in the CBAR's "Financial Sector Development Strategy for 2024-2026":