8 aprel 2025-ci il, Bakı: Qazaxıstan Respublikasının Maliyyə Bazarının Tənzimlənməsi və İnkişafı Agentliyinin sədri Mədinə Abılkasımovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri baş tutub.
Səfər zamanı Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov Qazaxıstan nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Mərkəzi Bankın sədri Bank tərəfindən həyata keçirilən “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişafı Strategiyası” və onun çərçivəsində icra olunan strateji təşəbbüslər barədə geniş məlumatı Qazaxıstan nümayəndə heyətinin diqqətinə çatdırıb.
Görüş zamanı Qazaxıstan Respublikasının Maliyyə Bazarının Tənzimlənməsi və İnkişafı Agentliyinin sədri tərəfindən maliyyə sabitliyinin təmin olunması, bank və sığorta nəzarəti sahəsində tətbiq olunan yanaşmalar, həmçinin maliyyə bazarlarının tənzimlənməsi sahəsində Qazaxıstan Respublikasının təcrübəsi haqqında ətraflı məlumat verilib. Həmçinin Qazaxıstanda rəqəmsallaşma istiqamətində həyata keçirilən layihələr və bu istiqamətdə görülən işlərə dair təqdimat keçirilib.
Görüş qurumlar arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi imkanları və ikitərəfli maraq doğuran digər məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib.

8 April 2025, Baku: The delegation led by Madina Abylkassymova, Chair of the Agency of the Republic of Kazakhstan for Regulation and Development of Financial Market visited Azerbaijan.
Taleh Kazimov, Governor of the Central Bank, received the delegation during the visit.
The Kazakh delegation was briefed on the strategic initiatives underway by the Central Bank as part of the ‘2024-2026 Financial Sector Development Strategy’ during the meeting.
The Chair of the Agency of the Republic of Kazakhstan for Regulation and Development of Financial Market detailed the meeting participants about safeguarding financial stability, approaches to banking and insurance supervision and the Kazakhstan’s experience in regulating financial markets followed by the presentation on the digitalization projects underway in Kazakhstan and related efforts.
The meeting concluded with a discussion on opportunities for expanding cooperation between the institutions, as well as other issues of mutual interest.