4 aprel 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankın xüsusi tənzimləmə rejimində fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi çərçivəsində müəyyən etdiyi mərhələlər üzrə proseslər davam edir.
Belə ki, ikinci qəbul dövrünün yekunu olaraq xüsusi tənzimləmə rejimində iştirakla bağlı ümumilikdə daxil olmuş 14 müraciətin qiymətləndirilməsi həyata keçirilir. Bu mərhələdə müraciətlərin tələblərə uyğunluğu baxımından dəyərləndirilməsi və onların xüsusi tənzimləmə rejiminə qəbulu üzrə yekun qərar qəbul olunacaqdır.
Qeyd edək ki, daxil olan müraciətlər virtual aktivlər, ödəniş xidmətləri, eləcə də sığorta və maliyyə bazarlarının digər sahələri üzrə innovativ məhsulların sınaqdan keçirilməsi ilə bağlıdır.
Xatırladaq ki, xüsusi tənzimləmə rejimi maliyyə bazarlarında innovativ maliyyə məhsullarının məhdud çərçivədə və Mərkəzi Bankın nəzarəti altında sınaqdan keçirilməsi üzrə tədbirləri özündə cəmləyən qaydalar toplusudur. Bu rejimin iştirakçısı innovativ maliyyə məhsulunun sınağını Mərkəzi Bank ilə bağlanılacaq müqavilə əsasında həyata keçirəcəkdir.
Xüsusi tənzimləmə rejimi meyarlarına uyğun gələn və sınağı uğurla başa çatdıran innovativ məhsulların maliyyə bazarlarında tətbiqi və bu sahədə tənzimləmə çərçivəsinin yaradılması nəzərdə tutulub.
Xüsusi tənzimləmə rejimi ilə bağlı ətraflı məlumat əldə etmək və yeniliklərdən xəbərdar olmaq üçün bu linkə daxil ola bilərsiniz: sandbox.cbar.az

4 April 2025, Baku: Processes continue according to the stages set by the Central Bank within the framework of organization and management of activities under the Regulatory Sandbox.
Thus, as a result of the second acceptance period, a total of 14 applications received for participation in the Regulatory Sandbox will be evaluated. At this stage, the applications will be assessed for compliance with the requirements and a final decision will be made on their acceptance for testing in the Regulatory Sandbox.
It should be noted that the applications received relate to the testing of innovative products in the areas of virtual assets, payment services and other areas of the insurance and financial markets.
The Regulatory Sandbox is a set of rules containing measures for testing innovative financial products on the financial markets on a limited scale and under the supervision of the Central Bank. The participant of this regime will conduct the testing of the innovative financial product on the basis of an agreement to be concluded with the Central Bank.
The goal is to introduce innovative products that meet the criteria of the Regulatory Sandbox and have been successfully tested in the Sandbox to the financial markets and to create a regulatory framework in this area.
For more information about the Regulatory Sandbox and the latest news, please follow this link: sandbox.cbar.az