7 iyul 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank tərəfindən “Banklarda likvidlik riskinin idarə edilməsi Qaydası”na (Qayda) dəyişikliklər edilib. Sözügedən dəyişikliklər 2025-ci il avqust ayının 1-dən qüvvəyə minir.
Qaydaya edilən dəyişikliklərin əsas məqsədi kəmiyyət və keyfiyyət parametrlərinin yenidən tənzimlənməsi yolu ilə banklarda likvidlik risklərinin daha effektiv idarə olunması və onların likvidlik mövqelərinin daha da möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, bank sektorunun real iqtisadiyyatı maliyyələşdirmək imkanlarının qorunmasından ibarətdir.
Yeni tələblər bankların likvidlik mövqeyinin qiymətləndirilməsi üçün tətbiq edilən likvidliyin örtülmə əmsalının (LCR) həm məcmu, həm də milli valyuta üzrə tətbiqini nəzərdə tutur. 01.08.2025-ci il tarixindən etibarən sistem əhəmiyyətli banklar milli valyuta üzrə LCR əmsalını 50%-dən başlamaqla 01.06.2027-ci il tarixinədək, bütün digər banklar isə 40%-dən başlamaqla 01.12.2027-ci il tarixinədək mərhələli qaydaya 100%-ə çatdırmalıdır. Paralel olaraq, dəyişikliklər vasitəsilə bankların yüksək keyfiyyətli likvid aktiv kimi təsnifləşdirə biləcəkləri aktivlərin dairəsi də genişləndirilibdir (bank metalları, dövlət zəmanətli maliyyə institutlarının qiymətli kağızları, gecəlik (overnight) depozitlər, Mərkəzi Bankda yerləşdirilmiş qısamüddətli vəsaitlərin yüksək keyfiyyətli likvid aktiv kimi təsnifləşdirilməsinə icazə verilibdir).
Qaydaya edilən dəyişikliklər, ümumilikdə likvidlik risklərinin ölçülməsi və idarə olunması mexanizmlərinin daha çevik qurulmasına, həmçinin banklarda likvid vəsaitlərin milli və xarici valyutalar arasında bölgüsünün daha optimal proqnozlaşdırılmasına, bankların milli valyutada likvid mövqeyinin daha dayanıqlı şəkildə formalaşdırılmasına xidmət edəcəkdir.

7 July 2025, Baku: The Central Bank has amended the Regulation on Liquidity Risk Management in Banks” (the “Regulation”). The amendments will come into effect on August 1, 2025.
The main goal of the amendments is to manage liquidity risks in banks more effectively by adjusting quantitative and qualitative parameters, strengthen their liquidity positions, and protect the banking sector's ability to finance the real economy.
The new requirements stipulate the application of the Liquidity Coverage Ratio (LCR), which is used to evaluate banks' liquidity positions in both aggregate and national currencies. Starting August 1, 2025, systemically important banks must gradually increase their LCR ratio to 100% in national currency, starting from 50% by June 1, 2027. All other banks must also gradually increase their LCR ratio to 100%, starting from 40% by December 1, 2027. In parallel, the amendments expand the range of assets that banks can classify as high-quality liquid assets. Bank metals, state-guaranteed securities of financial institutions, overnight deposits, and short-term funds placed with the central bank are now eligible for classification as high-quality liquid assets.
The amended regulation will serve to establish more flexible mechanisms for measuring and managing liquidity risks in general, as well as to more optimally predict the distribution of liquid funds in banks between national and foreign currencies, and to form banks' liquid positions in national currency in a more sustainable manner.