8 aprel 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank tərəfindən ölkədə innovativ maliyyə texnologiyaları tətbiqinin genişləndirilməsi və rəqəmsal bankçılıq ekosisteminin formalaşdırılması istiqamətində təşəbbüslərin həyata keçirilməsi diqqətdə saxlanılır. Bu təşəbbüslər sırasında Açıq bankçılıq konsepsiyasının tətbiqi istiqamətində işlərin aparılması böyük əhəmiyyət daşıyır.
Açıq bankçılıq yanaşmasının tətbiqi məqsədilə Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti tərəfindən 10 dekabr 2024-cü il tarixində “Ödəniş əməliyyatlarının aparılması üçün vasitəçilik xidmətinin və hesab üzrə məlumat xidmətinin göstərilməsi zamanı ödəniş xidməti təchizatçıları arasında istifadə olunan şəbəkə kanalları üzrə Tələblər” təsdiq olunub. Həmçinin Mərkəzi Bank tərəfindən Açıq bankçılıq üzrə istifadə təlimatı hazırlanıb. Bu sәnәd Azәrbaycan Respublikasında Açıq bankçılıq tәnzimlәmә çәrçivәsinin bir hissәsi olmaqla sözügedən tələblər ilə müəyyən olunmuş xidmәtlәr üçün hesaba xidmәt edәn ödәniş xidmәti tәchizatçıların (ASPSP) interfeyslәrinin standartını müәyyәn edir.
Təlimat “API” strukturunu, razılıq mexanizminin idarə edilməsini, hesab üzrә mәlumat xidmәtini, açıq məlumatlar xidmətini və üçüncü tәrәf tәchizatçı qismində təşkilatlarının qoşulması üçün zəruri olan texniki tələbləri özündə cəmləyir.

8 April 2025, Baku: The Central Bank prioritizes initiatives aimed at expanding the use of innovative financial technologies and shaping a digital banking ecosystem, among which, efforts toward implementing the Open Banking concept hold significant importance.
The Management Board of the Central Bank approved the ‘Requirements for network channels used between payment service providers for providing payment initiation and account information services’ on 10 December 2024 to apply the open banking approach. Additionally, the Central Bank developed an Open Banking Manual. This document, as part of the regulatory framework for Open Banking in the Republic of Azerbaijan, defines the standard for interfaces of account-servicing payment service providers for the services outlined in the requirements.
The manual includes the structure of the API, the management of the consent mechanism, account information services, open data services, and the technical requirements necessary for organizations to join as third-party providers.