17 iyul 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Mərkəzi Bankı ilə Əbu-Dabi Qlobal Bazar Maliyyə Xidmətlərinin Tənzimləyici Orqanı arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Anlaşma Memorandumu çərçivəsində qurumlar arasında maliyyə texnologiyaları və xidmətləri, kapital bazarları və digər müvafiq sahələr üzrə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi nəzərdə tutulub. Beləliklə, qeyd olunan sahələr üzrə təcrübə və məlumat mübadilələrinin aparılması, təlim, seminar, həmçinin tədqiqat xarakterli səfərlər və peşəkar inkişaf fəaliyyətlərinin təşkilinin həyata keçirilməsi diqqətdə saxlanılacaq. Bu əməkdaşlıq beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və qabaqcıl tənzimləyici yanaşmaların tətbiqi baxımından mühüm imkanlar yaradacaq.
Anlaşma Memorandumu qurumlar arasında əməkdaşlığın hüquqi bazasının yaradılması ilə strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verəcək. Eyni zamanda, qurumlar arasında davamlı dialoqun möhkəmləndirilməsi və birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi hər iki ölkənin tənzimləyici təcrübəsinin təkmilləşdirilməsinə və maliyyə sektorunun dayanıqlı inkişafına xidmət edəcək.

17 July 2025, Baku: The Central Bank of Azerbaijan signed a Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation with the Financial Services Regulatory Authority of ADGM, the international financial centre of Abu Dhabi, the UAE’s Capital.
As part of the MoU, the two institutions aim to deepen cooperation in financial technologies and services, capital markets, and other relevant areas. Under the framework of the MoU, both authorities will actively engage in the exchange of experience and information, organization of training sessions and capacity-building activities, and support collaborative research initiatives and study visits aimed at knowledge sharing and professional development.
This cooperation will enhance opportunities for learning from international experience and applying advanced regulatory approaches.
The MoU will also contribute significantly to strengthening strategic partnership relations by establishing a legal basis for cooperation between the two authorities.
Strengthening the dialogue between the institutions and implementing joint initiatives will contribute to the enhancement of regulatory practices in both countries and support the sustainable development of the financial sector.