19 iyun 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının (AMB) təşkilatçılığı ilə iyun ayının 18-də “The Ritz-Carlton Baku” hotelində “Açıq bankçılıq inqilabı: sərhədləri aşan biznes imkanları” mövzusunda praktiki təlim keçirilib.
Təlim çərçivəsində AMB-nin və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (BMK) ekspertləri tərəfindən Açıq bankçılıq həlləri və onun üstünlükləri, eləcə də xüsusi tənzimləmə rejiminin tətbiqi ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən AMB-nin Maliyyə texnologiyaları və innovasiyalar departamentinin direktoru Fidan Tofidi Mərkəzi Bankın Açıq bankçılıq üzrə Yol Xəritəsi və bu konsepsiyanın ölkədə tətbiqinə dair iştirakçılara ətraflı məlumat təqdim edib. O, həmçinin Açıq bankçılığın qlobal maliyyə xidmətlərinin gələcəyini formalaşdıran əsas tendensiya olmaqla, maliyyə sektorunun rəqəmsal transformasiyası və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində mühüm bir addım olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Daha sonra təlim BMK-nın eksperti Pavel Şust tərəfindən Açıq bankçılıq konsepsiyasının tətbiqi sahəsində qlobal təcrübələrə və yanaşmalara dair məlumatların əhatə olunduğu təqdimatla davam edib. Təqdimatın yekununda iştirakçılar 5 nəfərlik komandalara bölünməklə innovativ məhsul ideyaları üzərində praktiki çalışmalara qatılıblar. Komandalara innovativ məhsullar üzrə praktiki mərhələnin reallaşdırılmasında ekspert dəstəyi göstərilib və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki. tədbirdə Mərkəzi Bankın nümayəndələri ilə yanaşı bankların, maliyyə texnologiyaları təşkilatlarının və digər aidiyyəti qurumların 60-a yaxın rəhbər şəxsləri iştirak edib. Tədbir innovativ ideyaların mübadiləsi və strateji əməkdaşlıqların qurulması üçün mühüm bir platformaya çevrilib.
Mərkəzi Bank tərəfindən ölkədə innovativ maliyyə texnologiyaları tətbiqinin genişləndirilməsi və rəqəmsal bankçılıq ekosisteminin formalaşdırılması istiqamətində təşəbbüslərin həyata keçirilməsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu təşəbbüslər sırasında xüsusi tənzimləmə rejiminin keçirilməsi və Açıq bankçılıq konsepsiyasının tətbiqi istiqamətində işlərin aparılması böyük əhəmiyyət kəsb edir.

19 June 2025, Baku: On June 18, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) held a practical training called Open Banking Revolution: Business Opportunities Beyond Borders at the Ritz-Carlton Baku Hotel.
As part of the training program, experts from the Central Bank and the International Finance Corporation (IFC) had in-depth conversations about Open Banking solutions and their benefits, as well as the implementation of a regulatory sandbox.
Fidan Tofidi, Director of the Financial Technologies and Innovations Department at the Central Bank of Azerbaijan, gave the opening speech at the event. She provided participants with detailed information on the Central Bank's Open Banking Roadmap and its implementation in the country. Tofidi emphasized that Open Banking is a key trend shaping the future of global financial services, as well as an important step toward digitally transforming the financial sector and aligning it with international standards.
The training continued with a presentation by IFC expert Pavel Shust. The presentation covered global practices and approaches to implementing the Open Banking concept. Afterwards, the participants were divided into teams of five and worked on innovative product ideas. The teams received expert support for implementing innovative products and had their questions answered.
The event's attendees included representatives of the Central Bank and about 60 executives from banks, financial technology organizations, and other relevant institutions. This event has become an important platform for exchanging innovative ideas and establishing strategic partnerships.
The Central Bank is focused on implementing initiatives that expand the use of innovative financial technologies in the country and establish a digital banking ecosystem. Among these initiatives, the implementation of a regulatory sandbox and the adoption of the Open Banking concept are of great importance.