Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin mərkəzi banklarının Şurasının birinci toplantısında çıxış edib
27 may 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin mərkəzi (milli) banklarının Şurasının birinci toplantısında iştirak edib.
Toplantı Qazaxıstan Milli Bankının sədri Timur Süleymenovun və Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyevin salamlama nitqi ilə başlayıb.
Sədr Taleh Kazımov çıxışı zamanı Azərbaycanda mövcud iqtisadi inkişaf trendləri barədə məlumat verib və pul siyasətinin ötürücülüyünün artırılması istiqamətində AMB tərəfindən həyata keçirilən təşəbbüslərdən danışıb. O, maliyyə texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi və rəqəmsal valyutanın inkişafı istiqamətində AMB tərəfindən atılan mühüm addımları diqqətə çatdırıb.
AMB sədri Türk Dövlətləri Təşkilatının regional və qlobal əhəmiyyətli platforma kimi ölkələr və mərkəzi banklar arasında səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsinə xidmət edəcəyinə dair əminliyini ifadə edib.
Sədr çıxışının sonunda Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin mərkəzi (milli) banklarının Şurasının növbəti toplantısının Bakı şəhərində keçiriləcəyi barədə məlumat verib.
Toplantıda Qırğız Respublikasının Milli Bankının sədri Melis Turqunbayev, Türkiyə Mərkəzi Bankının sədri Fatih Karahan, Özbəkistan Mərkəzi Bankının sədri Timur İşmetov və Macarıstan Mərkəzi Bankının icraçı direktoru Qabor Szöksün də çıxışları baş tutub.
Toplantı çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin mərkəzi (milli) banklarının sədrlərini qəbul edib.
Xatırladaq ki, ötən ilin noyabr ayında AMB sədrinin iştirakı ilə Qırğız Respublikasının Bişkek şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatının On Birinci Zirvə Görüşü çərçivəsində “Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin mərkəzi (milli) banklarının Şurası”nın yaradılmasına dair Memorandumun imzalanma mərasimi keçirilib. Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğız Respublikası, Türkiyə və Özbəkistan mərkəzi banklarının sədrləri tərəfindən imzalanan Memorandumun əsas məqsədi banklar arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə töhfə verməkdir.
Qeyd edək ki, məsləhətçi və məşvərətçi orqan funksiyasını daşıyan Şuranın əsas vəzifəsi monetar siyasət, maliyyə sabitliyi, ödəniş sistemlərinin inkişafı, maliyyə texnologiyaları və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə birgə məsləhətləşmələr və tədqiqatlar həyata keçirməkdir. Şura regional iqtisadi dayanıqlılığın gücləndirilməsinə, maliyyə sabitliyinin möhkəməndirilməsinə və üzv ölkələr arasında bilik mübadiləsinin təşviqinə dəstək verəcək.

27 May 2025, Baku: Governor of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) Taleh Kazimov participated in the inaugural meeting of the Council of Central (National) Banks of the member states of the Organization of Turkic States (OTS).
The meeting began with welcoming speeches by Timur Suleimenov, Governor of the National Bank of Kazakhstan, and Kubanychbek Omuraliev, Secretary General of the OTS.
During his speech, Governor Kazimov discussed current economic development trends in Azerbaijan and the CBA's initiatives to enhance monetary policy transmission. He emphasized the significant strides the CBA has made in expanding the use of financial technologies and developing digital currency.
He expressed his confidence that the Organization of Turkic States, as a regional and global platform, will serve to strengthen effective interaction between countries and central banks.
At the end of his speech, Governor Kazimov announced that the next meeting of the Council of Central (National) Banks of the Organization of Turkic States member states will be held in Baku.
The event also featured speeches by Melis Turgunbayev, Governor of the National Bank of Kyrgyzstan, Fatih Karahan, Governor of the Central Bank of Turkey, Timur Ishmetov, Governor of the Central Bank of Uzbekistan and Gábor Szőcs, Executive Director of the Central Bank of Hungary.
As part of the meeting, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev received the governors of the central (national) banks of the OTS member states.
It should be noted that in November last year, the signing ceremony of the Memorandum on the Establishment of the Council of Central (National) Banks of the Member States of the Organization of Turkic States took place in Bishkek, Kyrgyz Republic. The event occurred during the 11th Summit of the Organization of Turkic States and was attended by Governor of the Central Bank of Azerbaijan. The main purpose of the Memorandum, signed by the chairpersons of the central banks of Azerbaijan, Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Turkey and Uzbekistan, is to contribute to the strengthening of cooperation between the banks.
As an advisory and consultative body, the Council's main task is to conduct joint consultations and research in areas such as monetary policy, financial stability, payment systems development, and financial technologies, as well as other areas of mutual interest. The Council supports strengthening regional economic resilience and financial stability, as well as promoting knowledge exchange among member countries.