27 may 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov və sədrin müşaviri Ülvin Əliyev Qazaxıstanda işgüzar səfərdədir. AMB nümayəndə heyəti Astana şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin mərkəzi banklarının Şurasının toplantısında və ikitərəfli görüşlərdə iştirak edəcək.
Səfər çərçivəsində AMB sədrinin Qazaxıstan Respublikasının Maliyyə Bazarının Tənzimlənməsi və İnkişafı Agentliyinin sədri Mədinə Abılkasımova ilə görüşü keçirilib. Görüş zamanı maliyyə bazarının tənzimlənməsi və nəzarəti sahəsində mühüm məsələlər və ikitərəfli maraq doğuran mövzular müzakirə olunub.
Görüşün sonunda əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi məqsədilə qurumlar arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum çərçivəsində maliyyə bazarının vəziyyəti və inkişafı, maliyyə bazarının tənzimlənməsi və nəzarətinin standartları və tələbləri, həmçinin bu sahənin innovativ mexanizmləri üzrə məlumat mübadiləsinin aparılması, eləcə də bazar iştirakçılarının fəaliyyətinə nəzarət və monitorinqi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulub. Memorandum həmçinin istehlakçıların və investorların hüquqlarının müdafiəsi, o cümlədən kadrların peşəkar inkişafı sahəsi üzrə təcrübə mübadilələrinin, təlim və seminarların, birgə tədqiqat və bilik mübadilələrinin genişləndirilməsini də əhatə edib.

27 May 2025, Baku: Taleh Kazimov, Governor of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) and Ulvin Aliyev, Advisor to Governor, are on a working visit to Kazakhstan. The CBA delegation will attend a meeting of the Council of Central Banks for the Organization of Turkic States and hold bilateral meetings in Astana.
As part of the visit, Taleh Kazimov met with Madina Abylkassymova, the Chair of the Agency for Regulation and Development of the Financial Market of the Republic of Kazakhstan. They discussed important issues in the field of financial market regulation and supervision, as well as topics of mutual interest.
At the end of the meeting, the institutions signed a Memorandum of Understanding to deepen cooperation.
The Memorandum envisions expanding cooperation in the exchange of information on the state and development of the financial market, standards and requirements for financial market regulation and supervision, innovative mechanisms in this area, and improving mechanisms for controlling and monitoring the activities of market participants. It also covers expanding experience exchanges, training and seminars, joint research and knowledge exchange in the field of consumer and investor rights protection, including professional development of personnel.
The Memorandum of Understanding will contribute to the sustainable development of the financial markets of the two countries.