2 iyun 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının (AMB) sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Gürcüstan Respublikasında (GR) işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində AMB-nin nümayəndə heyəti GR-nin milli valyutasının yaranmasının 30-cu ildönümü münasibətilə Gürcüstan Milli Bankı (GMB) tərəfindən təşkil olunan beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Konfrans GMB-nin sədri Natiya Turnava, GR-nin prezidenti Mixeil Kavelaşvili, GR-nin Baş naziri İrakli Kobaxidze və Gürcüstan parlamentinin sədri Şalva Papuaşvilinin açılış nitqi ilə başlayıb.
AMB sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov tədbir çərçivəsində “Dəyişən mənzərədə qlobal maliyyə sistemi: pul siyasətinə təsirlər” mövzusunda GMB-nin sədri Natiya Turnavanın moderatorluğu ilə keçən panelin spikerlərindən olub. O, mərkəzi banklar tərəfindən siyasət çərçivələrinin mürəkkəb dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmasının əhəmiyyətindən danışarkən strateji çeviklik və institusional dayanıqlılığın uzunmüddətli inkişafa verdiyi əhəmiyyətli töhfəni qeyd edib. Əliyar Məmmədyarov regional koordinasiyanın, bu çərçivədə paylaşılan təcrübənin və analitik imkanların dayanıqlı inkişafa təkan verdiyini bildirib. O, çıxışında maliyyə sabitliyinin və bütövlükdə maliyyə sektorunun inkişafının təmin olunmasında AMB tərəfindən həyata keçirilən mühüm təşəbbüsləri diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, konfransda GR-nin dövlət rəsmiləri, parlament üzvləri, xarici mərkəzi bankların, akademik dairələrin və beynəlxalq təşkilatların rəhbər şəxsləri ilə yanaşı, 30-dan çox ölkəni təmsil edən 300-dən artıq nümayəndə iştirak edib.

2 June 2025, Baku: A delegation from the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) led by Aliyar Mammadyarov, First Deputy Governor paid a business visit to the Republic of Georgia (RG) to participate in an international conference hosted by the National Bank of Georgia (NBG). The event marked the 30th anniversary of Georgia’s national currency.
The conference was opened by Natia Turnava, Governor of the NBG, and addressed by Mikhail Kavelashvili, President, Irakli Kobakhidze, Prime Minister, and Shalva Papuashvili, Speaker of the Parliament.
Aliyar Mammadyarov was a panelist in the session titled ‘The Global Financial System in a Changing Landscape: Effects on Monetary Policy’ moderated by Governor Turnava. Speaking about the importance of aligning central banks’ policy frameworks to the requirements of a complex environment he highlighted how strategic flexibility and institutional resilience contribute to long-term economic development, the role of regional coordination and shared experience and analytics in promoting sustainable development. He drew attention to key initiatives undertaken by the CBA in safeguarding financial stability and providing the financial sector development.
Note that, the conference brought together more than 300 guests from nearly 30 countries, including members of the Georgian government and parliament, senior officials from foreign central banks, representatives of international organizations, and experts from academic and financial institutions.