18 iyun 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası ilə əməkdaşlığı çərçivəsində iqlim risklərinin idarə olunması mövzusunda onlayn təlim proqramı təşkil olunub.
Bank sektorunun nümayəndələrinin iştirakı ilə keçən təlimdə iqlim risklərinin idarə olunması, yaşıl və dayanıqlı maliyyə alətlərinin inkişafı, müasir yanaşmalar və tətbiq edilən çərçivələr barədə geniş məlumat təqdim olunub.
Təlimin ilk sessiyası “İqlim risklərinin idarə olunmasına giriş: Məqsədlər, faydalar və çərçivələr” mövzusuna həsr olunub. Bu sessiya zamanı iqlimlə bağlı maliyyə riskləri, onların bank və maliyyə sektoruna təsiri, iqlimlə əlaqəli çağırışlarda tənzimləyicilərin və nəzarət qurumlarının artan rolu nəzərdən keçirilib. Bundan əlavə, iqlim risklərin idarə edilməsi və stres-testləşmə sahəsində beynəlxalq standartlar üzrə ən yaxşı təcrübələrə dair məlumatlar təqdim olunub.
İkinci sessiya isə “Fiziki və keçid iqlim risklərinin idarə olunması” mövzusunu əhatə edib. Bu sessiya çərçivəsində iqlim riskinin əhəmiyyətlilik konsepsiyası, mitiqasiyası və qiymətləndirilməsi üzrə ən müasir yanaşmalar qeyd olunub.
Beləliklə, proqramın yekununda iştirakçılar iqlim dəyişikliyi və iqlimlə bağlı risklərin maliyyə sistemlərinə təsirini daha yaxşı anlamaq və bu risklərə qarşı strateji qərarların qəbulunda daha hazırlıqlı olmaq imkanı əldə edib.
Mərkəzi Bank beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizənin effektivliyinin təmin olunması və ölkədə yaşıl keçidə təkan verəcək əlverişli ekosistemin formalaşdırılması istiqamətində bilik və təcrübələrin artırılmasına xüsusi önəm verir.

18 June 2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan and the International Finance Corporation have organized an online training program on climate risk management.
The training program, which was attended by banking sector representatives, provided extensive information on climate risk management, the development of green and sustainable financial instruments, modern approaches, and applied frameworks.
The first session was dedicated to the topic, "Introduction to Climate Risk Management: Objectives, Benefits, and Frameworks.” It reviewed climate-related financial risks and their impact on the banking and financial sectors. The session also discussed the growing involvement of regulators and supervisory authorities in addressing climate-related challenges. Additionally, information was provided on international best practices and standards for climate risk management and stress testing.
The second session covered the topic of “Managing Physical and Transitional Climate Risks”. It highlighted modern approaches to understanding, mitigating, and assessing climate risks.
Thus, at the end of the program, participants had the opportunity to better understand the impact of climate change and climate-related risks on financial systems and to be better prepared in making strategic decisions against these risks.
In collaboration with international partners, the Central Bank emphasizes the importance of increasing knowledge and experience to effectively combat climate change and promote a green transition in the country by fostering a favorable ecosystem.