22 iyul 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) ölkədə real sektorun maliyyə resurslarına əlverişli şərtlərlə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi üzrə strateji təşəbbüslərini davam etdirir. Bu məqsədlə, maliyyə sektorunda ilk dəfə olaraq 1 avqust 2025-ci il tarixindən etibarən banklar və bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) üçün yeni maliyyə alətinə çıxış imkanı verən 3 illik proqramın tətbiqi nəzərdə tutulur.
Proqram çərçivəsində bank və BOKT-lərin qeyri-rezident maliyyə təşkilatlarından cəlb etdikləri vəsaitlər manata mübadilə olunduqdan sonra AMB tərəfindən təqdim olunan maliyyə aləti ilə hedc olunacaq. Hedc olunmuş vəsait mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri, ailə-kəndli təsərrüfatları və özünüməşğul əhalinin kredit və lizinq vasitəsilə maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcəkdir.
Son dövrlər ölkədə makroiqtisadi sabitliyin möhkəmləndirilməsi, pul siyasətinin ötürücülüyünün gücləndirilməsi və maliyyə sektorunun tənzimlənməsi sahəsində həyata keçirilən islahatların yaratdığı əlverişli mühit maliyyə əlçatanlığına töhfə verəcək proqramın tətbiqinə zəmin yaradıb. Qeyd edək ki, həyata keçirilmiş strateji təşəbbüslər beynəlxalq reytinq agentlikləri tərəfindən Azərbaycanın suveren kredit reytinqinin investisiya səviyyəsinə yüksəldilməsinə, həmçinin növbəti dövr üçün də müsbət dinamikanın proqnozlaşdırılmasına əsas verib. Ölkənin suveren reytinqinin artması fonunda kredit təşkilatlarının maliyyə dayanıqlılığının güclənməsi onların reytinq göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir. Belə ki, bu əlverişli mühit yerli maliyyə institutlarının beynəlxalq bazarlardan vəsait cəlb etmək imkanlarını genişləndirir. Cəlb edilən resursların ölkə daxilində səmərəli istifadəsi və dayanıqlı maliyyələşmənin təmin olunması məqsədilə AMB tərəfindən onların uyğun maliyyə alətləri ilə dəstəklənməsi zəruri hesab olunub və yeni maliyyə mexanizminin tətbiqinə qərar verilib.
Proqram, həmçinin 1 avqust 2025-ci il tarixində qüvvəyə minməzdən əvvəlki 3 ay ərzində cəlb olunmuş və artıq qeyd olunan hədəf qruplarının maliyyələşdirilməsində istifadə olunmuş vəsaitləri də əhatə edəcəkdir. Bu halda, bank və BOKT-lər mövcud aktiv hedcinq alətlərini ləğv edərək, AMB-nin təqdim etdiyi imkandan faydalana bilərlər. Bu zaman əldə olunacaq qənaətin 50%-i müştərilərə təqdim olunan kredit şərtlərinin yüngülləşdirilməsinə yönəldiləcəkdir.
Ümumilikdə, təqdim olunan proqram kredit təşkilatlarının xarici maliyyə bazarlarından borclanma imkanlarını genişləndirməklə ölkə iqtisadiyyatına xarici maliyyə resurslarının daxil olmasını dəstəkləyəcəkdir.
Qeyd edək ki, kredit təşkilatlarının təklif olunan yeni hedcinq alətindən istifadəsi kreditləşmə üçün cəlb olunan resursların maya dəyərini də azaldacaqdır. Bütövlükdə isə, bu alətin tətbiqi iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və genişləndirilməsi, həmçinin maliyyə inklüzivliyinin artırılması hədəflərinin reallaşması üçün mühüm zəmin yaradır.

22 July 2025, Baku: The Central Bank of Azerbaijan (CBA) is continuing its strategic initiatives to expand access to financial resources for the real sector in the country on favorable terms. To this end, a 3-year program is planned to provide banks and non-bank credit institutions (NBCIs) with access to a new financial instrument for the first time in the financial sector beginning August 1, 2025.
Within the program framework, banks and NBCIs will hedge the funds they attract from non-resident financial institutions with a financial instrument provided by the CBA after converting them into manat. These hedged funds will finance micro, small, and medium-sized enterprises; family farms; and self-employed individuals through loans and leasing.
The favorable environment created by recent reforms to strengthen macroeconomic stability, improve monetary policy transmission, and regulate the financial sector has laid the foundation for a program that will promote financial accessibility. Notably, the strategic initiatives implemented have led to Azerbaijan's sovereign credit rating being upgraded to investment grade by international rating agencies, and positive dynamics are predicted for the next period. Against the backdrop of the country's increased sovereign rating, the financial stability of credit institutions is also strengthening, which positively impacts their rating indicators. This favorable environment thus expands opportunities for local financial institutions to attract funds from international markets. To ensure the efficient use of these resources within the country and to promote sustainable financing, the CBA decided to support these institutions with appropriate financial instruments and introduce a new financial mechanism.
The program will also cover funds raised during the three months prior to its implementation on August 1, 2025 that were already used to finance the aforementioned target groups. Banks and NBCIs can take advantage of the opportunity provided by the CBA by eliminating existing active hedging instruments. Half of the resulting savings (50%) will be allocated to improving the credit conditions offered to customers.
Overall, the program will support the inflow of foreign financial resources into the country's economy by increasing credit institutions' ability to borrow from foreign financial markets.
It should be noted that credit institutions' use of the proposed new hedging instrument will reduce the cost of resources used for lending. Overall, this instrument is an important step toward achieving the goals of diversifying and expanding the economy and increasing financial inclusion.