28 fevral 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank tərəfindən 2024-cü ilin IV rübü üzrə bank sektorunda kreditləşmə fəaliyyəti və maliyyələşmə mənbələrinə dair keçirilmiş sorğunun nəticələri açıqlanıb. 2022-ci ilin I rübündən etibarən həyata keçirilən sorğu cari rübdə daha da təkmilləşdirilib. Belə ki, kreditləşmə fəaliyyətindən əlavə olaraq bankların maliyyələşmə mənbələrinə dair suallar da sorğuya əlavə olunub.
Sorğu nəticələrinə əsasən, 2024-cü ilin IV rübündə biznes, ipoteka və istehlak portfellərinin hər biri üzrə bankların kreditləşmə siyasətində sərtləşmə, tələbdə isə artım müşahidə edilib. Sorğuya əsasən, banklar növbəti rübdə biznes, istehlak və ipoteka kreditləri üzrə kredit standartlarında, həmçinin biznes və istehlak kreditləri üzrə tələbdə dəyişiklik olmayacağı qənaətindədirlər. Bununla belə, respondentlər ipoteka kreditləri üzrə kredit tələbində artım olacağını gözləyirlər. Bankların cavablarına əsasən, maliyyələşmə mənbələrində fiziki və hüquqi şəxslərin müddətli depozitləri üzrə artım müşahidə olunub. Respondentlər növbəti rübdə fiziki və hüquqi şəxslərin müddətli və tələbli depozitlərində artım olacağını gözləyirlər. Sorğu nəticələrinə əsasən, banklararası rəqabətin artması şəraitində fiziki və hüquqi şəxslərin tələbli və müddətli depozitləri üzrə maliyyələşmə dəyərində artım müşahidə olunmuşdur. Banklar növbəti rübdə də eyni tendensiyanın davam edəcəyi qənaətindədirlər.
Qeyd edək ki, sektorun kredit siyasətindəki dəyişikliklər Mərkəzi Bank tərəfindən daim diqqətdə saxlanılır və müvafiq prudensial siyasət müəyyən edilir.
2024-cü ilin IV rübü üzrə “Kreditləşmə fəaliyyəti və maliyyələşmə mənbələrinə dair sorğunun nəticələri” ilə aşağıdakı linkdən tanış olmaq mümkündür:

28 February 2025, Baku: The Central Bank's survey on credit conditions and sources of financing in the banking sector for the fourth quarter of 2024 has been published. The survey, which has been conducted since the first quarter of 2022, was further improved in the current quarter. Thus, in addition to credit activity, questions on banks' sources of financing were added to the survey.
According to the survey results, banks' credit policies tightened in the fourth quarter of 2024, and demand increased across business, mortgage, and consumer portfolios. According to the survey, banks expect no change in credit standards for business, consumer, and mortgage loans, as well as demand for business and consumer loans next quarter. However, respondents expect demand for mortgage loans to increase. In terms of sources of financing, banks reported an increase in time deposits from individuals and legal entities. Respondents expect time and demand deposits of individuals and legal entities to increase in the next quarter. According to the results of the survey, an increase in the cost of financing for term and demand deposits of individuals and legal entities has been observed due to increased competition among banks. Banks expect this trend to continue in the next quarter.
It should be noted that the Central Bank is constantly monitoring the changes in credit policies of the sector and establishing appropriate prudential policies.