Mərkəzi Bankın təşkilatçılığı ilə “Fintex Sammiti 2025” tədbiri keçirilib
25 iyun 2025-ci il, Bakı: 24-25 iyun tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (AMB) və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə “Fintex Sammiti 2025” tədbiri keçirilib.
Tədbir innovasiyaların, əməkdaşlığın və inkişafın təşviqi məqsədilə ölkənin aparıcı mütəxəssislərini və beynəlxalq ekspertləri rəqəmsal valyutaları, müasir bank məhsullarını, kibertəhlükəsizlik və maliyyə texnologiyaları sahəsindəki ən son trendləri müzakirə etmək üçün bir araya gətirib.
AMB-nin sədrinin müavini Vüsal Xəlilov tədbirin açılışında çıxış edərək rəqəmsal maliyyə ekosisteminin inkişafında Mərkəzi Bankın rolunu, həyata keçirilən təşəbbüsləri və sektorlararası əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra tədbir 7 panel müzakirəsi ilə davam edib.
AMB-nin Ödəniş sistemləri və məhsulların inkişafı departamentinin direktor müavini Ramil Mahmudov maliyyə xidmətlərinin rəqəmsal transformasiyası mövzusunda keçirilən müzakirələrə moderatorluq edib.
Texnoloji innovasiyalara əsaslanan növbəti paneldə AMB-nin İnformasiya texnologiyaları əməliyyatları departamentinin direktoru Sadiq Axundov süni intellekt ilə data mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparıb və AMB-nin müasir texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı təşəbbüslərini diqqətə çatdırıb.
AMB-nin Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemlərinin fəaliyyətinin tənzimlənməsi şöbəsinin əməkdaşı Ülfət Yusifov isə innovasiyaların rəqəmsal dövrdəki təsirləri mövzusunda müzakirələrdə iştirak edib.
AMB-nin Maliyyə texnologiyaları və innovasiyalar departamentinin direktoru Fidan Tofidi innovasiya ekosisteminin gücləndirilməsində tənzimləyici institutların vasitəçilik rolundan danışıb. Eyni panelin iştirakçısı olan AMB-nin Ödəniş sektoru və maliyyə texnologiyalarının hüquqi təminatı şöbəsinin rəhbəri Günay Mahmudova isə çıxışı zamanı bank-fintex əməkdaşlığında hüquqi tənzimləmənin rolu, təsiri və bu sahədəki yeniliklərdən bəhs edib.
Tədbir çərçivəsində keçirilmiş növbəti müzakirə paneli AMB-nin sədrinin müşaviri Akif Bağırovun moderatorluğu ilə rəqəmsal maliyyənin təhlükəsizliyinin təmin olunması mövzusunda təşkil olunub. AMB-nin Bank sektorunun hüquqi təminatı şöbəsinin rəhbəri Mehdi Mehdizadə panelin iştirakçısı olaraq maliyyə sektorunda kibertəhlükəsizlik üzrə hüquqi çərçivələr barədə çıxış edib.
Qeyd edək ki, ölkədə ənənəvi olaraq keçirilən tədbirdə dövlət qurumları, kommersiya bankları, fintex şirkətləri, ödəniş texnologiyaları təminatçıları, akademik dairələrin nümayəndələri və beynəlxalq təşkilatların rəhbər şəxsləri iştirak edib.

25 June 2025, Baku: The Central Bank, along with the Azerbaijan Banks Association, hosted the Fintech Summit 2025 on June 24-25.
The event brought together the country's leading specialists and international experts to discuss digital currencies, modern banking products, and the latest trends in cybersecurity and financial technologies, with the aim of promoting innovation, collaboration, and development.
Speaking at the opening ceremony of the event, Deputy Governor of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) Vusal Khalilov emphasized the Central Bank's role in developing the digital financial ecosystem, its implemented initiatives, and the strategic importance of cross-sectoral cooperation.
The event then continued with 7 panel discussions.
Ramil Mahmudov, Deputy Director of the Payment Systems and Product Development Department of the CBA, moderated the discussions on the digital transformation of financial services.
Sadig Akhundov, Director of the CBA's Information Technology Operations Department, participated in the next panel, which focused on technological innovations. He exchanged views on artificial intelligence and data and highlighted the CBA's initiatives related to the application of modern technologies.
Ulfat Yusifov, an employee of the CBA's Payment Services and Payment Systems Regulation Department, participated in discussions about the impact of innovations in the digital era.
Fidan Tofidi, Director of the Financial Technologies and Innovations Department of the CBA, spoke about the mediating role of regulatory institutions in strengthening the innovation ecosystem. Gunay Mahmudova, Head of the Payment Sector and Financial Technologies Legal Support Department of the CBA, who was a participant in the same panel, spoke about the role and impact of legal regulation in bank-fintech cooperation and innovations in this area.
The next discussion panel held within the framework of the event was organized on the topic of ensuring the security of digital finance, moderated by Akif Bagirov, Advisor to Governor of the CBA. Mehdi Mehdizade, Head of the Legal Support Department of the Banking Sector of the CBA, spoke as a participant in the panel about the legal framework for cybersecurity in the financial sector.
It should be noted that the event, traditionally held in the country, was attended by government agencies, commercial banks, fintech companies, payment technology providers, representatives of academic circles, and leaders of international organizations.