18 iyul 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının (AMB) sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov 15 iyul 2025-ci il tarixində Gürcüstanın “TBC Bank Qrup”unun nümayəndəsi, Özbəkistan “TBC Bank”ının İdarə Heyətinin sədri və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən “TBC Kredit bank olmayan kredit təşkilatı” MMC-nin (“TBC Kredit BOKT”) Müşahidə Şurasının üzvü Spartak Tetraşvilini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycanın və regionun maliyyə sistemi üzrə tendensiyaları ətrafında müzakirələr keçirilib, maliyyə sektorunun inkişafı istiqamətində yeni strateji çağırışlar və hədəflər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
S.Tetraşvili AMB tərəfindən bank olmayan kredit təşkilatlarının fəaliyyətinin tənzimlənməsi və onların inkişafı məsələlərinə toxunaraq, bu sahəyə indiyə qədər göstərilmiş dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib. O, həmçinin “TBC Bank Qrup”u tərəfindən strategiyasında edilmiş dəyişikliyə müvafiq olaraq, “TBC Kredit BOKT"nin fəaliyyətinin dayandırılması və bu məqsədlə AMB-nin həmin təşkilatın lisenziyasının könüllü ləğvi üçün müraciət edildiyini qeyd edib.
Yekunda, “TBC Bank Qrup”unun gələcəkdə Azərbaycan maliyyə sektoruna qayıdışı perspektivləri müzakirə edilib və Qrupun növbəti fəaliyyətinə uğurlar arzulanıb.
Əlavə olaraq qeyd edək ki, “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 25.1.1-ci maddəsinə əsasən “TBC Kredit BOKT” MMC tərəfindən təqdim edilmiş ərizədən irəli gələrək AMB-nin İdarə Heyətinin 17.07.2025-ci il tarixli Qərarı ilə ona verilmiş 29.02.2000-ci il tarixli, 111-KB nömrəli müvafiq lisenziya könüllü əsasla ləğv edilib. Təşkilatın hesabatlarına əsasən, müvafiq tarixə fiziki şəxslər qarşısında öhdəlikləri mövcud deyil.
“Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 25.4-cü maddəsinə əsasən, bank olmayan kredit təşkilatı lisenziyasının ləğv edilməsi haqqında qərarın qüvvəyə mindiyi gündən fəaliyyətini dayandırır və Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsində müəyyən olunmuş qaydada ləğv edilir.

18 July 2025, Baku: On July 15, 2025, First Deputy Governor of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) Aliyar Mammadyarov received Spartak Tetrashvili, a representative of Georgia's TBC Bank Group, Chairman of the Board of Directors of Uzbekistan's TBC Bank and a member of the Supervisory Board of TBC Credit Non-Bank Credit Organization LLC (TBC Credit NBCO) operating in Azerbaijan.
They discussed trends in Azerbaijan's and the region's financial systems and exchanged views on new strategic challenges and goals for developing the financial sector.
Tetrashvili touched upon the issues of regulation of the activities of non-bank credit organizations by the CBA and their development, expressing gratitude for the support provided to this area so far. He also noted that in accordance with the changes made by TBC Bank Group in its strategy, an application was made to suspend the activities of TBC Credit NBCO and for this purpose, the CBA was requested to voluntarily cancel the organization’s license.
In conclusion, the prospects for TBC Bank Group's future return to the Azerbaijani financial sector were discussed, and the Group was wished success in its future endeavors.
To note, based on the application submitted by TBC Credit NBCO LLC in accordance with Article 25.1.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Non-Bank Credit Institutions”, the relevant License No. 111-KB dated 29.02.2000, issued to it by the Decision of the Central Bank’s Management Board dated 17.07.2025, was voluntarily canceled. According to the organization's reports, it had no outstanding liabilities as of the relevant date.
According to Article 25.4 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Non-Bank Credit Institutions", a non-bank credit organization ceases its activities from the date of entry into force of the decision to revoke its license and is liquidated in accordance with the procedure established by the Civil Code of the Republic of Azerbaijan.