Pul nişanlarının reproduksiyası (bənzədilmiş surətdə hazırlanmış) Qaydalarına dair məlumat
10 iyun 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı pul nişanlarının saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizənin effektiv təşkili məqsədilə mütəmadi olaraq qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirir. Bu istiqamətdə aparılan müşahidələr göstərir ki, son dövrlər ölkə ərazisində pərakəndə ticarət müəssisələrində mətbəə üsulu ilə hazırlanmış milli, eləcə də xarici valyutada pul nişanlarının qanunsuz reproduksiyalarının satışı hallarına rast gəlinir.
Belə ki, “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 41-1-ci maddəsinə əsasən pul nişanlarının reproduksiyasına (bənzədilmiş surətdə hazırlanması) yalnız Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 25 oktyabr 2023-cü il tarixli 51/2 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Pul nişanlarının reproduksiyası Qaydası”nın tələbləri ilə müəyyən edilmiş qaydada yol verilir. Həmin Qaydaya əsasən reproduksiya olunan kağız pul nişanlarının ölçüləri Mərkəzi Bank tərəfindən tədavülə buraxılmış pul nişanlarının səthinin 50 faizinə qədər və ya 200 faizindən çox olmalı, rəngi pul nişanlarının əsas rəng tonundan ən azı 30 faiz tünd və ya ən azı 30 faiz açıq olmalı, eləcə də aydın oxuna bilən şriftlə, iri hərflərlə yazılmış, silinməsi mümkün olmayan və reproduksiyanın əsas rəng tonundan seçilən “REPRODUKSİYA” sözü əks olunmalıdır.
Hal-hazırda pərakəndə ticarət müəssisələrində, eləcə də açıq bazarlarda realizasiya olunan bənzədilmiş “pullar”ın qeyd olunan Qaydanın tələblərinə uyğun olmaması müəyyən edilir. Bu isə vətəndaşlar tərəfindən həmin reproduksiyaların həqiqi pul kimi qəbul edilməsi riskini yaradır. Mövcud qanunvericiliyə əsasən reproduksiya qaydalarını pozmaqla hazırlanmış pul nişanları saxta hesab olunur və belə pulların satışı, əldə edilməsi və hazırlanması Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 204-cü maddəsi ilə müəyyən edilmiş cinayət məsuliyyətinə səbəb olmaqla həmin əməlləri törədən şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi üçün əsas yaradır.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq vətəndaşlardan saxta pul nişanlarına aldanmamaq üçün diqqətli və ehtiyatlı olmaları, belə hallarla rastlaşdıqda dərhal hüquq mühafizə orqanlarına və ya Mərkəzi Banka, yaxud onun ərazi idarələrinə müraciət etmələri tövsiyə olunur. Bu cür tədbirlər həm şəxsi təhlükəsizlik, həm də iqtisadi sistemin təhlükəsizliyi üçün əhəmiyyətlidir.

10 June 2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan regularly implements preventive measures to effectively combat currency counterfeiting. Recently, there have been cases of the illegal sale of printed reproductions of national and foreign currencies in retail establishments throughout the country, as evidenced by observations in this area.
According to Article 41-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Central Bank of the Republic of Azerbaijan", the reproduction of currencies (production of imitations) is permitted only in accordance with the Regulation on the Reproduction of Currencies, approved by the Central Bank's Management Board Resolution No. 51/2 on October 25, 2023. According to the Regulation, the dimensions of the reproduced banknotes must be up to 50 percent or more than 200 percent of the surface area of banknotes issued by the Central Bank. The color must be at least 30 percent darker or lighter than the main color tone of the banknotes. The word "REPRODUCTION" must be written in a clearly legible font in large, indelible letters that are distinguishable from the main color tone of the reproduction.
It has been determined that the imitation currencies currently being sold in retail establishments and open markets do not comply with the aforementioned regulation's requirements. This poses a risk of citizens accepting these reproductions as real money. According to current legislation, currencies produced in violation of reproduction rules are considered counterfeit. The sale, acquisition, or production of such currencies is a criminal offense under Article 204 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan and grounds for criminal liability.
Taking the above into account, citizens are advised to be careful and cautious so as not to be deceived by counterfeit currencies. They should immediately contact law enforcement agencies, the Central Bank, or its territorial offices if they encounter such cases. These measures are important for personal safety and economic security.