30 aprel 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti tərəfindən “Maliyyə institutlarında cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi, kütləvi qırğın silahlarının yayılması və yayılmasının maliyyələşdirilməsi üzrə institusional risk qiymətləndirilməsinin aparılmasına dair Metodoloji Rəhbərlik” təsdiqlənib.
Sözügedən sənədin əsas məqsədi, maliyyə institutlarına cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi, kütləvi qırğın silahlarının yayılması və yayılmasının maliyyələşdirilməsi üzrə institusional risklərin qiymətləndirilməsi prosesində istiqamət vermək və bu sahədə metodoloji biliklərin gücləndirilməsinə dəstək olmaqdır. Qeyd edilən metodoloji yanaşmalar yerli qanunvericilik tələbləri nəzərə alınmaqla beynəlxalq təcrübəyə əsaslanır və risk qiymətləndirilməsinin həyata keçirilməsinə mümkün yanaşmanı ehtiva edir.
Qeyd edək ki, “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 21.7-ci maddəsinə əsasən maliyyə institutları illik əsasla cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi, kütləvi qırğın silahlarının yayılması və yayılmasının maliyyələşdirilməsi üzrə institusional riskləri müəyyən etməli, qiymətləndirməli, qiymətləndirmə nəticələrini sənədləşdirməli və nəzarət orqanına təqdim etməlidir. Həmçinin maliyyə institutları öz daxili qayda və prosedurlarına uyğun olaraq bu istiqamətdə risklərin idarə olunması, aradan qaldırılması və ya azaldılması üçün tədbirlər görməlidirlər.

30 April 2025, Baku: The Management Board of the Central Bank approved the ‘Methodological Guidelines for institutional risk assessment in financial institutions on the legalization of criminally obtained property, the financing of terrorism, proliferation and financing of proliferation of weapons of mass destruction’.
The document aims to guide financial institutions in institutional risk assessment related to the legalization of criminally obtained property, the financing of terrorism, proliferation, and financing of proliferation of weapons of mass destruction and support the strengthening of related methodological knowledge. The Guidelines are based on international best practices and aligned with domestic legal requirements, offering a structured approach to conducting and maintaining risk assessments.
Note that, according to Article 21.7 of the Law of the Republic of Azerbaijan ‘on Prevention of the legalization of criminally obtained property and the financing of terrorism’, financial institutions are required to annually identify, assess, document and report to the supervisory authority institutional risks associated with the legalization of criminally obtained property, the financing of terrorism, proliferation, and financing of proliferation of weapons of mass destruction. The institutions should also take actions to manage, eliminate or mitigate related risks in line with their internal rules and procedures.