7 iyul 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Mərkəzi Bankında (AMB) təcrübə mübadiləsi məqsədilə səfərdə olan Qazaxıstanın Maliyyə Bazarının Tənzimlənməsi və İnkişafı Agentliyinin (QMBTİ) nümayəndə heyəti ilə görüşlər keçirilib.
QMBTİ nümayəndələrinin işgüzar səfərinin əsas məqsədi ikitərəfli texniki əməkdaşlıq çərçivəsində maliyyə sahəsində tənzimləyici qurumlar arasında peşəkar dialoqun genişləndirilməsi olub. Görüşlər zamanı AMB nümayəndələri tərəfindən qiymətli kağızların qeydiyyatı, İslam qiymətli kağızlarının tənzimlənməsi, həmçinin sekyuritizasiya prosesi və xüsusi maliyyə şirkətlərinin fəaliyyəti barədə məlumat təqdim edilib.
QMBTİ nümayəndə heyəti emissiya prospektinin, maliyyə hesabatlarının və digər sənədlərin nəzərdən keçirilməsi və təsdiqi üçün normativ tələblər, yaşıl istiqrazlar üçün hüquqi çərçivə, korporativ qiymətli kağızların emissiyasına diferensial yanaşmanın tətbiqi, istiqrazlara zəmanət və subsidiyalar kimi mühüm mövzular üzrə təmsil etdikləri qurumun təcrübəsini bölüşüb.
Qeyd edək ki, bu səfər cari ilin may ayında Mərkəzi Bank ilə Qazaxıstanın Maliyyə Bazarının Tənzimlənməsi və İnkişafı Agentliyi arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində təşkil olunub. Memorandum maliyyə bazarının vəziyyəti və inkişafı, bazarın tənzimlənməsi və nəzarətinə dair standartlar və tələbləri, eləcə də bu sahədə innovativ mexanizmlər üzrə məlumat mübadiləsinin aparılmasını və bazar iştirakçılarının fəaliyyətinə nəzarət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsini nəzərdə tutur.

7 July 2025, Baku: A delegation from the Agency for Regulation and Development of the Financial Market of Kazakhstan (ARDFM) visited the Central Bank of Azerbaijan (CBA) to exchange experiences.
The main purpose of the working visit of the representatives of the ARDFM was to expand professional dialogue between regulatory agencies in the financial sector within the framework of bilateral technical cooperation. During the meetings, the CBA representatives provided information on securities registration, regulation of Islamic securities, as well as the securitization process and the activities of special finance companies.
The ARDFM delegation shared their institution’s experience on important topics, such as regulatory requirements for the review and approval of prospectuses, financial statements and other documents, the legal framework for green bonds, the application of a differential approach to the issuance of corporate securities, and bond guarantees and subsidies.
This visit was organized within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the Central Bank of Azerbaijan and the Agency for Regulation and Development of the Financial Market of Kazakhstan in May of this year. The Memorandum envisages the exchange of information on the state and development of the financial market, standards and requirements for market regulation and supervision, as well as innovative mechanisms in this area, and the expansion of cooperation in improving mechanisms for monitoring the activities of market participants.