24 fevral 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsini davam etdirir. Belə ki, Mərkəzi Bank Berlin Qrup üzrə Açıq Maliyyə işçi qrupuna səsvermə hüququ olmayan müşahidəçi qismində üzv qəbul olunub. Bu üzvlük innovasiyaların təşviqi və tənzimləmə çərçivəsinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasına mühüm töhfə verəcək.
Həmçinin Mərkəzi Bank üzvlük çərçivəsində açıq bankçılıq və açıq maliyyə sahəsində aparıcı təşkilatlarla və tənzimləyicilərlə əməkdaşlıq edərək ən yaxşı beynəlxalq təcrübələrdən yararlanmaq imkanı əldə edəcək.
Bununla yanaşı, üzvlük Mərkəzi Banka ölkədə inklüziv maliyyə ekosisteminin formalaşdırılması və maliyyə sektorunun dayanıqlılığının artırılması istiqamətində mühüm təşəbbüslər həyata keçirməyə imkan verəcək.
Qeyd edək ki, Berlin Qrup maliyyə sektorunda standartların və innovativ həllərin inkişafına yönəlmiş nüfuzlu beynəlxalq təşəbbüsdür. 2004-cü ildə təsis edilmiş bu qrup vahid avro ödəniş sahəsi (SEPA) çərçivəsində banklararası əməliyyatlarda qarşılıqlı əlaqəni artırmağı və səmərəli pərakəndə ödəniş bazarını təşviq etməyi hədəfləyir.

24 February 2025, Baku: The Central Bank of Azerbaijan continues to expand its cooperation with international partners. The Central Bank has been accepted as an observer member without voting rights in the Berlin Group OpenFinance Taskforce. This membership will make a significant contribution to promoting innovation and aligning the regulatory framework with international standards.
Within the scope of this membership, the Central Bank will have the opportunity to collaborate with leading organizations and regulators in the fields of open banking and open finance, thus benefiting from global best practices.
Additionally, the membership will enable the Central Bank to implement important initiatives aimed at building an inclusive financial ecosystem and enhancing the resilience of the financial sector in the country.
It should be noted that the Berlin Group is a prestigious international initiative focused on the development of standards and innovative solutions in the financial sector. Established in 2004, the group aims to enhance interoperability in interbank transactions and promote an efficient retail payments market within the Single Euro Payments Area (SEPA).